40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čínsky chocholatý pes - najdôležitejšie informácie o plemene

Čínsky chocholatý pes zaujme svojím vzhľadom. Niektorí predstavitelia tohto plemena sú takmer plešatí, zatiaľ čo iní majú dlhé vlasy. Je to ideálny pes pre rodiny s deťmi. Veľmi rád sa hrá a mazná. Je milý, poslušný voči majiteľom a jemný, ale potrebuje veľa jemnosti pri zaobchádzaní.

Čínsky chocholatý pes má málo loveckého inštinktu. Nie je agresívny ani plachý, ale drží si odstup od cudzích. Rád sa zúčastňuje výcvikov, ktoré je najlepšie začať, keď sú mladí.

Čínske chocholaté psy pochádzajú z Číny a prvé záznamy sú z 12. storočia, viac informácií sa však do ostatných častí sveta dostalo až v 20. storočí.

Čínsky chocholatý pes - história plemena

V klasifikácii FCI je čínsky chocholatý pes uvedený v skupine 9 - Spoločenské a sprievodné psy a v časti 4 - Naháče. Prvé informácie o týchto zvieratách pochádzajú z 12. storočia pred naším letopočtom. Napriek tomu bol čínsky chocholatý pes až v roku 1972 oficiálne uznaný ako plemeno. Ako už názov napovedá, pochádza z Číny, v tejto krajine je však málo známy. Je veľmi populárny v USA a Veľkej Británii, ktoré sa považujú za jeho druhú domovinu.

Čínsky chocholatý pes - postava

Čínsky chocholatý pes je malý pes. Dospelé exempláre dosahujú hmotnosť 3–5 kg a výšku 23–30 cm (sučky) a 28–33 cm (psy). Je to obratný a dobre stavaný pes. Z hľadiska stavby tela sa rozlišujú dva typy - „poník“ so silnými kosťami a „jeleň“ s jemnou kostrou. Pokiaľ ide o srsť, existujú dve odrody: dlhosrstý čínsky chocholatý pes a bezsrstý. Prvý sa volá Powder Puff (má podsadu a jemnú, dlhú srsť). Psy patriace k druhej odrode majú dlhú srsť iba na hlave, chvoste a končatinách. Zvyšok tela je bez srsti. Koža týchto zvierat je veľmi jemná a mení farbu počas celého roka - opaľuje sa rovnako ako ľudská pokožka. Srsť môže byť rôznych farieb. Oči by mali byť tmavé, najlepšie čierne. Končatiny - rovné a dlhé, vzpriamené a veľké uši, hoci čínsky chocholatý pes môže mať aj ovisnuté. Vysoko nosený chvost. Končí sa dlhým chocholom.

Čínsky chocholatý pes môže byť nahý, bez srsti alebo chlpatý. Každý z druhov má veľmi citlivú pokožku, ktorá sa opaľuje rovnako ako pokožka človeka.

Čínsky chocholatý pes – správanie a povaha

Čínsky chocholatý pes je veľmi spoločenský pes s veselou a pokojnou povahou. Rád trávi čas aktívne, vrátane aportovania a behu. Pri výbere hračiek by ste mali venovať pozornosť ich veľkosti, pretože veľké bude mať problém udržať zuboch. Tu je niekoľko príkladov: TRIXIE Gumová loptička tvrdá 5cm, TRIXIE Gumová loptička s ľabkami 7.5 cm, KONG Squeezz Action Ball Red S guľa pre psa.

Tieto psy môžu byť venčené na obojku, alebo v postroji.

Čínsky chocholatý pes je vynikajúcim psom pre rodiny s deťmi, ale uprednostňujú sa tie staršie, pretože už dokážu rešpektovať potreby zvierat a nezaobchádzajú s nimi ako s hračkami. Toto plemeno nevykazuje agresivitu bezdôvodne a má rado jemné zaobchádzanie. Je to trochu hlučný pes. Vychádza dobre s ostatnými psami, dokonca aj s mačkami.


Čínsky chocholatý pes - zdravie, potreby, starostlivosť

Čínsky chocholatý pes žije asi 13–15 rokov. Zástupcovia tohto plemena sa zmáhajú najmä s vadami zubov a dermatologickými problémami. Ich pokožka je veľmi citlivá na UV žiarenie a často má infekcie. Hrozí im tiež úpal. Sú citlivé na chlad a mali by sa za nepriaznivého počasia obliekať.

Aj keď čínsky chocholatý nepĺzne, Powder Puff si vyžaduje každodenné vyčesávanie. Na tento účel môžete použiť napr. FURminator FURflex sada pre psov rozmer S. Bezsrstá odroda vyžaduje napríklad pravidelné zvlhčovanie a čistenie pokožky, napr. TRIXIE Univerzálne hygienické obrúsky 30 ks, LUBA Utierky pre psov na čistenie a ochranu pokožky. Bezsrsté čínske chocholaté psy sa kúpu raz na niekoľko týždňov pomocou jemnej kozmetiky. Ak zostanú dlho na slnku, musíte im pokryť pokožku krémami s UV filtrom. Chocholatým psom by sa mali dávať malé, ale časté porcie jedla – optimálne by boli 3 alebo 4 porcie jedla, ktoré sú navrhnuté podľa špeciálnych potrieb, činnosti, vývojovej fázy. Jedlo by malo byť so stredným obsahom bielkovín a vyvážené. Dobré krmivo je napr. N & D Low Grain adult MINI chicken and pomegranate 7 kg, HAPPY DOG Mini baby & junior 29 4 kg.

Čínski chocholatí psi sú priateľskí, majú radi spoločnosť ľudí a zábavu, ale pri manipulácii vyžadujú jemnosť.

Čínsky chocholatý pes - cena

Ceny čínskeho chocholatého psa sú pomerne vysoké. Za psa tohto plemena s rodokmeňom zaplatíte v priemere asi 1300 EUR.