40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako sa čo najlepšie postarať o spánok a odpočinok vášho psa?

Vitajte pri ďalšom príspevku hosťa na našom blogu! Kasia z blogu Maybe Chart tentokrát navrhuje, ako sa čo najlepšie postarať o správny spánok a odpočinok psov. A teda, vie o čom hovorí! Žije totiž so 4 psami! Čo nám dnes prezradí?

Psy, rovnako ako ľudia, potrebujú spánok, aby správne rástli a zostali zdravý. Množstvo spánku závisí, samozrejme, od životného štýlu a veku našich domácich miláčikov. Psy majú schopnosť rýchlej regenerácie – to je dôležité v prípade pracovných alebo športových psov. Takéto špeciálne prívlastky má aj Rebelia Celerrimus, ktorá sa hrdo nesie titulom coursingová majsterky národa a Európy a mladšia Prima, ktorá síce ešte len začína svoju kariéru, ale darí sa jej výborne!

Aj ten najkratší pohodlný spánok dodáva silu, preto je veľmi dôležité, napríklad v prípade psa na súťaži, vziať si so sebou pohodlný pelech pre psov (prípadne deku), aby si medzi štartmi mohol voľne oddýchnuť. Doprajte psíkovi odpočinok niekde ďaleko od ruchu. Rovnako ako u ľudí, telo sa rýchlejšie regeneruje, keď pes odpočíva v priateľskom a pokojnom prostredí. Na pohodlnom mieste sa predsa lepšie spí a krajšie sníva! Áno, predstavte si, že aj psy majú sny.

Čo sa našim psíkom sníva? Jednoduché, spoznáte to podľa ich správania! Pravdepodobne ste už videli, ako váš pes šteká, vrtí chvostom alebo vrčí zo spánku. Aké sny má Rebellia, medzinárodná víťazka v coursingu? "Podľa jej pohybov usudzujem, že prenasleduje návnadu - presne ako na súťaži! Rýchlo pohybuje labkami, vidieť, že je vzrušená. Všimla som si, že keď má intenzívny deň (napr. noc po súťaži), v spánku si spomína na to, čo robila na pretekoch. Dokonca som videla aj naháňačky v spánku - je to naozaj skutočný šampión!", dodala Kasia.

Kam umiestniť pelech, aby sa psíkovi čo najlepšie spalo?

Spánok môže rušiť zle zvolený alebo na nesprávnom mieste umiestnený pelech pre psov. Pelech by sa mal nachádzať na miestach vzdialených od každodenného zhonu, no zároveň na mieste, ktoré mu umožní pozorovať okolie. Chybou je umiestniť pelech niekde do rohu izby, za nábytok, kde psík nemá potrebný rozhľad a nedokáže pozorovať, čo sa deje s ostatnými členmi domácnosti. Existujú však aj psy, ktoré musia neustále cítiť našu blízkosť, preto si vyberajú pelech umiestnený napríklad vedľa nášho kresla.

Najlepšou alternatívou je teda mať v dome niekoľko pelechov rozložených na viacerých miestach, aby sa pes mohol rozhodnúť, kde sa cíti najlepšie a po čase odstrániť tie, na ktorých bude tráviť najmenej času. "Nie každý si môže dovoliť niekoľko pelechov, samozrejme, je to tak. Nenabádam vás, aby ste veľa míňali na pelechy! Skôr vás vyzývam, aby ste si overili, ktoré miesto psovi vyhovuje najviac. Alternatívou za viacero pelechov môžu poslúžiť aj deky alebo staršie paplóny. Keď psík zistí, ktoré miesto je pre neho najpohodlnejšie, môžete tam umiestniť pelech.", radí Kasia.

Nie je žiadnym tajomstvom, že psy radi spia na kreslách a pohovkách. Okrem dôvodov súvisiacich s pohodlím je pre psov na trávení času v našej blízkosti ešte jedna výhoda, lepšie viditeľnosť z výšky! Preto si psy často vyberajú vyššie umiestnené pelechy, tak ako Rebelia.

