40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čipovanie psa - je potrebné?

Čo je to psí mikročip? Môžu byť na ňom uložené ďalšie informácie?

Psí mikročip je bežný názov pre transpondér. Psie mikročipy sú registrované pod konkrétnym číslom, na konkrétnu osobu – majiteľa psa. Povinnosť mať podkožný mikročip bola zavedená 3.7.2011. Psí mikročip nemá možnosť pridávať ďalšie informácie. Umožňuje elektronickú identifikáciu, je pasívnym zariadením a je určený len na čítanie rádiofrekvenčným identifikačným zariadením. Pre psa je psí mikročip úplne bezpečný. Psie mikročipy používajú technológiu HDX alebo FDX-B a musia spĺňať normu ISO 11784.

Právne predpisy Európskej únie však umožňujú, aby bol psík označený aj čitateľným tetovaním. Takto môže byť označený iba vtedy, ak sa tak stalo ešte pred účinnosťou nových nariadení. Teda podmienkou je mať doklady potvrdzujúce označenie tetovaním do 03.07.2011.

Aj keď s nami psík odíde do zahraničia, do čipu sa oplatí investovať. Náklady na psí mikročip nie sú vysoké a výhody tejto identifikácie sú rozhodne lepšie ako z tetovania. Napríklad to, že číslo psieho mikročipu je možné jednoducho vložiť do všeobecnej databázy, čo výrazne uľahčí nájdenie psa v prípade jeho straty.

Pes u veterinára. Čakanie na injekciu. Začipovanie psa je jednoduchý proces, postačí jedna injekcia!

Infromácie na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu s veterinára.

Adriana Vavrínková

Pozri aj: Očkovanie psov a mačiek. Očkovací kalendár a odporúčania.