40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Cockapoo - najdôležitejšie informácie o plemene

Cockapoo je plemeno psa, ktoré nie je oficiálne uznané svetovými kynologickými organizáciami, no aj napriek tomu sa stále teší veľkej obľube. Jeho predstaviteľmi sú mimoriadne radostné, inteligentné a roztomilo vyzerajúce štvornohé stvorenia. Väčšinou sa dajú ľahko trénovať. Sú vhodné pre rodiny s deťmi.

Čoraz populárnejšie je nemať čistokrvného psa, ale kríženca, ktorého rodičmi boli zástupcovia dvoch rôznych plemien. Príkladom takejto kombinácie je cockapoo. Týmto psom sa tiež hovorí cockerpoo alebo spudle. Najviac fanúšikov majú v Kanade, USA a Veľkej Británii.

Cockapoo je hybrid dvoch plemien - španiel a pudel. Jeho charakter závisí od skupiny génov, ktoré zdedí väčšinu času.


Cockapoo – história plemena

Cockapoo je psí hybrid, ktorý vznikol z pudla a kokeršpaniela. Nie sú zahrnuté v klasifikácii FCI, AKC ani UKC. Nie je to oficiálne akceptované plemeno. Prvé informácie o Cockapoo pochádzajú z prelomu päťdesiatych a šesťdesiatych rokov minulého storočia. Tieto psy pochádzajú z USA, kde v roku 1998 Mary Foley založila americký klub Cockapoo. Cieľom organizácie je podpora chovateľov, propagácia plemena, poskytovanie informácií o zdraví, starostlivosti a výchova cockapoo.

Cockapoo – postava

Psy cockapoo sú stredne veľké. Vzorky dospelých jedincov dosahujú výšku 25–38 cm a hmotnosť do 12 kg. Cockapoo majú pevnú, ale nie podsaditú postavu. Charakteristická je pre nich pomerne veľká, zaoblená hlava. Majú vlnitú a hodvábne hladkú srsť. Existuje veľa farebných variácií, napr. pálená čierna, bodkovaná, krémová, strieborná, biela, mramorovaná, žíhaná, béžová so šedými a hnedými znakmi. Majú jemnú srsť na čele a fúzy okolo nosa.

Cockapoo sú veľmi rodinné psy, radi sa hrajú a maznajú.


Cockapoo - povaha a správanie

Cockapoo je dokonalým spoločníkom. Je veselý, jemný, inteligentný, priateľský a oddaný ľuďom. Zaujme svojou otvorenosťou, rozhodnosťou a srdečnou povahou. Rýchlo sa prispôsobuje novým podmienkam. Veľmi ľahko sa učí, pokiaľ nezdedil viac vlastností po svojom rodičovi kokeršpanielovi. Potom môže byť trénovanie o niečo náročnejšie. V takom prípade je dobré využiť špeciálne tréningové príslušenstvo. Najlepšou motiváciou pokiaľ ide o výcvik psov je pozitívne posilnenie vo forme maškŕt. Preto je dobré si na školenie zaobstarať tašku na ich uskladnenie. Vďaka nej ich budete mať stále pri sebe.

Cockapoo býva veľmi naviazaný na svojich majiteľov. Neznáša dlhodobú osamelosť. Existuje riziko vzniku problémov s odlúčením. Cockapoo sa veľmi rád hrá a chodí po vonku. Vyžaduje miernu fyzickú aktivitu. Aby ste mu ju poskytli, je dobré sa vybaviť hračkami na hádzanie alebo ťahanie. Cockapoo sa bude tešiť z psích športov ako je agility, dog frisbee a flyball.

Cockapoo – zdravie, staroslivosť, potreby

Cockapoo sú na tom pokiaľ ide o zdravotný stav dosť dobre. Jednou z najbežnejších ťažkostí je: výstupok kolenného kĺbu, katarakta, progresívna atrofia sietnice a kožné alergie. Priemerná dĺžka života cockapoo je 12-15 rokov. Ich starostlivosť nie je ani časovo ani všeobecne náročná. Postačuje pravidelné česanie- v priemere raz týždenne. Odporúča sa pravidelné trimovanie. Je veľmi dôležité zastrihávanie vlasov, ktoré im rastú v ušiach, aby boli čisté a suché. Tieto psy majú sklon k infekciam uší.

Cockapoo majú nespútanú chuť do jedla. Vyvážená strava je nevyhnutná..

Cockapoo – cena

Cena za cockapoo je rôzna. Šteňatá tohto plemena sa dajú kúpiť za menej ako 250 EUR, aj keď sú aj také, za ktoré chcú predajcovia zhruba 500 EUR. V prípade týchto drahších psov je cena obvykle určená súborom informácií o zvierati od chovateľa.