40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako zbaviť psa nadváhy? Diéta a fyzická aktivita v boji proti nadmernej telesnej hmotnosti vášho domáceho miláčika

Rady, ako zbaviť psa nadváhy, by vám mal poskytnúť odborník. Veterinár po dôkladnom určení možností a potrieb zvieraťa, určí spôsob zbavovania nadbytočných kilogramov. V tomto procese zohráva dôležitú úlohu fyzická aktivita a vyvážená strava.

Nadváha a obezita postihujú nielen ľudí. Psom tiež hrozí nadváha. Mnoho majiteľov ich prekrmuje, čím sa snažia prejaviť zvieraťu lásku. Váš veterinár bude najlepšie vedieť, ako zbaviť psa nadváhy. Neopatrné, príliš intenzívne zbavovanie nadmernej telesnej hmotnosti, môže byť pre vášho domáceho miláčika veľmi škodlivé.


Pri boji proti obezite u psov vám pomôže veterinár.


Kedy a prečo má pes nadváhu?

Psy majú nadváhu, keď ich telesná hmotnosť presahuje optimálnu hodnotu o 10%. Na druhej strane sa obezita diagnostikuje, keď sa normálna telesná hmotnosť zvýši minimálne o 20%. Chudnutie psa je mimoriadne zložitý proces, náročný a dlhý (trvá až niekoľko mesiacov). Od majiteľa štvornožca to vyžaduje vytrvalosť, disciplínu a veľa vedomostí. Avšak chudnutie psa s nadmernou telesnou hmotnosťou je veľmi dôležité, pretože tieto štvornožce sú vystavené mnohým chorobám. Zmenšuje sa tiež pohodlie ich života.

Príčiny nadváhy a obezity u psov sú rôzne. Najčastejšie je tento stav spôsobený, rovnako ako u ľudí, príliš malým množstvom pohybu a nevhodnou stravou. Niekedy je to dôsledok chorôb alebo genetických podmienok.


Ako zbaviť psa nadváhy - racionálna výživa

Je veľmi dôležité vypracovať plán zdravého stravovania v procese chudnutia vášho psa. Je dôležité zvoliť vhodné krmivo z hľadiska veľkosti, veku, fyzickej aktivity a zdravotného stavu. Je prísne zakázané merať krmivo odhadom alebo dávať psovi zvyšky zo stola. Pokiaľ ide o množstvo krmiva, riaďte sa odporúčaniami výrobcu na obale a ak spozorujete, že váš miláčik priberá, znížte množstvo krmiva na základe individuálnych odporúčaní veterinára. Jeho denná dávka by sa mala rozložiť na niekoľko porcii - najlepšie na 3 - 5. Ak je jedálniček založený na rôznych druhoch krmív (mokré a suché), je potrebné prepočítať porcie. Nezabudnite do dennej energetickej potreby zahrnúť aj pochúťky, ktoré dostáva. Majitelia často zabúdajú o zmenšení množstva krmiva a v konečnom dôsledku dodávajú psovi nadmerné množstvo energie. Kvalita potravín je tiež veľmi dôležitá. Odporúča sa to krmivo bez obilnín, ktoré umožňuje eliminovať prebytočné sacharidy, ktoré sú hlavnou príčinou nadváhy a obezity. Môžete tiež zvážiť zavedenie špeciálneho krmiva light, to znamená so zníženou kalorickou hodnotou.


Pre chudnutie je potrebné spracovať výživový plán.


Ako zbaviť psa nadváhy - fyzická aktivita

Aby diéta fungovala podľa očakávaní, musí sa kombinovať s cvičením. Pred začatím zvýšenej fyzickej aktivity, však musíte vziať svojho psa k veterinárovi. Na základe posúdenia zdravotného stavu a stupňa fyzickej zdatnosti zvieraťa uvedie odporúčané a kontraindikované formy cvičenia. Najlepšie riešenie pre mnoho domácich miláčikov sú prechádzky. Psy potrebujú minimálne 3 prechádzky denne, s celkovým trvaním až 3 hodiny. Takto im bude poskytnutá správna dávka pohybu. Chôdza sa dá podľa možnosti kombinovať s inými cvikmi. Odporúčajú sa také, ktoré zlepšujú dýchanie, prácu pľúc a srdca. Ide napríklad o jogging, tanec so psom, beh pri bicykli. Je dobré zvoliť cviky, ktoré zvyšujú pohyb v kĺboch a výkonnosť svalov a zlepšujú rovnováhu, napríklad zdvíhanie, tlačenie a ťahanie.Ako múdro zbaviť psa nadváhy?

Majitelia psov s obezitou alebo nadváhou musia pamätať o racionálnom procese chudnutia. Za žiadnych okolností nesmie byť zviera vyhladované alebo podrobené nadmernému tréningu. Zmeny by sa mali zavádzať postupne. Toto umožní psovi aj jeho majiteľom ľahšie sa adaptovať na novú situáciu. Odborníci zdôrazňujú, že správne chudnutie je, keď počas týždňa stratíte maximálne 2% svojej hmotnosti.Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok