40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Ako sa starať o vodnú korytnačku? Druhy, výživa a terárium pre korytnačku

Prečítajte si, ako správne vybaviť terárium pre vodnú korytnačku a čím sa líšia jednotlivé druhy vodných korytnačiek. Korytnačka žltolíca, korytnačka červenolíca alebo možno korytnačka písmenková - ktorá korytnačka sa chová na Slovenku najčastejšie?

Korytnačka je obľúbeným domácim miláčikom v domácom chove. Vodná korytnačka je úžasný pozorovací objekt - dokáže sa vyhrievať celé hodiny na slnku a v medzičase nádherne pláva. Krásne terárium môže byť úžasnou ozdobou každého domova.Ako sa správne starať o vodnú korytnačku?

Vodná korytnačka nie je náročná na chov a aby ste jej zabezpečili zdravý šťastný život postačí vytvorenie vhodných životných podmienok a dopriať jej zdravú výživu prispôsobenú korytnačke. Korytnačka nepotrebuje náklonnosť a je dosť ťažké s ňou komunikovať, ale pozorovanie tohto jedinečného zvieraťa určite prinesie jeho držiteľom veľa radosti a uspokojenia.

Želva má zelený krunýř.


Terárium pre vodnú korytnačku

Akvárium by malo byť dostatočne veľké. Predpokladaná minimálna dĺžka je päťkrát väčšia ako korytnačka a šírka je trikrát väčšia ako korytnačka a najväčšia možná výška. Hladina vody v akváriu pre korytnačku by mala byť najmenej dvojnásobkom výšky korytnačky. Akvárium by malo obsahovať ostrov pokrývajúci plochu asi 1/4 akvária, kde sa korytnačka bude môcť vyhrievať pod špeciálnou výhrevnou žiarovkou. Terárium musí byť navyše vybavené účinným filtrom a žiarivkou UVB, ktorá nahrádza prirodzené svetlo.

Dno nádrže by malo byť hladké, bez štrku a kameňov, aby sa uľahčila údržba a čistenie. Ostrov môže byť ozdobený kamienkami, koreňmi a kúskami kôry. Môžete tiež sadiť rastliny, ale majte na pamäti, že korytnačky ich často ničia.

Cez deň by mala teplota v pevnine byť 25-28 ° C, v noci by mala po vypnutí žiarovky klesnúť na zhruba 18 ° C. Teplota vody v akváriu by sa mala pohybovať okolo 23-25 ° C - v malých a stredných akváriách nie je potrebné používať ohrievač, stačí lampa nad ostrovom. Vo veľkých môže byť potrebné zohriať bežným akváriovým termostatom.

Ak je to možné, uistite sa, že sa korytnačka často opaľuje na prirodzenom slnku. Vodnej korytnačke môžete tiež zariadiť jazierko na záhrade - oplotený a chránený výbeh s jazierkom.


Čo žerú korytnačky?

Základom stravy by mali byť živé ryby, žaby, pijavice, slimáky, larvy vodných živočíchov, kôrovce a rôzne vodné rastliny. Stravu môžete obohatiť o dážďovky, malý hmyz, lúčne rastliny. Korytnačky potrebujú prehĺtať potravu vo vode, pretože nemajú svaly na pohyb jazykom.

Korytnačke môžete doplniť stravu o vopred namiešanú potravu pre vodné korytnačky, ale nemalo by to byť jej základom. Keďže jednou z najnebezpečnejších chorôb vyskytujúcich sa u korytnačiek je rachitída, vyplývajúca z nedostatku vápnika v tele, je vhodné korytnačkám dodať korytnačí vápnik, napr. FRANCODEX Vápnik pre korytnačky a plazy 24 ml. Korytnačky by nemali byť kŕmené mäsom z cicavcov, drobov a vtákov ani ovocím a zeleninou.
Najpopulárnejšie druhy vodných korytnačiek:


Korytnačka močiarna

na Slovensku patriaca už pod ohrozený druh. Ochrana dokonca zakazuje fotografovanie, filmovanie a pozorovanie, ktoré ich môže vydesiť alebo vyrušiť! Dorastá do dĺžky 19 cm. Jej pancier má olivovo zelenú farbu so žltými znakmi a kožu má tmavozelenú pokrytú žltými škvrnami. Vzhľadom na hrozbu vyhynutia nie je dovolené chovať túto korytnačku doma.

Korytnačka písmenková ozdobná

jedna z najobľúbenejších vodných korytnačiek v Slovenských chovoch, známa tiež ako okrasná korytnačka alebo korytnačka červenolíca. V prírode sa prirodzene nachádza v Severnej, Strednej Amerike a na severe Južnej Ameriky. Na Slovensku sa v prírode objavujú aj jednotlivci, ktorí súťažia s pôvodnou európskou korytnačkou močiarnou. Jej dĺžka dosahuje od 12,5 - 29 cm. Má olivovo zelený pancier. Po stranách zelenej hlavy sú červené pruhy rozširujúce sa dozadu a svetložlté pruhy pod nimi. Na Slovensku je korytnačka červenolíca považovaná za invazívny druh a jej predaj je zakázaný.

Korytnačka červenoušká má okolo uší výrazné červené fľaky.

Korytnačka žltolíca

korytnačka žltolíca je tiež poddruh okrasnej korytnačky, rovnako ako v prípade korytnačky červenolícej. Má tiež olivovo zelený pancier, ale odlišuje sa žltými pruhmi po stranách jej zelenej hlavy. Ich dĺžka dosahuje až 30 cm. Sú považované za invazívne a vo voľnej prírode ohrozujú európsku korytnačku močiarnu, preto na ich chov potrebujete povolenie.

Korytnačka písmenková

jej pancier je často od zelenej, cez olivovú, po čiernu farbu u dospelých korytnačiek a má žltý plastrón. Koža je zeleno-olivová so smotanovými alebo žltými pruhmi. Samec dosahuje veľkosť asi 30 cm, samica má 43 cm.

Vodné korytnačky sú oveľa menšie ako suchozemské korytnačky a častejšie majú zelené odtiene panciera.


Ako dlho žijú korytnačky?

Korytnačky sú považované za zvieratá s dlhou životnosťou. V prírode sa môžu dožiť až stovky rokov. Korytnačky chované v zajatí tiež žijú dlho, ale zvyčajne nie viac ako 20 rokov.

Natálie Baková