40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako sa starať o mačku v zime?

Mnoho našich domácich miláčikov, bez ohľadu na poveternostné podmienky oceňuje prechádzky na čerstvom vzduchu. Našou úlohou ako majiteľov je správne pripraviť nášho domáceho miláčika tak, aby mohol bezpečne vyraziť na svoje plné zážitkov výlety aj v zime.

Ako sa postarať o mačku, ktorá v zime chodí von?

Chlad, vietor a dažde, tak ako pre nás, tak aj pre naše mačky dokážu byť poriadne nepríjemné . Srsť mačky, ktorá ide von alebo žije trvale vonku, sa s nástupom chladného počasia výrazne mení. Množstvo podsady sa výrazne zväčšuje, vďaka čomu je pre nás starostlivosť o srsť skutočnou výzvou. V tomto období by sa mal klásť osobitný dôraz na česanie, najmä v prípade dlhosrstých mačiek, kvôli častej tvorbe uzlov. Udržiavanie srsti mačky v dobrom stave je počas zimného obdobia veľmi dôležité, pretože je to jediná bariéra, ktorá ju chráni pred chladom, dažďom a vetrom. Mali by ste sa tiež starať o prevenciu vonkajších a vnútorných parazitov, pretože majú veľmi veľký vplyv na kvalitu srsti.

V prípade mačiek, ktoré chodia von počas veľmi nepriaznivých poveternostných podmienok, by mali byť ich výlety čo najviac obmedzené. Dôvodom je, že trávia veľa času v dome, kde sa udržiava teplo a ich taká nie je ich srsť hrubá ako v prípade mačiek, ktoré žijú vonku na stálo. Veľmi dôležité je tiež množstvo tukového tkaniva, v zime by sa malo množstvo potravy prispôsobiť stavu domáceho maznáčika, ako aj množstvu času stráveného vonku, pretože udržiavanie stálej teploty vyžaduje veľa energie. Samozrejme, všetko v rozumnej miere, aby nedošlo k obezite u nášho miláčika.

Vonku v zime čaká na našu mačku viac nebezpečenstiev než obvykle. Je absolútne nevyhnutné vyhnúť sa mokrému snehu, dažďu alebo dažďu so snehom, pretože by sa mohla namočiť srsť, čo spôsobí, že stratí svoje tepelnoizolačné vlastnosti a vystaví mačku mimoriadne nebezpečnému ochladeniu. Taktiež posypová soľ na cestách a chodníkoch môže pre vašu mačku stanoviť nebezpečenstvo, ktorá po prechádzke bude chcieť vyčistiť labky jazykom. Preto by ste jej po návrate z prechádzky mali čo najdôkladnejšie opláchnuť labky a medzery medzi vankúšikmi teplou vodou a potom ich vytrieť dosucha.

Ak si svoju mačku nemôžeme alebo nechceme vziať v zime domov, je potrebné sa o ňu náležite postarať. Najdôležitejšie je poskytnúť jej primerané útočisko pred poveternostnými vplyvmi. Najlepšie sú izolované búdky, ktoré poskytujú ochranu pred vetrom a dažďom. Dôležitá je aj správna výživa a neustály prístup k vode, aby ju mačky nemuseli získavať, napríklad konzumáciou snehu, čo môže mať negatívny vplyv na ich zdravie.

Mačka beží na snehu. Pre bezpečnosť mačky je lepšie nenechať ju ísť von.

Ako vplýva zima na mačku?

V prípade mačiek žijúcich doma sa možno nazdávať, že sa na nich sa zimné obdobie nijak špeciálne nevzťahuje. Počas tejto doby však môžu mať väčšiu tendenciu priberať vzhľadom k obmedzenému pohybu. Mačka by mala mať k dispozícii správne množstvo krmiva a hier, aby ste chránili kondíciu vášho domáceho maznáčika. Niekedy je potrebné mačku prepraviť na stretnutie s veterinárom. V takýchto situáciách je mačka, ktorý nevychádza vonku vystavená chladu. V takýchto situáciách je dobré zakryť prepravku prikrývkou, aby náš miláčik nebol vystavený náhlym zmenám teploty. Takýmto mačkám by tiež nemali mať atrakcie v podobe prechádzok po snehu, ani ak ide o zasnežený balkón. U domácich mačiek sa tukové tkanivo hromadí hlavne na bruchu, na rozdiel od vychádzajúcich mačiek, kde sa tuk rozkladá rovnomernejšie a vytvára izolačnú vrstvu.

V zime si našu pozornosť vyžadujú najmä mačky bez domova. V našom prostredí sú nezastupiteľné, pretože nás chránia pred nadmerným množením hlodavcov, čo zabraňuje šíreniu chorôb, ktoré prenášajú. Je potrebné si uvedomiť, či sa voľne žijúce jedince v našej oblasti môžu uchýliť pred chladom a či majú neustály prístup k jedlu a vode. Pred nasadnutím do našich automobilov je tiež dobré klepnúť na auto v blízkosti kapoty a kolies, pretože sa tam často schovávajú nachladené mačky.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára

Dorota Joskovjáková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok