40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Chutné, ale nevhodné - Čo by Vaši maznáčikovia nemali jesť!

Maznáčik, ktorý zjedol "niečo, čo nemal" sú najčastejšími návštevníkmi veterinárnych ordinácií. Po týchto návštevách často nasledujú ďalšie testy a ďalšie následné kroky. Kedy treba spozornieť, keď Váš maznáčik zrovna zjedol "niečo, čo nemal"?

Čokoláda

Čokoláda, kakao a čokoládové výrobky, dokonca aj kakaové škrupiny, obsahujú teobromín. Spotreba tohto alkaloidu u psov alebo mačiek môže skončiť tragicky.

Symptómy otravy čokoládou sú akcelerácie srdcovej frekvencie s následným spomalením, zvýšeným výdajom moču, vracaním, triaškou a úzkosťou. V závažných prípadoch môže nastať epileptický záchvat, palpitácie srdca a dokonca aj kolaps. Ak pes alebo mačka zjedli čokoládu, mali by ste čo najskôr navštíviť veterinárnu klinike. Čím rýchlejšie to urobíte, tým lepšia bude prognóza.

Ak ste však milovníkom čokolády a chcete dopriať pôžitok z čokolády aj Vášmu psíkovi, doprajte mu čokoládu od TRIXIE. Psy ich milujú, ale hlavne sú úplne bezpečné.

https://fera.sk/trixie-cokolada-pre-psov-100-g.html?query=6131

https://fera.sk/trixie-cokolada-pre-psov-biela-100-g.html?query=6132

Hrozienka a hrozno

Zatiaľ čo v prípade mačiek nie je pravdepodobné, že by jedli hrozienka alebo hrozno, u psov je toto riziko oveľa väčšie. V súčasnosti ešte nie je úplne jasné, čo stojí za toxicitou hrozienka. Pravdepodobne to sú pesticídy, s ktorými sa ovocie strieka, vysoký obsah cukru, triesloviny obsiahnuté v ovocí alebo prípadne hubové toxíny, ktoré by mohli rásť na ovocí pred sušením. Pravdepodobne každý z týchto faktorov prispieva k nástupu príznakov. Príznaky otravy sú vracanie, ktoré môže viesť k dehydratácii a následnej slabosti k zrúteniu. Najnebezpečnejším účinkom otravy z hrozienka je poškodenie obličiek.

Cibuľa a cesnak

Všetky cibuľovité rastliny môžu spôsobiť zdravotné problémy u zvierat. Príjem cesnaku alebo cibule pravdepodobne spôsobí žalúdočné problémy. Pravidelná konzumácia cibule alebo cesnaku môže viesť k anémii. V prípade otravy z cibule či cesnaku sa znižuje srdcová frekvencia a dýchania. Sliznice sú bledé a v extrémnych prípadoch môžu byť žlté. V moči sa môže tiež objaviť krv.

Xylitol

Xylitol je druh sladidlá používaný v mnohých typoch ľahkých produktov. Najčastejšie sa vyskytuje v žuvačkách . Požitie xylitolu spôsobuje prudký nárast aktivity pankreasu, nasledovaný výrazným poklesom cukrov spôsobeným poškodením pečene. Dôsledkom konzumácie xylitolu môže byť tiež pankreatitída. Bohužiaľ, v ťažkých prípadoch môže skončiť smrťou zvieraťa.

Alkohol

Rovnako ako ľuďom, alkohol škodí aj zvieratám. Spôsobuje poškodenie pečene a mozgu.

Ľudské lieky

Tu je len jedna informácia, ale veľmi dôležitá: Nikdy nepodávajte lieky pre ľudí svojim maznáčikom bez predchádzajúcej konzultácie s Vaším veterinárnym lekárom.

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok