40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čivava - najdôležitejšie informácie o plemene

Čivava má rovnaké meno ako najväčší mexický štát a je považovaná za najmenšiu zo všetkých štvornožcov. Jej veľkou výhodou je schopnosť rýchlo sa prispôsobiť meniacim sa podmienkam. Čivavy sú inteligentné, odvážne a láskavé psy.

Čivava je jedným z najmedializovanejších plemien psov. Na filmových plátnach ju bolo vidno už mnohokrát. Tieto psy sa radi hrajú a maznajú. Z ich spoločnosti sa môžete tešiť po mnoho rokov, pretože priemerná dĺžka života Čičavy je 12 - 16 rokov. Vyskytujú sa v druhoch s krátkou aj dlhou srsťou.

Čivavy sú považované za najmenšie plemeno domácich psov na svete.

Čivava – história plemena

Čivavy sú potomkami starodávnych psov žijúcich na dvoroch aztéckych vládcov. V porovnaní s tzv. techichi sú o niečo menšie. Sú považované za najstaršie plemeno psov v Severnej Amerike. Toto plemeno je určené iba pre spoločnosť a nemá žiaden inštinkt predátora.

Čivava – postava

Pes Čivava má kompaktnú postavu, tvarom pripomína štvorec. Dospelé Čivavy vážia približne 3 kg a merajú 16–20 cm. Môžu mať rôzne farby a odtiene srsti, okrem mramorovaného vzoru. Najčastejšie sú hnedé, plavé, krémové. Odlišuje sa dlhosrsté Čivavy - rovná alebo mierne vlnitá, jemná, hodvábna srsť, s nie príliš hustou podsadou, a krátkosrsté - lesklá, jemná, priliehajúca k telu srsť s podsadou. Pri nepriaznivom počasí je vhodné týchto psov obliecť do outfitu, ktorý ho zahreje, udrží v teple, je nepremokavý a proti vetru a navyše pekne vyzerá. Zistite, aké oblečenie môžete vybrať pre miniatúrnych psov, ako sú Čičavy. Ponuka je veľmi široká. K dispozícii sú kabáty, bundy, svetre, peleríny, atď.Čivavy môžu mať dlhú alebo krátku srsť rôznych odtieňov.

Čivava – správanie a povaha

Pes Čivava je veľmi láskavý a verný svojmu pánovi. Na druhej strane si dosť drží odstup a prejavuje nedôveru voči cudzím. Vtedy veľa šteká. Ak nie je primerane fyzicky a psychicky stimulovaný, jeho potreby nie sú uspokojené a prejavuje sklony k ničeniu. Plemeno psov Čičava je dosť tvrdohlavé. Preto pri výcviku je dobré ho podporiť pozitívnym posilnením v podobe maškrty. Majiteľom sa odporúča zakúpiť si špeciálne vrecúška a bedrové pásy na maškrty, vďaka ktorým ich budú mať vždy po ruke, napr. TRIXIE Bedrový pás na tréningové občerstvenie. S výcvikom by sa malo začať čo najskôr, aby sa nevyvinuli zlé návyky.

Čivava sa rada hrá. Je veselá, plná energie a aktívna. Je dobré spojiť potreby spojené s fyzickou námahou s duševnou vývojom, pretože plemeno Čivava sa vyznačuje vysokou inteligenciou. Oplatí sa investovať do vzdelávacích hračiek a najpopulárnejšie z nich sú lopty, do ktorých sa schovávajú dobroty. Skontrolujte, aké ďalšie vzdelávacie hračky môžete kúpiť pre svojho miláčika. Len nezabudnite, aby ste správne zvolili ich veľkosť.

Čivava – základné potreby

Psy čivava, aj keď sú také malé, že by pokojne dokázali svoje fyziologické potreby urobiť vo svojej toalete, potrebujú pravidelné prechádzky. Nie sú vhodné na spoločné intenzívnejšie formy aktivít s majiteľom. Preto je napríklad pri jazde na bicykli dobré vziať si domáceho miláčika so sebou do špeciálnej prepravnej tašky. Pes musí ma zaistené bezpečie, pohodlie, mať prívod vzduchu a bez problémov vidieť, čo sa deje okolo vás. Zistite, aké budú najlepšie tašky pre psov miniatúrnych plemien. Keď idete so psom von, chráňte ho tiež pred parazitmi. Za týmto účelom si môžete kúpiť sprej alebo obojok proti kliešťom, či blchám.

Pokiaľ ide o výživu osvedčí sa granule, nezabudnite však, že by malo byť vysoko kvalitné a prispôsobené kondícii, zdraviu a životnej fáze vášho domáceho miláčika. Skontrolujte si, aké druhy potravín sú vhodné pre čivavy.

Napriek svojej malej veľkosti tela a sladkému vzhľadu netreba zabúdať, že Čivava je pes a má rovnaké druhové potreby ako jeho väčší príbuzní. Čivava nie je hračka.

Čivava – starostlivosť a zdravie

Krátka aj dlhá srsť čivavy si vyžaduje starostlivosť. Obzvlášť sa odporúčajú furminátory. Dajme však pozor na výber správnej veľkosti. Pozrite si príklady modelov pre malé psy: FURMINATOR vyčesávacie hrabadlo pre dlhosrstých psov – XS alebo FURMINATOR vyčesávacie hrabadlo pre krátkosrstých psov – XS. Pĺznutie srsti sa zväčšuje na jeseň a na jar. Je tiež potrebné pravidelne čistiť oči a uši. Preto stojí za to kúpiť špeciálne kvapky alebo utierky. V priebehu roka by malo byť niekoľko kúpeľov. Na tieto ošetrenia musíte použiť šampóny pre psov s krátkou alebo dlhou srsťou alebo šampóny určené pre psov plemena čivava. Dôležitá je aj ústna hygiena. Budú sa na to hodiť kosti a hryzadlá, ale aj prípravky ako sú ústne vody, pasty, kefky, nite.

Najbežnejšími ochoreniami u čivav sú srdcové choroby (degeneratívne ochorenie mitrálnej chlopne, stenóza pľúcnej chlopne), degenerácia tracheálnej chrupavky s pridruženým dýchaním, alopécia, mierne epizódy retrográdneho kýchania, dystrofia rohovky (zakalenie rohovky), podráždenie a najmä očné ochorenia (vrátane zakalenia rohovky, glaukóm, luxácia šošovky). Preto sú potrebné pravidelné kontroly u veterinára a vhodná liečba. Je tiež dôležité podporovať telo vitamínmi a doplnkami.