40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Cestovná nevoľnosť u psov

Žiaľ, veľa psíčkarov pozná ten pocit, keď sa psovi v aute zrazu začne zdať zle. Skôr ako stihnete zareagovať, na kresle pristanú psie raňajky a koláčiky. Bohužiaľ, mierne pretrávené. Mnohí z týchto opatrovateľov už pravdepodobne zistili, že kinetóza u psov je skutočnou výzvou a môže sa vyskytnúť aj počas tých najkratších ciest autom.

Čo presne spôsobuje kinetózu u psov?

Toto je bežnejšie u šteniatok a mladých psov ako u dospelých, rovnako ako u ľudí (príznaky sú oveľa častejšie u detí). Je to spôsobené ešte nie úplne vyvinutými štruktúrami vnútorného ucha zodpovednými za udržiavanie rovnováhy. Samozrejme, to neznamená, že každý pes prekoná kinetózu, ale mnohí môžu.

Ak vášmu šteňaťu pri prvých pár výletoch s ním spôsobí nevoľnosť alebo zvracanie, možno zistíte, že aj keď sa mu vyvinie vnútorné ucho, bude takto reagovať aj pri cestovaní. Stres je veľmi dôležitým faktorom, ktorý ochorenie zhoršuje alebo dokonca spôsobuje. Najmä u psov, ktorí majú doteraz spojené len výlety autom s niečím pre nich nepríjemným (návšteva lekára, zamykanie v aute, opustenie).

Symptómy:

Apatia, nezáujem o okolie, nepokoj

Zívanie

Zadýchaný

Nadmerné slintanie

Zvracanie

Lízanie alebo mľaskanie

Liečba

Najlepším spôsobom je, aby bol pes počas jazdy v aute čo najpohodlnejší a najpohodlnejší. Počas jazdy sa dajú okná mierne pootvárať, čo vám umožní vyrovnať tlak vzduchu v aute. Tým sa zníži nevoľnosť a nepohodlie vášho psa. V aute by to malo byť v pohode. Musí byť zabezpečené správne vetranie. Môžete tiež obmedziť množstvo jedla, ktoré váš pes zje pred cestou.

Ak si pes spojí auto s nepríjemným cieľom, môžete to skúsiť prekonať niekoľkými spôsobmi:

1. Na začiatku sa vzdajte všetkých výletov na niekoľko dní.

2. Vezmite psa na krátke výlety, každý deň na obľúbené miesto (park, les, jazerá, hra s inými psami)

3. Ak je to možné, vymeňte autá. Samozrejme neodporúčam kupovať auto každý mesiac. Na krátky výlet so psom stačí raz-dva požičať si auto od rodiny. Niekedy samotné auto ako objekt spôsobuje u psa úzkosť a malátnosť.

4. Zvykajte psa na auto. Bez naštartovania motora strávte pár minút so psom v aute, aby ho mohol spoznať bez stresu zo šoférovania. To sa dá vylepšiť maškrtami.

5. Hračky môžete použiť špeciálne do auta tak, aby si ho pes spojil s miestom.

Ak po prečítaní tohto odseku zistíte, že to určite nepôjde, hneď vás upozorním, že to vo väčšine prípadov funguje. Osobne som to testoval na svojom psovi, ktorý bol s najväčšou pravdepodobnosťou niekde prevezený a opustený (predtým, ako som ho adoptoval). V jeho prípade sa kinetóza vo veľmi akútnej forme objavila len na jednosmernej ceste. Keď sa vrátil, bolesť zázračne zmizla. Každodenné výlety do neďalekého parku sa po troch týždňoch ukázali ako najlepšia liečba.

Lieky na liečbu kinetózy u psov sa používajú iba vtedy, keď je vylúčené stresové pozadie. Ľudské lieky sa u psov neodporúčajú. Veterinár predpíše psovi vhodné tablety alebo podá psovi niekoľko hodín pred odchodom injekciu, ktorá v takýchto prípadoch pomôže.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Adriana Vavrínková