40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Basset - najdôležitejšie informácie o plemene

Basset hound je slávne plemeno psov. Často ho môžeme vidieť na filmových plátnach. Basetom bol Droopy – rozprávková postava. Pes tohto plemena sa objavil aj v sérii filmov „Policajt a bandita“. Majiteľom baseta bola tiež slávna sériová postava - poručík Columbo.

Basset Hound je napriek smutnému vzhľadu a zjavnej ľahostajnosti celkom spoločenský a láskavý pes. Vyznačuje sa vytrvalosťou a odhodlaním počas lovu. Doma sa z neho stáva pokojný a niekedy takmer flegmatický pes. Na jednej strane je nezávislý a na druhej strane je silne navizaný na svojich majiteľov.

Baset bol chovaný francúzskymi mníchmi v stredoveku. Je považovaný za anglické plemeno.


Basset – história plemena

Basseti sú uvedení v klasifikácii FCI v skupine - Duriče, farbiare a príbuzné plemená v sekcii 1 - Duriče. Baset je anglické plemeno, do Francúzska prišli s rytiermi z Malej Ázie. Vzhľad a povaha basetov je dnes výsledkom kombinácie troch francúzskych plemien psov - bloodhounda, foxhounda a jazvečíka. Za tohto kríženca vďačíme francúzskym mníchom.

Plemeno pochádza z Francúzska. Jeho chov sa začal koncom 16. storočia. V roku 1866 boli jeho zástupcovia poslaní do Anglicka ako dar od grófa de Tournow pre lorda Galwaya. Tieto štvornohé stvorenia boli v minulosti duričmi. Využívali sa na lov v hustom podraste a rúne, napríklad na lov bažantov, králikov, zajacov a na vyháňanie veveričiek, vačíc a mývalov na strom. Dnes sú to hlavne spoločenské psy.

Basset – postava

Basety sú stredne veľké. Dospelí jedinci dosahujú 25–30 kg telesnej hmotnosti a 33–38 cm výšky. Charakteristickou črtou vzhľadu tohto plemena sú veľmi krátke nohy. Tieto psy majú široký, rovný, dlhý chrbát a stredne hlboký hrudník. Hlava bassetov je kupolovitá, má niekoľko záhybov v blízkosti obočia, viditeľnú záhlavnú kosť, mohutné a ťažké pysky. Uši týchto psov sú zamatové, dlhé, ochabnuté, mohutné, zvlnené dovnútra. Bassety majú zvyčajne tmavé oči a zužujúce sa smerom dole, mierne zakrivené, dlhé a silné chvosty. Ich srsť je krátka, priliehavá a hladká. Typickým sfarbením sú fľaky.

Baset je kombináciou psov francúzskych plemien - krvavý pes (veľká hlava s nadmernou a zloženou pokožkou), líščí pes (farba) a jazvečík (krátke nohy a dlhšie telo).


Basset – správanie a povaha

Basset je veľmi spoločenský pes, priateľský, pokojný, niekedy až flegmatický. Je tolerantný k deťom. Dobre znáša iné domáce zvieratá. Nie je agresívny ani plachý voči cudzím ľuďom. Vyznačuje sa veľkou vytrvalosťou a odhodlaním. Na verejných priestranstvách je najlepšie ho nepúšťať z vodítka, pretože keď zachytí stopu, môže nezareagovať na volanie. Pre každý prípad by mal byť vybavený adresárom, ako je napríklad TRIXIE Adresár strieborný veľké 1 ks blister, TRIXIE Adresár pre psov svietiaca kosť.

Šteňatá bassetov sú nezávislé a veľmi tvrdohlavé, preto sa odporúča začať s výcvikom čo najskôr. Mali by ste s nimi byť dôslední a rozhodní. Je tiež potrebné ich pozitívne motivovať. Maškrty sú na to ideálne, ale pri ich používaní by ste mali zohľadniť ich kalórie v dennej energetickej potrebe vášho domáceho miláčika.


Basset – zdravie, potreby, starostlivosť

Priemerná dĺžka života psov Basset Hound je 10 - 12 rokov. Zdravotné problémy typické pre tieto štvornohé stvorenia sú: choroby medzistavcových platničiek, konjunktivitída, ektropión, torzia žalúdka, dysplázia bedier a lakťov. Mladé psy sú náchylné na zranenia špičiek uší. Dosť často krívajú v mladom veku, je pomerne časté a trvá približne do 15 mesiacov. Basset zle znáša vysoké teploty. Aby ste mu pomohli prežiť horúce dni, zaobstarajte si chladiacu rohož, napr. TRIXIE Chladiaca podložka.

Tieto psy sú chamtivé a majú tendenciu priberať. Vyvážená strava je preto nevyhnutná. Jedlo by malo byť prispôsobené veku, aktivite, životnému štýlu a ich špeciálnym potrebám. Najlepšie sú hotové krmivá. Dobrou voľbou je napríklad BRIT Care Grain-Free adult salmon & potato 12 kg, BRIT Premium By Nature Adult Medium M 15 kg, HAPPY DOG Fit & well adult medium 4 kg.

Basseti nevyžadujú špeciálnu starostlivosť. Stačí ich z času na čas česať. Na tento účel môžete použiť napríklad FURminator FURflex sada pre psov rozmer M, FURMINATOR Undercoat deShedding pre krátkosrstých psov - Medium. Plemeno Basset potrebuje trochu častejšie kúpanie ako iné krátkosrsté psy. Je dobré ich občas trimovať, aby ste odstránili odumreté vlasy a minimalizovali pĺznutie.

Bassety jako psy gończe mają bardzo wrażliwy węch i silny instynkt tropienia. Narażone są na nadmierne tycie, dlatego ważna jest prawidłowa dieta, gdyż otyłość sprzyja wystąpieniu dysplazji i schorzeń układu ruchu.