40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Choroby, ktoré najčastejšie postihujú Pomoranských špicov. Prevencia a starostlivosť

Nemecký špic trpasličí je mimoriadne roztomilé plemeno, ktoré sa vyznačuje malou veľkosťou a veľmi bujnou srsťou. Keď sa rozhodnete prijať do svojej rodiny Pomorana, je dobré poznať nielen vlastnosti tohto plemena, ale aj potreby týchto miniatúrnych psov. Starostlivosť o pomoranského špica nie je len o udržaní krásnej srsti, ale aj o prevencii chorôb, ktorým môže byť pomeranian vystavený.

Nemecký špic trpasličí - starostlivosť

Starostlivosť o nie je náročná, pokiaľ sa o svojho psa pravidelne staráte. Medzi denné povinnosti opatrovateľa samozrejme patrí česanie bujnej srsti Pomeraniana. Na to by sa mala využívať kefa pre dlhosrstých psov alebo hrebeň s dlhými zubami. K rýchlej výmene srsti dochádza v období pĺznutia na jar a v jeseni. Strihanie a iné kadernícke procedúry je najlepšie zveriť odborníkovi. Strihanie srsti doma môže zapríčiniť nenávratné zmeny.

Starostlivosť o Pomeraniana nie je len o každodennom česaní srsti. Správna výživa hrá veľmi veľkú rolu. Správne vyvážená strava je kľúčom k prevencii mnohých chorôb, a tým zvyšuje kvalitu života zvieraťa.

Nemecký špic trpasličí - choroby, ktoré ho môžu postihnúť

Ochorieť môže každý pes, mačka alebo škrečok a choroba môže byť získaná aj genetická. Nenechajte sa preto odradiť, keď od niekoho počujete, že trpasličie špice sú chorľavé psy. Predstavitelia tohto plemena sú samozrejme náchylní na konkrétne choroby, ale to neznamená, že každý pes bude pravidelným pacientom veterinárnej kliniky. Obzvlášť, že mnohým chorobám sa dá predísť správnou starostlivosťou a diétou.

Nemecký špic trpasličí - choroby, na ktoré je náchylný:

• zubné problémy;

• ochorenia kĺbov;

• problémy s očami;

• hypoglykémia;

• hormonálne poruchy.• zaburzenia hormonalne.

V zdravom tele ... zdravé zuby

Na prvý pohľad vidíte, že trpasličie špice nemajú veľmi veľa miesta na zuby v svojom malom pysku. Zvyšky jedla sa usádzajú v husto usporiadaných zuboch. Nahromadenie plaku a zubného kameňa skôr alebo neskôr spôsobí zápal ďasien a parodontitídu a ešte vážnejšie problémy so zubami, ako je strata zubov. Našťastie starostlivosť o zuby špica nie je komplikovaná - na čistenie zubov môžete ako občerstvenie dať hryzadlá, ktoré slúžia tiež na osvieženie dychu a tiež pravidelné čistenie. Každý pes si môže zvyknúť na čistenie zubov špeciálnou zubnou kefkou pre psov a s trochou trpezlivosti to bude pre štvornohého priateľa očakávaný hygienický zákrok.

Nemecký špic trpasličí - choroby kĺbov

Drobné špice sú veľmi energické psy, ktoré potrebujú dostať správnu dávku pohybu. Bohužiaľ, nie každá aktivita je pre nich vhodná. Vysoké schody alebo skoky na gauč môžu byť pre ne škodlivé. Niektorí jedinci môžu mať navyše vrodenú dislokáciu kolenného kĺbu. Koleno pri chôdzi „vyskočí“, čo spôsobí, že pes kríva a vyhýba sa skákaniu. Ak si všimnete, že váš špic pokrivkáva alebo sa vyhýba aktivitám, navštívte veterinára, aby ste s ním mohli konzultovať problém. Ak sa príznaky zhoršia, zviera môže vyžadovať zásah chirurga.

Pomeranian má jastrabí zrak

Trpasličie špice bohužiaľ často trpia abnormálnym rastom mihalníc, čo je vrodená chyba. Ochorenie sa prejavuje tým, že jednotlivé mihalnice rastú smerom k vnútornému viečku. To spôsobuje podráždenie očí, v dôsledku čoho sa zviera pokúša neustále trieť oči, aby sa zbavilo bolesti. Našťastie teraz existuje riešenie tohto problému. Abnormálne rastúce rady sa odstránia chirurgickým zákrokom alebo kryoterapiou. Na riešenie tohto problému sa neoplatí čakať, pretože dlhodobé podráždenie očí môže viesť dokonca až k oslepnutiu.

Chirurgia tiež odstraňuje ďalší stav, ktorému sú špice vystavené, a to otáčanie dolného viečka vo vnútri oka. Dráždi rohovku, spôsobuje bolesť, slzenie a zápal. Popis vyššie uvedených stavov vás môže vydesiť, ale skúsení veterinári si s nimi našťastie poradia bez problémov.

Hypoglykémia a hormonálne problémy - diéta je dôležitá

Jednou z najčastejších chorôb postihujúcich pomoranov je hypoglykémia, čo je stav veľmi nízkej hladiny cukru v krvi. Prejavuje sa to okrem iného stratou chuti do jedla, apatiou a nedostatkom energie. Príčinou môže byť iné ochorenie alebo zlá strava. Nekvalitná strava môže tiež spôsobiť hormonálne poruchy, ako je hypotyreóza. Táto choroba môže viesť k plešateniu, najmä u samcov.

Prevenciou tohto ochorenia je diéta s vysokým obsahom bielkovín doplnená o tuky, vlákninu a komplexné sacharidy. Ak nemáte čas na prípravu jedál pre svojho psa, môžete použiť Royan Canin Pomeranian Adult (granule pre psy nad 12 mesiacov, mokré pre psov nad 8 mesiacov).

Pri vývoji zloženia krmiva pre pomoranov špecialisti spoločnosti Royal Canin venovali pozornosť zdravotným prioritám tohto plemena, t.j.

• podpora kostí a kĺbov,

zdravá pokožka a srsť.

Vďaka tomu vyvážili všetky potrebné ingrediencie a recepty obohatili aj o omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA.

U psov so sklonom k hypoglykémii a hormonálnej nerovnováhe je udržiavanie správnej stravy nevyhnutné pre reguláciu hormónov. Vyvážená výživa zároveň ovplyvňuje celkový stav zvieraťa a pohodlie jeho života.

Starostlivosť o trpasličieho špica je kľúčom k zdraviu

Hoci sú trpasličie špice vystavené napr. zubným problémom alebo očným chorobám, tak správnou starostlivosťou o všetky potreby zvieraťa sa dá predísť mnohým chorobám. Pomoran je označovaný ako pes, ktorý má jedného pána, môže byť úžasným spoločníkom pre vašu rodinu, dokonca aj niekoľko rokov. Ak ste snívali o zvierati tohto plemena, nenechajte sa odradiť. Správne znalosti vám umožnia starať sa o domáceho maznáčika a poskytnú vám zdravé roky spoločného života.