40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Beagle - najdôležitejšie informácie o plemene

Bígli sú od prírody nezávislé psy. Radi sa zabávajú a trávia čas aktívne. Sú tolerantní k deťom. Majú krátku srsť rôznych farieb a najbežnejšia je tricolor. Kedysi boli využívané na lov a sledovanie stopy, dnes je to hlavne spoločenský pes.

Bígli sú hlučné plemeno. Kvôli svojmu melodickému štekaniu dostali prezývku singing beagles. Dnes sú jedným z najobľúbenejších plemien domácich psov. Slávnou majiteľkou bíglov je Kráľovná Alžbeta. Je to ideálne plemeno pre ľudí, ktorí majú radi aktívny životný štýl, najmä chôdzu a beh.

Veľmi živí a hraví bígli majú tendenciu utekať, ak cítia hocičo zaujímavé. Toto je plemeno, ktoré si vyžaduje veľké odhodlanie psovoda.

Bígl - história plemena

Bígl je plemeno s dlhou históriou, pretože jej korene siahajú do štrnásteho storočia. Predpokladá sa, že vznikli krížením francúzskych loveckých psov a teriérov. Predtým sa používal pri honoch vo svorkách na líšky a zajace. Okrem toho pôsobil ako stopovací pes, barvár (vďaka dobre vyvinutému čuchu, ktorý je citlivý na pach zvieracej krvi - ichor, stopuje a vedie poľovníka k postrelenej zveri), a pracovný teriér. Bígli nie sú strážnymi ani obrannými psami. V súčasnosti sú považované najmä za spoločenské psy. Čoraz častejšie sa využívajú pri dogoterapii. Používajú sa tiež v colných a policajných službách na zisťovanie nelegálnych látok.

Bígl - postava

Ako vyzerá pes plemena bígl? Je strednej veľkosti, má zavalitú a silnú postavu. Dospelí jedinci vážia 13–18 kg a merajú 33–41 cm. Pes bígl má veľmi krátku, hustú a priliehavú srsť, ktorá môže byť trojfarebná (bielo-čierna-červená), dvojfarebná (vrátane bielo-čiernej, bielo-červenej), strakatá (motte) alebo zajačia (hare pied). Má orieškové alebo tmavohnedé oči a dlhé, nízko nasadené uši, so zaoblenými koncami visiacimi pozdĺž lícnych kostí. Chvost bígla je stredne dlhý, vysoko nasadený, nie je skrútený nad chrbtom.

Čuchová podložka a všetky druhy čuchových hier budú perfektnou hračkou pre bíglov.

Bígl - správanie a povaha

Bígl je prítulný, nemá rád samotu, oceňuje spoločnosť majiteľa. Neprejavuje tiež strach z cudzích ľudí. Aj napriek tomu má tendenciu k vagranizmu, najmä ak sa mu nevenuje dostatočná pozornosť. Je dobré ho vybaviť ho adresárom. Ak sa stratí, je oveľa jednoduchšie ho nájsť, najmä ak ukazuje polohu psa. Dostupné modely adresárov si môžete pozrieť v našom obchode.

Počas prechádzok je základom vypracovať si privolanie a vybaviť sa obojkom a vôdzkou alebo postrojom. Vďaka svojej láske k pohybu im bude v nich príjemne. Zistite, aký veľký výber vychádzkových doplnkov nájdete v eshopu Fera.

Bígl nemá pokojné dispozície. Preukazuje veľkú potrebu spoznávania okolia. Veľmi rád sa hrá. Je aktívny a živý. Odporúča sa, aby sa formy činnosti zameriavali do značnej miery na uspokojenie prirodzených potrieb tohto plemena, teda na čuchanie. Podložky sú dobrým príkladom na čuchové hry. Skrývajú pochúťky, ktoré si zviera vyberie. Zistite, aké čuchové podložky môžete kúpiť svojmu štvornožcovi. Je tiež dobré vybaviť ho kongom a chuťovou guľou. Bígli sú inteligentní psi, ktorí sa učia pomerne rýchlo a ľahko, za predpokladu, že výcvik je vedený správne. Môžete s nimi úspešne trénovať psie športy, vrátane agility (pes vedený hlasovými a pohybovými povelmi prekoná špeciálnu prekážkovú dráhu čo najrýchlejšie a bez chýb), flyball (paralelné štafetové preteky psov), frisbee.

Bígl - zdravie a starostlivosť

Väčšina starostlivosti o bíglov sa týka uší. Kvôli ich veľkosti a tvaru sú náchylné na bakteriálne alebo plesňové infekcie, ktoré, ak sa neliečia, môžu viesť k hluchote. Je potrebné pravidelné čistenie uší. Ďalej starostlivosti podlieha tiež vyčesávanie srsti, čistenie zubov a pravidelné kúpanie. Pĺznutie u tohto plemena je neustále, ale mierne.

Ponúkame rôzne produkty, ktoré budú nápomocné pri starostlivosti o štvornožca. Skontrolujte, čo sa vám môže hodiť. Bígli sú chorí iba zriedkavo. Okrem problémov s ušami sa vyskytujú aj iné menej časté problémy s očami. Tieto zvieratá trpia šedým zákalom, glaukómom, zápalom žliaz tretieho viečka, dyspláziou, epilepsiou a oslabením imunitného systému. Sú tiež náchylné na kožné alergie. Priemerná dĺžka života bígla je 12-14 rokov.

Pri nesprávnom zaobchádzaní a kŕmení má bígl tendenciu priberať.

Bígl - výživové a bytové potreby

Ak tieto domáce zvieratá nebudú mať dostatok pohybu, je veľmi veľká pravdepodobnosť, že budú obézne. Tento stav môže zase viesť k mnohým ďalším ochoreniam. Majú veľkú chuť do jedla a majú tendenciu sa prejedať. Preto by im malo byť dávané správne množstvo a druh krmiva.

V informáciách o bígloch sa pomerne často dočítate, že títo psi majú radi pohodlný životný štýl. Ich majitelia by im preto mali poskytnúť pohodlný pelech. Dôležitá je jeho veľkosť. Mal by byť dostatočne veľký, aby sa pes mohol rozťahovať a pokojne odpočívať. Pozrite si aké máme v ponuke pelechy pre psy stredného plemena.

Šimon Wisch