40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo nemôže pes jesť? Poradíme vám, čomu sa treba vyhnúť.

Pravdepodobne najčastejším návštevníkom veterinárnych kliník je domáci miláčik, ktorý zjedol niečo nevhodné. Bohužiaľ si to vyžaduje celý rad testov a niekedy dokonca aj postupy na záchranu života.

Šteniatko labradora žuje mrkvu. Mrkva je dobrá ako hryzátko, posilňuje čeľuste a je zdravá.

Prečo nemôže pes jesť čokoládu?

Asi každý už počul o čokoláde a hrozienkach. Ale pre každý prípad si to zopakujme - pre zvieratá to sú jedovaté potraviny! Čokoláda, rovnako ako kakao a čokoládové výrobky, dokonca aj škrupiny zo semien kakaa, obsahujú teobromín. Konzumácia tohto alkaloidu psami, alebo mačkami môže mať fatálne následky.

Príznaky otravy čokoládou sú zvýšená srdcová frekvencia s neskorším spomalením, zvýšený výdaj moču, zvracanie, trasenie svalov a úzkosť. V závažných prípadoch môže dôjsť k epileptickému záchvatu, búšeniu srdca alebo dokonca ku kolapsu. Ak váš pes, alebo mačka zjedli čokoládu, mali by ste ich čo najskôr priviesť na veterinárnu kliniku. Čím rýchlejšia je pomoc, tým lepšie.

Ak sa však nemôžete zdržať odmeňovania vášho miláčika sladkosťami - použite kvapky a čokolády pre psov a mačky od TRIXIE. Domáce zvieratá ich milujú a sú úplne bezpečné.

https://fera.sk/trixie-cokolada-pre-psov-100-g.html?query=%C4%8Dokol%C3%A1da

https://fera.sk/trixie-cokolada-pre-psov-biela-100-g.html

https://fera.sk/trixie-cokolada-pre-psov-mini-cierne.html


Môže pes zjesť hrozno?

Zatiaľ čo je nepravdepodobné, že by mačky jedli hrozienka alebo hrozno, psom hrozí väčšie riziko. Stále nie je jasné, čo presne je zodpovedné za toxicitu hrozienok. Sú to pesticídy, ktorými je ovocie postriekané, vysoký obsah cukru, triesloviny v ovocí alebo možno toxíny z plesní, ktoré na ovocí mohli byť pred sušením. Pravdepodobne každý z týchto faktorov prispieva k vzniku príznakov.

Príznaky otravy sú zvracanie vedúce k dehydratácii a následne k slabosti, vrátane kolapsu. Najnebezpečnejším účinkom otravy hrozienkami je poškodenie obličiek sprevádzané ťažkou diseminovanou glomerulárnou nekrózou. Ak váš pes po jedle hrozienok pociťuje oligúriu alebo zadržiavanie moču, ide o život ohrozujúci stav.

Hrozno je pre psy vysoko jedovaté! Pomaly poškodzujú pečeň, kým nie je schopná pracovať.

Cibuľa a cesnak

Celá čeľaď cibuľovitých rastlín môže spôsobiť zvieratám zdravotné ťažkosti. Jediná konzumácia strúčika cesnaku alebo pažítky pravdepodobne spôsobí žalúdočné ťažkosti. Ale pravidelná konzumácia cibule, alebo cesnaku môže viesť k anémii. V prípade otravy rastlinami z tejto skupiny nastáva slabosť, zrýchľuje sa srdcový rytmus a dýchanie. Sliznice blednú a v extrémnych prípadoch môžu žltnúť. V moči sa môže objaviť krv, ktorá spôsobí hnedú farbu.

Červené krvinky sú poškodené a spôsobujú anémiu. Existuje tiež významné zvýšenie methemoglobínu. V prípade závažnej otravy môže byť nevyhnutná transfúzia krvi.

Je tiež potrebné pripomenúť, že cibuľa a cesnak sa nachádzajú v údeninách a párkoch, ba dokonca aj v detskej výžive. Preto by sa tieto produkty nemali podávať zvieratám.


Xylitol - nebezpečenstvo pre psy

Xylitol je druh sladidla používaný v mnohých ľahkých výrobkoch. Najčastejšie sa nachádza v žuvačkách. Požitie xylitolu spôsobuje prudké zvýšenie aktivity pankreasu, po ktorom nasleduje prudký pokles cukrov v dôsledku poškodenia pečene. Konzumácia xylitolu môže mať za následok zápal pankreasu. Bohužiaľ, v závažných prípadoch to môže mať za následok smrť zvieraťa.


Tuk, surové vajcia, surové ryby, surové mäso

Surové mäso môže obsahovať parazity, baktérie alebo vírusy, ktoré pri vstupe do tela spôsobujú závažné ochorenia. Z baktérií je najväčším rizikom salmonela.

Najbežnejším dôsledkom konzumácie surových potravín je gastroenteritída, ktorá sa prejavuje zvracaním a hnačkami. Jesť veľa tukov môže viesť k pankreatitíde. Je to pre zviera nebezpečný stav a zároveň mimoriadne bolestivý.

Pes olizuje surový vaječný žĺtok. Vajcia sú zdrojom vitamínov a aminokyselín. Poskytujú biotín a omega kyseliny.

Alkohol

Áno, alkohol zvieratám škodí. Spôsobuje poškodenie pečene a mozgu. Už množstvo rovnajúce sa čajovej lyžičke môže spôsobiť problémy.


Jedovaté rastliny pre zvieratá v domácnosti

Nie je možné uviesť všetky jedovaté rastliny pre mačky alebo psy v jednom článku. Väčšina okrasných rastlín je jedovatá. Mechanické pôsobenie spôsobuje silné bolesti a zápaly pažeráka. Je to spôsobené obrannými mechanizmami rastlín, ktoré produkujú ihlicovité kryštály. Po požití listov alebo stoniek sa tieto kryštály prilepia na sliznicu gastrointestinálneho traktu, čo vedie k reakcii imunitného systému. Chemikálie môžu poškodiť jednotlivé orgány. Každá rastlina, ktorá je požieraná zvieraťom, by mala byť konzultovaná s veterinárnym lekárom.


Lieky určené pre ľudí

Najdôležitejšia vec, ktorú treba povedať: nikdy nedávajte svojmu psovi alebo mačke ľudské lieky sami a bez konzultácie s veterinárom.

Texty na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Adriana Vavrínková