40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo znamená kašeľ u psa? Ako sa dá liečiť domácimi spôsobmi?

Kašeľ psa je podobný pokiaľ ide o príznaky ako u ľudí. Najčastejšie sa objavuje v priebehu rôznych chorôb, ale skôr ako diagnostikujete zdravotný stav vášho domáceho miláčika, je potrebné zvážiť, či neprebýva v prostredí, kde sú nepriaznivé dráždivé faktory.

Kašeľ psa je najčastejšie príznakom infekcií dýchacích ciest - od bežného nachladnutia, cez tracheitídu alebo bronchitídu, až po zápal pľúc. Chronický kašeľ môže byť tiež príznakom srdcového zlyhania, rakoviny, zápalu ďasien, zubov alebo prínosových dutín.


Kašeľ psa je najčastejším príznakom infekcií dýchacích ciest - od bežného nachladnutia, cez tracheitídu alebo bronchitídu, až po zápal pľúc.


Príčiny kašľa u psa

Priamou príčinou kašľa u psa je reflexná reakcia na dráždiaci faktor na slizniciach dýchacích ciest. Kašeľ sa používa na vykašliavanie sekrétov, cudzích telies alebo látok, ktoré spôsobili lokálny zápal v priedušnici, hrtane alebo prieduškách.

Náhodné jednorazové vystavenie vonkajším faktorom zvyčajne spôsobí jeden alebo viac záchvatov kašľa, ktoré miznú po niekoľkých hodinách. Znepokojiť by nás mal kašeľ, ktorý pretrváva aspoň jeden deň alebo neprirodzené správanie psa, ktoré naznačuje dýchavičnosť, horúčku a slabosť. V tomto stave sa zviera pohybuje pomaly a nerado chodí na prechádzky. Nezaujíma ho ani plná miska alebo obľúbená pochúťka.Ako vyzerá kašeľ psa?

Kašeľ psa sa mierne líši od kašľa človeka. Zvyčajne má formu hlbokého chrochtania, ktoré sa vyskytuje jednotlivo alebo intenzívnymi sériami hlasného a chrapľavého výdychu. Pes často ohýba krk a nakláňa hlavu. Kašeľ môže byť sprevádzaný neustálym lapaním po dychu, rýchlym dýchaním a únavou, ktoré sú dôkazom silnej dýchavičnosti.


Najbežnejšími príčinami kašľa psov sú bežné prechladnutia a zápaly horných dýchacích ciest. Deje sa to - rovnako ako u ľudí - v prípade namočenia a prechladnutia tela, čo umožňuje množenie patogénnych mikroorganizmov.


Patologické príčiny kašľa u psa

Najčastejšou príčinou kašľa u psa sú bežné prechladnutia a zápaly horných dýchacích ciest. Deje sa to - rovnako ako u ľudí - v prípade premoknutia a prechladnutia tela, čo umožňuje množenie patogénnych mikroorganizmov. Ochorenie je vtedy zvyčajne mierne a nevyžaduje si žiadne špeciálne ošetrenie.

V prípade chronického alebo intenzívneho a dusivého kašľa spojeného s horúčkou alebo zhoršením celkového stavu zvieraťa kontaktujte svojho veterinára. Môže vylúčiť tracheitídu, bronchitídu, zápal pľúc alebo psinu Kotercový kašeľ alebo iné chronické choroby. Patria sem zlyhanie srdca, rakovinové nádory dýchacieho systému (vrátane metastatických nádorov) a ochorenia prínosových dutín a zubov.Čo môže okrem choroby spôsobiť, že pes začne kašlať?

Kašeľ psa môže byť vyvolaný mnohými faktormi, ktoré s ochorením nesúvisia. Patria sem:

· opuch hrtana spôsobený dlhotrvajúcim štekaním alebo bodnutím osy či

včely;

· podráždenie v dôsledku tlaku na krk príliš tesného alebo stiahnutého

obojka (to platí najmä pre psy, ktoré nevedia chodiť pri nohe a neustále sa vytrhávajú)

· vystavenie prachu (napríklad v zrekonštruovanom byte) alebo dymu - z

cigariet alebo z krbu alebo pece;

· prebývanie v horúcej a dusnej miestnosti s nízkou vlhkosťou vzduchu;

· umiestnenie psieho pelechu na mieste s intenzívnou cirkuláciou vzduchu;

· nedostatočná dostupnosť pitnej vody.Kašeľ u psa - liečba a lieky

Liečba kašľa psa pomocou domácich metód spočíva predovšetkým v zaistení vhodných podmienok pre zviera, aby mohlo znovu získať dobrú formu. Chorý pes by mal byť v teplej (hoci nie prehriatej), dobre vetranej miestnosti so správnou vlhkosťou vzduchu. To mu zabezpečí pohodlie a uľahčí dýchanie. Musí mať k dispozícii dostatok čerstvej vody na pitie a ľahké výživné krmivo. Neodporúča sa psovi podávať žiadne lieky pre ľudí bez konzultácie s veterinárom, pretože ich účinky na organizmus zvieraťa môžu byť rôzne a niekedy dokonca toxické.Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok