40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Alergia na krmivo pre psov - ako diagnostikovať a liečiť

Z roka na rok sa problém potravinových alergií u psov stáva väčším problémom. Je to nepríjemné ochorenie pre psov aj ich majiteľov. Ako si byť istý, že dôvodom, prečo sa náš pes škriabe, je alergia a ako si s ňou poradiť?

Ako zistím, či je môj pes alergický?

V prvom rade nepodceňujte prvé príznaky ako úzkosť zvieraťa či škrabanie. Ak pôjdeme ihneď k veterinárovi, bude jednoduchšie stanoviť diagnózu a vyhnúť sa ďalšej infekcii kože. Niekedy sú jedinými príznakmi opakujúce sa infekcie uší, ktoré sú obzvlášť náchylné na zápaly v priebehu potravinových alergií. Zvyčajne si to všimneme ako škrabanie na hlave, klapanie v ušiach, nepríjemný zápach z ušných kanálikov a veľa ušného mazu. Koža zvieraťa je začervenaná, po čase pokrytá chrastami a ranami. Srsť redne, objavujú sa lysé miesta na koži, často je v najhoršom stave oblasť papule. Pes sa intenzívne olizuje, obtiera sa o predmety a je často letargický. Niekedy sú príznaky len z tráviaceho systému vo forme zvracania a hnačky a zvýšenej tvorby plynov. Problémy sa nevyskytujú sezónne na rozdiel od väčšiny environmentálnych alergií.

Potravinová alergia sa môže vyskytnúť u každého psa, bez ohľadu na vek a pohlavie zvieraťa. Existujú však plemená, ktoré sú obzvlášť predisponované k tomuto typu poruchy, ako sú labradorský retriever, nemecký ovčiak, boxer, west high land white teriér, španiel, bradáč a argentínsky pes.

Čo je potravinová alergia?

Potravinová alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na zložky potravy, zvyčajne ide o bielkoviny, ktoré sú odolné voči zahrievaniu a tráviacim enzýmom, v dôsledku čoho sa do tela vstrebávajú nezmenené. Najčastejšími alergénmi pre psov sú hovädzie mäso a mlieko, nasledujú vajcia a hydina, kukurica, ryža, králik, sójové bôby a jahňacie mäso. Dlhé roky kŕmenie tou istou potravou zvyšuje riziko alergickej reakcie na jej zložky, a preto je čoraz viac problémom už neslávne známe kura, ktoré je hlavnou zložkou komerčných potravín.

Čo robiť, ak má váš pes alergie?

Ak bola u nášho psa diagnostikovaná potravinová alergia, alergény spôsobujúce poruchy by mali byť zo stravy vylúčené. Ale ako viete, čo to je? Môžete použiť pomerne obľúbenú eliminačnú diétu, ktorá spočíva vo vylúčení potenciálnych alergénov zo stravy vášho miláčika. To si vyžaduje od majiteľa veľkú dôslednosť, pretože to treba dôsledne dodržiavať a žiadne lahôdky či extra „spod stola“ neprichádzajú do úvahy. Ak sa v dôsledku takejto diéty stav psa zlepší, je vhodné vykonať provokačný test zahŕňajúci podanie potenciálneho alergénu, aby ste sa uistili, že spôsobuje alergickú reakciu. Diagnostiku alergie je možné rozšíriť aj o krvný test so sterom a biopsiu kože na potvrdenie alergického procesu. Je možné vykonať alergické testy, ktoré nám ukážu, čo môže a čo by náš pes nemal jesť. Niekedy je alergénov toľko, že je potrebné zaviesť stravu zostavenú špeciálne pre daného psa.


Mops s umelou lisovanou kosťou. Dávať psom nesprávne pochúťky a potraviny môže spôsobiť všetky druhy alergií.

Mnohí majitelia sa rozhodnú vylúčiť alergén pokusom a omylom pomocou hotových hypoalergénnych potravín. Ide o komerčne dostupné potraviny založené na produktoch, u ktorých je štatisticky najmenej pravdepodobné, že spôsobia alergické reakcie. Treba však počítať s tým, že môžu senzibilizovať aj nášho miláčika. Bezpečnejšie je siahnuť po potravinách s obsahom hydrolyzovaných bielkovín, teda rozbitých na menšie fragmenty, čo znamená, že nevyvoláva alergickú reakciu. Pri kúpe si však treba uvedomiť, že tento typ proteínu je základom krmiva, nie len jej doplnkom. Žiaľ, takéto jedlá našim psom väčšinou veľmi nechutia.

Bez ohľadu na to, akú diétu si vyberiete, nezabúdajte ju nezavádzať zo dňa na deň, ale postupne, pretože ochráni vášho domáceho maznáčika pred poruchami tráviaceho systému. Každá diéta si vyžaduje aj dôslednosť v používaní, pretože najmenšia odchýlka môže mať za následok opätovný výskyt alergických zmien.

Žiaľ, neexistuje účinná metóda boja proti potravinovej alergii, jediné, čo môžeme urobiť, je vylúčiť zo stravy prvky, ktoré škodia zdraviu nášho miláčika, aby sme mu dopriali čo najlepší komfort života. Aj keď to môže od nás vyžadovať veľa trpezlivosti a finančného príspevku.


Dorota Joskovjaková