40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Bulteriér - najdôležitejšie informácie o plemene

Bulteriér je psie plemeno, ktoré niektorí považujú za agresívne. Je potrebné poznamenať, že moderná selekcia doviedla k zmierneniu ich konfliktnej povahy. Tieto štvornožce sú hravé, silne naviazané na ľudskú rodinu a veľmi aktívne. Nie sú vhodné pre pasívnych ľudí.

Bulteriér je pes pôvodom z Veľkej Británie. Pôsobí dojmom inteligentného, rozhodného a živého. V minulosti tieto štvornožce pôsobili ako lapače potkanov a používali sa na lov medveďov a psie zápasy. Dnes sú to strážne zvieratá a spoločenské psy. Bavia ich psie športy ako flyball a agility.

Bulteriér vyniká svojím jedinečným vzhľadom.

Bulteriér – história plemena

Bulteriér v klasifikácii FCI patrí do skupiny III a sekcie III. Predpokladá sa, že predchodcami tohto plemena sú dnes už neexistujúci starý anglický biely teriér a manchesterský teriér. Prvé opisy bulteriérov pochádzajú z prelomu 17. a 18. storočia. Tieto psy sa na výstave objavili v roku 1862 vďaka Jamesovi Hinksovi, ktorý bol považovaný za otca plemena. Informácie o prvých bulteriéroch u nás pochádzajú z medzivojnového obdobia.

Bulteriér – postava

Bulteriér je stredne veľký pes so silne stavanou a svalnatou postavou. Chrbát je mierne zaoblený a hrudník je široký a dlhý. Dospelí jedinci majú veľkosť 35–50 cm a hmotnosť 20–35 kg. Tieto štvornožce majú veľmi krátku, priliehavú, lesklú srsť, ktorá je tvrdá na dotyk. Ich podsada sa vyvíja iba v zime. Najbežnejšie sú čiernobiele psy, menej často žíhané, plavé a trikolóry. Oči bulteriéra by mali byť čierne alebo tmavohnedé, malé, šikmé, trojuholníkové, zatiaľ čo uši sú tenké, malé, vysoko nasadené a umiestnené vertikálne. Chvost je nízko nasadený, zužujúci sa, krátky, nesený vodorovne. Charakteristickým prvkom vzhľadu je vajcovitá hlava s rímskym nosom.

Bulteriér - správanie a povaha

Bulteriér je sebavedomý, odhodlaný a dosť tvrdohlavý pes. Môže prejavovať tendencie k dominácii. Zároveň je to však veselý pes, ktorý má rád maznanie a pohladenie a je naviazaný na svojich majiteľov. Vyžaduje dôsledného, trpezlivého a skúseného majiteľa. Je veľmi aktívny a má rád pohyb. Oplatí sa ho vybaviť aportovacími hračkami, ako napríklad KONG Squeaker lopta Rugby M, TRIXIE Gumová loptička s labkami 7.5 cm. Ak máte k dispozícii záhradu, môžete čas svojho psa spestriť zakúpením napríklad lávky TRIXIE Agility Nácviková lávka 'Dog Activity Agility alebo TRIXIE Agility tunel 60cm / 5m. Bulteriér si užije pohyb v podobe flyballu, agility a tréningov na ťahanie. Okrem každodennej fyzickej aktivity by sa nemalo zabúdať ani na psychickú stimuláciu. Z tohto dôvodu budú užitočné vzdelávacie a interaktívne hračky.

Bulteriér je inteligentný, ale tiež veľmi energický, preto môže mať ťažkosti so sústredením. Výcvik môže byť podporený špeciálnym príslušenstvom a samozrejme pozitívnym posilnením v podobe maškŕt.

Bulteriér - zdravie, starostlivosť, výživa

Priemerná dĺžka života bulteriéra je 12–14 rokov. Tieto zvieratá sú náchylné na také dedičné choroby, ako je hluchota, chronický nedostatok zinku, interdigitálny ekzém, atopická dermatitída. Najčastejšie sa vyskytujú u psov s dominantnou bielou srsťou. Bulteriéri pĺznú celý čas priemerne rovnako. Nevyhnutné je česanie raz týždenne. V prípade potreby sa kúpu, ale iba so šampónom pre psy s citlivou pokožkou, ako je napríklad 8IN1 šampón Sensitive 250 ml. Oči a uši si vyžadujú čistenie každý mesiac. Na tento účel môžete použiť napríklad 8IN1 Tear cleansing pads - Čistiace utierky na čistenie očí 90 ks, TRIXIE Odstraňovač očného výtoku alebo FRANCODEX Umývacia tekutina do uší pre psov a mačky 125 ml. Musíte pamätať na strihanie pazúrov, najmä tzv. vlčí pazúr, ktorý sa nedotýka zeme. K tomu sa budú hodiť špeciálne kliešte.

Strava bulteriéra by mala obsahovať dostatok vysoko kvalitných bielkovín. Je nevyhnutný pre rozvoj svalovej hmoty. Najlepšie je dávať krmivo pre psa stredného plemena. Vzhľadom na nenásytnosť a sklon k priberaniu na váhe by sa mali porcie dávkovať opatrne, berúc do úvahy vysokú aktivitu psa.