40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Akými potravinami môžeme kŕmiť mačku?

Mačky sú typické mäsožravce, ktoré milujú dobre vyvážené jedlá plné mäsa. Naši “domestikovaný predátory” sú niekedy kŕmený a pokúšaný sofistikovaným sladkým jedlom dostupným na trhu. Toto však nie je zrovna najzdravšie a najlepšie riešenie ako mačke zvýšiť chuť do jedla. Ako teda môžeme múdro ozvláštniť stravu mačky a pritom jej poskytnúť zdravé vitamíny a minerály?

Niekedy neodoláme a dáme mačkám niečo zo stola. Však sa na nás pozerajú uprosenými očkami! Na zdravie mačky má ľudská potrava však opačný efekt a veľakrát môže spôsobiť zbytočné komplikácie. Aké krmivo pre mačky je teda pre mačky to pravé?

Dlhosrstá mačka sa hrá s hračkárskym zvieraťom.

Medzi produkty, ktoré sú pre mačky zdravé a hodnotné, môžeme zaradiť:

1. Losos

Losos pre mačky je skvelý zdroj omega-3 nenasýtených mastných kyselín a taurínu, ktorý je potrebný na správne fungovanie tela mačky. Losos je jednou z mála rýb, ktoré sa môžu podávať surové, pretože neobsahuje timín (enzým, ktorý ničí vitamín B1). Pokiaľ ide o iné ryby, stojí za to ubezpečiť sa, že sa mačkám môžu podávať.

2. Rybie oleje

Čistý lososový olej alebo olej z tresky sú skvelými doplnkami k mačacej potrave. Dá sa ľahko zakomponovať do jedál, vďaka čomu mačka získa cenné omega-3 kyseliny a jej srsť bude lesklá a zdravá. Má dobrý vplyv aj na pokožku.

3. Žĺtky

Z času na čas môžete dať svojej mačke vaječný žĺtok. Nie však viac ako raz týždenne a nikdy ho nemiešajte s proteínom. Žĺtok je bohatý na ľahko vstrebateľné vitamíny a tuky. Dokonale posilňuje celé telo a imunitu.

Mačka žerie z bielych porcelánových misiek.Môžeme rozlíšiť mnoho chutných a zaujímavých kombinácii pre mačky:

1. Banány

Banány sú skvelým zdrojom draslíka a vlákniny, ktorá výrazne ovplyvňuje črevný mikrobióm. Niekedy sa banány používajú aj ako prírodné liečivo (samozrejme, nemali by ste ho mačku nútiť jesť nasilu - niektoré ho budú milovať, iným zas nemusí chutiť). Banány u niektorých citlivých jedincov môžu spôsobiť bolesť brucha a dokonca aj hnačku. Takže ak sa rozhodneme podávať surový banán ako maškrtu medzi jedlami, pozorujte reakciu tela mačky a jej správanie. Malo by sa pamätať na to, že banány sú plné cukrov a uhľohydrátov, takže by ste nemali preháňať podávané množstvo, pretože môžu spôsobiť prírastok na hmotnosti a zvýšenie cukru v krvi.

2. Tekvica

Odporúča sa podávať primiešaná spolu s hlavným jedlo. Mačka by tomto spôsobom nemala spozorovať veľký rozdiel v chuti, pretože krmivo pre mačky veľmi často obsahuje tekvicu! Ak mačke tekvica chutí, môžete ju podávať v malom množstve aj vo forme vareného pyré. Pamätajte, že nikdy nedávajte mačke surovú tekvicu!

3. Jablko

Ide o doplnok stravy bohatý na vlákninu a vitamín C. Z času na čas sa môže podávať v malých kockách, ale podobne ako banány môže v určitých prípadoch spôsobiť bolesti brucha až hnačky.

Mačka žerie trávu a oblizuje sa.

Z detských rozprávok máme zaužívané určité zvyky a mačku si automaticky predstavíme pijúc mlieko. Mačky milujú kravské mlieko. Avšak, nemali by sme im ho dávať príliš často. Je totiž zdrojom iba jednoduchých cukrov a mačací tráviaci systém ho nedokáže úplne stráviť. Spôsobuje rôzne tráviace ťažkosti – nadúvanie, bolesti, hnačky, plynatosť... Tá chvíľka potešenia z mliečka nie vždy stojí za tieto komplikácie.

Dôležitou zložkou, ktorú sa oplatí zaviesť do mačacej stravy je tráva. Nie je to úplne komerčný potravinový produkt, ale má veľa špeciálnych funkcií v tráviacom systéme mačky. Napriek tomu, že mačky nedokážu trávu stráviť, funguje ako špeciálna kefka, ktorá odoberá všetky nevstrebané a zvyškové zložky prijatej potravy. Pomáha mačkám poradiť si s chlpmi uviaznutými v tráviacej trubici buď tým, že spôsobí ich vyvrátenie, alebo zabezpečí ich presunutie nižšie do tráviaceho traktu a neskoršie voľné vylúčenie. Trávu je možné zasiať alebo kúpiť hotovú v zoo obchode. Vždy skontrolujte, či je daný typ trávy pre vašu mačku bezpečný. Vyberajte trávu s jemnými okrajmi, ktorá nebude dráždiť ani ubližovať mačaciemu podnebiu alebo hrdlu.

Nezabudnite zavádzať nové produkty postupne. Rovnako sa oplatí vzbudzovať pozornosť mačky, keď sme v kuchyni. Mačky milujú pozorovať, keď sa niečo deje, takže kedykoľvek varíme, môžeme im dať ovoňať rôzne ingrediencie (samozrejme tie, ktoré sú pre ne bezpečné) a pozorovať ich reakcie. Mačky sa takmer vždy zaujímajú o nové vône a toto je skvelý spôsob, ako si môžete ozvláštniť čas s vašou mačkou.

Dovoľme našim mačkám, aby sa čo najviac podieľali spolu s nami na našich životoch, sú to veľmi inteligentné a lojálne stvorenia, ktoré táto nová forma zábavy a interakcie určite poteší.

Pri pridávaní nových ingrediencii a hľadaní toho pravého krmiva pre mačky sa nikam neponáhľajte aby ste náhodou svojmu miláčikovi nespôsobili zbytočné tráviace ťažkosti.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Marie Magiera

Pozri aj: Ako kŕmiť mačku? Užitočné pravidlá pri kŕmení týchto zvierat