40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Barmská mačka - najdôležitejšie informácie o plemene

Barmská mačka je jedným z najmódnejších plemien mačiek na svete. Je veľmi populárne najmä vo Francúzsku. Charakteristickou črtou tohto plemena je špeciálna štruktúra srsti, ktorá je napriek svojej dĺžke hodvábna a nezamotáva sa.

Barmská mačka je veľmi spoločenské zviera. Má dobrý kontakt s ľuďmi aj so zvieratami všetkých vekových skupín. Miluje maznanie a zábavu. Typický pre ňu je kožúšok s motívom colorpoint (srsť je zafarbená iba na určitých miestach tela). Toto plemeno bolo prvýkrát predstavené na výstave v roku 1925.

Barmská mačka sa tiež nazýva posvätná mačka. Je veľmi spoločenská, ale aj bojazlivá.

Barmská mačka - história plemena

Barmská mačka sa alternatívne nazýva aj ako posvätná mačka. Zviera pochádza z Mjanmarska alebo Barmy. História plemena je dosť nejasná a existuje okolo nej niekoľko hypotéz. Podľa jednej teórie je za šírenie barmskej mačky zodpovedný istý miliardár z USA, ktorý ukradol predstaviteľov tohto plemena z chrámu Lao Tsun. Počas cesty do Francúzska samec zdochol a mačke sa narodili mačiatka, o ktorých sa predpokladá, že sú predkami západobarmských mačiek. Teória, že barmská mačka je výsledkom kríženia perzskej mačky so siamským plemenom, ktorá sa mala uskutočniť v 20. rokoch 20. storočia vo Francúzsku, je však oveľa pravdepodobnejšia. Svätá barmská mačka, ktorá spĺňa všetky pokyny potrebné pre výstavy, sa chová veľmi ťažko.

Barmská mačka postava

Barmské mačky sú stredne veľké. Dospelosť dosahujú vo veku asi 12 mesiacov. Sú vysoké asi 30 cm a vážia 2–4kg mačky a 4–6 kg kocúri. Majú podlhovasté telo, okrúhlu hlavu, krátky ňufák a „rímsky“ nos. Ich zafírovo modré oči si rozhodne zaslúžia pozornosť. Barmská svätá mačka má pomerne dlhú srsť, ktorá sa vďaka svojej neobvyklej štruktúre nezamotáva. Je mierne dlhšia okolo krku, na nôh a na chrbte. Pokiaľ ide o zafarbenie, typický je clourpoint, to znamená znaky na tvári, labkách, chvoste, ušiach vo farbe kontrastujúcej s farbou na chrbte. Okrem toho majú na predných labkách biele ponožky a tzv. ostrohy. Barmská svätá mačka môže mať rôzne farby, najznámejšie sú: seal (čierna), lila, čokoláda, červená, modrá, krémová, Seal –tortie a každá z nich môže mať verziu tabby. Stojí za zmienku, že barmské mačiatka sa rodia biele. Zmena farby nastáva až vo veku asi 3 rokov.

S dobrou socializáciou barmské mačky dobre vychádzajú s inými zvieratami - psami alebo inými mačkami.

Správanie a povaha barmských mačiek

Barmská mačka má jemnú povahu. Je nesmierne milá, priateľská a láskavá. Má rada spoločnosť ľudí, najmä ak ju hladia, ale nie je dotieravá. Má veľmi rada deti. Pred cudzími ľuďmi je skôr ostražitá. Môže prebývať s inými domácimi zvieratami. Prejavuje veľkú inteligenciu. Najlepším spôsobom, ako ju zabaviť budú interaktívne hry. Poskytujú nielen radosť, ale tiež upokojujú inštinkty a rozvíjajú kognitívne funkcie. V našom obchode ponúkame veľký výber takýchto hračiek pozrite, ktoré z nich môžu osloviť vášho domáceho miláčika. Tu sú príklady modelov: TRIXIE Strategická hra Activity Slide & Feed 30 × 27 cm, TRIXIE SnackRoll Valček na maškrty, TRIXIE Hračka na pochúťky - plastová myš.

Barmská mačka rada trávi čas leňošením. Je dobré poskytnúť jej na to vhodné podmienky a umiestniť pelech na vhodné miesto. Môžete sledovať preferencie mačky a podľa toho zvoliť konkrétny model. Skontrolujte, ktoré modely pelechov pre mačky môžu osloviť vášho miláčika. Výber je skutočne veľký, vrátane mäkkých vankúšov, napr. TRIXIE pelech Currito, búdky napr. TRIXIE uzavretá búdka Desert 42 × 44 cm, prútené koše, napr. TRIXIE Prútený kôš s dvoma miestami na ležanie alebo odpočívadlá zavesené na radiátore, napr. TRIXIE odpočívadlo na radiátor.

Barmská mačka - výživové potreby

Barmská mačka je považovaná za dosť prieberčivú. Je to gurmán. Môže byť kŕmená kvalitným mokrým jedlom. Strava by mala byť vyvážená a prispôsobená jej potrebám, aj keď mačky tohto plemena nie sú zvlášť náchylné na priberanie. Odporúča sa predchádzať vzniku chumáčov v tráviacej sústave. Je dobré im dať pastu alebo pochúťky, napr. TRIXIE Pasta na trávenie pre mačky, ktoré pomôžu transportovať srsti v črevách a zabránia tvorbe chumáčov srsti. Pomôcť vám môže aj špeciálna mačacia tráva, ako je napríklad Benek Kontajner na trávu 150g.

Barmské mačky sú často postihnuté strabizmom a inými ochoreniami očí.

Ako sa starať o barmské mačky

Okrem česania raz týždenne, kontroly čistoty uší a očí a zastrihávania pazúrov barmská mačka nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Zistite, ktoré prípravky na starostlivosť a doplnky vám v tomto môžu pomôcť.

Barmské mačky sú náchylné na určité dedičné choroby, najmä na polycystické ochorenie obličiek, hypertrofickú kardiomyopatiu, mukopolysacharidózu typu 6 (kostrové abnormality). Okrem toho môžu bojovať s inými typickými ochoreniami mačiek. U mačiek tohto plemena sú veľmi časté očné choroby a pravidelne sa vyskytuje strabizmus, konvergentný aj divergentný.