40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Cane Corso - najdôležitejšie informácie o plemene

Cane corso sa kvôli rozšíreniu plemena v Taliansku nazýva aj Cane corso italiano. Je to strážny a ochranný pes, ktorý navňzuje silné puto so svojím pánom. Je pokojný, vyrovnaný, inteligentný a veľmi všímavý. Priemerná dĺžka života tohto plemena je 10 - 11 rokov.

Cane Corso je plemeno, ktoré už takmer úplne vyhynulo. K jeho rozšíreniu došlo v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Napriek tomu, že je rád v spoločnosti ľudí, potrebuje čas, aby ľuďom dôveroval, pretože to nie je pre neho ľahké. Cane Corso je prítulný a rád sa hrá, keď je správne povzbudený.

Cane Corso je napriek svojej veľkej veľkosti tela veľmi jemný pes a je verný k jednému majiteľovi. Dôverovanie ľudí však trvá istý čas.

Cane Corso - história plemena

Plemeno cane corso pochádza z Apeninského polostrova. Predpokladá sa, že predkom bol starorímsky molos canis pugnax. Cane corso je veľmi populárnym psom v Taliansku, najmä v Samnium, Lucanii, Apúlii a provinciách Bari a Foggia. Odkiaľ sa vzal jej názov? Etymológia je dosť neistá. Podľa niektorých je corso odvodené z latinčiny cohors, čo znamená „opatrovník“, „strážca“. Iní sa domnievajú, že súvisí s názvom corsočo znamená diviak a používal sa na popis psov, ktorí ich pomáhali loviť.

Cane Corso - postava

Cane corso je pes so svalnatou atletickou postavou. Farba očí je zvyčajne zladená s farbou srsti, ktorá môže byť rôzna. Existujú cane corso v nasledujúcich farbách: sušienková, čierna, svetlo šedá, grafitová sivá, svetlá plavá, bridlicovo šedá, plavá červená, žíhaná, tmavá plavá a mnoho ďalších. Pes cane corso má krátku, hustú, lesklú srsť. Kvôli malému množstvu podsady je dobré postarať sa o jeho tepelnú pohodu v nepriaznivom počasí vhodným oblečením. Pre štvornožcov tak veľkých ako psy cane corso je tiež možné kúpiť postroje pre psov.

Psy Cane Corso vzhľadom na svoj pôvod a inteligenciu potrebujú veľkú dávku fyzickej aj duševnej činnosti.

Cane corso - správanie a povaha

Plemeno psov cane corso kvôli svojej pôsobivej veľkosti trochu desí svojím vzhľadom. Našťastie ide o nesprávny prvý dojem, pretože tieto štvornožce sú mimoriadne elegantné, pohyblivé, pokojné a vyvážené. Cane Corso má jemnú povahu, najmä pokiaľ ide o deti a má silné puto so svojimi pánmi. Potrebuje však nejaký čas, aby mohol dôverovať cudzej osobe.

Tento pes je veľmi inteligentný. Rýchlo analyzuje situáciu a prijíma príslušné opatrenia. Túto schopnosť je dobré podporovať vhodnými interaktívnymi hračkami. Je to najlepší nástroj na výcvik inteligencie. Medzi najobľúbenejšie patrí pyramída/veža hlavolam na pochúťky, čuchová podložka a lopta na pochúťky.

Plemeno psov cane corso má o výcvik relatívne malý záujem, ale pri správnom prístupe sa bude riadiť vedením trénera. Jeho výcvik si vyžaduje primeranú dávku vedomostí a skúseností. Je tiež dobré podporiť motiváciu psa. V tomto sú neoceniteľné pochúťky.

Cane corso italiano nerád ostáva osamote na dlhé hodiny. Jeho majitelia ho musia nechať zvyknúť na ich neprítomnosť od šteňaťa. A čo viac, mali by domácemu miláčikovi poskytnúť nejaké spríjemňovače času, vďaka ktorým bude ľahšie znášať samotu. Môžu ho zaujať kosti a prírodné hryzátka, ktoré navyše priaznivo ovplyvňujú stav ústnej dutiny. Napríklad: MACED Kosť Premium 27 cm.

Cane Corso sa odporúča rodinám žijúcim v domoch so záhradou. Tieto psy milujú outdoorové aktivity a beh.

Cane corso - potreby

Cane Corso je plemeno, ktoré môže žiť doma, ale kvôli svojej veľkosti, láske k pobytu vonku, potrebám súvisiacim s pohybom je lepšie pre ľudí, ktorí majú dvor. Mali by ste mu zaobstarať vhodnú búdu. Pozrite si, aké búdy sa nachádzajú v ponuke Fera.sk. Vzhľadom k svojej veľkosti sa môže cestovanie zdať problematické. Najlepšie je cestovať vlastným autom, vtedy môžete svojmu miláčikovi poskytnúť priaznivé podmienky. Je dobré mu prenechať celý kufor, a v prípade možného zašpinenia ho zaistiť špeciálnymi rohožkami. Pes môže byť prepravovaný v prepravke, musí však byť dostatočne veľká, aby neobmedzovala jeho pohyby.

Krmivo pre cane corso by malo zodpovedať životnému cyklu psa, jeho hmotnosti, fyzickej aktivite a kondícii. Najlepšie je zistiť potrebu energie u odborníka alebo použiť informácie na obaloch potravín. Odporúča sa zvoliť krmivo určené pre psy veľkých plemien. Mali by byť tiež vysoko kvalitné, aby štvornožce nemali problémy s udržaním zdravej telesnej hmotnosti.

Cane corso - zdravie a starostlivosť

Cane corso je plemeno psa, ktoré nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Pĺzne primerane, s výnimkou obdobia pĺznutia na jar a na jeseň. Na to, aby mali zdravú, krásnu a lesklú srsť, ich stačí raz týždenne vyčesávať. Je potrebné pravidelne čistiť uši a oči a občasné kúpanie.

Cane corso italiano najčastejšie zápasí s torziou žalúdka, epilepsiou a dyspláziou bedrových a lakťových kĺbov. V druhom prípade musíte poskytnúť zdroje chondroitínu a glukozamínu, ktoré priaznovo vplývajú na zdravie kĺbov.

Laura Buganská