Rebelia si málokedy ľahne na nízky pelech položený na zemi. Rozhodne má radšej vyššie pelechy, rada leží aj na gauči, kde sa navyše miluje maznať.

"Veľmi často pracujem na počítači v neprirodzenej polohe, pretože Rebelia leží vedľa mňa alebo na mne – existuje niečo krajšie?", pýta sa s nadšením Kasia.

V našom dome je pohodlné miesto pre psov nevyhnutné, najmä pri intenzívnom životnom štýle, ktorý vedú. Pre chrtov, ktorý milujú aktivitu, je bicyklovanie, beh po rôznych povrchoch, dlhé prechádzky alebo beh s priateľmi veľkým potešením. Nič to ale nemení na tom, že aj to, čo ich teší a napĺňa, je pre telo záťažou. Našou úlohou je preto zabezpečiť psíkovi miesto na pokojný oddych presne podľa jeho predstáv.

Čo pripraviť psíka na spánok?

V prvom rade by sme psíka nemali vyrušovať a volať z pelechu ak nepotrebujeme niečo vážne. Vyobjímať sme ho mohli počas celého dňa, takto na večer ho už nechajte odpočívať. Pes predsa potrebuje vedieť, že posteľ je jeho útočiskom. Navyše, keď psy už zaspávajú, je chybou ich zobudiť – tak ako človek náhle prebudený z hlbokého spánku najskôr nevie, čo sa deje, tak aj psík je veľmi dezorientovaný. Častou chybou po zobudení je pristupovanie k psom náhle. Počula som o prípadoch, keď pes pohrýzol dieťa, lebo ho hladkalo, keď spal... Samozrejme, na jeho obranu málokoho napadne, že dotyčný psík môže byť jednoducho náhle prebudený, zmätený a pohrýzť z vlastnej obrany. Vyhýbajme sa takýmto situáciám a učme deti správnemu správaniu sa k zvieratám! Dostali ste sa niekedy do situácie, že vás niekto zrazu zobudil a vy ste nevedeli, kde ste? Preto nečakajte, že sa pes pri náhlom prebudení poteší, najmä ak je vo fáze hlbokého spánku.

Pes, rovnako ako človek, potrebuje svoj azyl, miesto, kde si môže oddýchnuť a pokojne spať. Kde počas spánku zregeneruje sily, upokojí emócie a odbúra akýkoľvek stres.


Na čom je najlepšie oddychovať?

Ponuka pelechov pre psy je obrovská. Poznáme pelechy pre psov okrúhle, obdĺžnikové, s bočnicami, na plošine, vyrobené z rôznych druhov materiálov, vrátane rehabilitačných a chladiacich pelechov!

Poviem vám, čo funguje u nás!

Začnime klasickým plechom. Pre mňa je dôležité aby bola veľká a psík na nej mohol voľne odpočívať. Našou obľúbenou je pelech značky PETSBED model FERA PELECH PRE PSA S LABKAMI 125x100 cm. Pelech je dostatočne veľký a vysoký, čo mojim psíkom vyhovuje asi najviac. Samozrejmosťou je vodeodolný materiál a jednoduché čistenie povrchu.

Pelech si môžete kúpiť aj v iných prevedeniach a veľkostiach priamo v online zoo obchode Fera.sk.

Osobne som zástancom pelechov, ktorých poťahy je možné prať v práčke. Moje psy sú veľmi aktívne, bývam v rodinnom dome a na výlety si beriem aj pelechy. Neviem si predstaviť pranie pelechov inak ako v práčke!

U nás pelech FERA skvele slúži pre dlhonohých chrtov, pre starších krížencov a zdriemnutím v tomto pelechu nepohrdne ani mačka.

Čo je ich najväčšou výhodou? Podľa mňa je to ich výška a tým, že je pelech mäkký, psy majú pocit, že spia v diere a ktorý pes nerád spí vo vykopanej diere, všakže?

Ak nám to priestor doma dovolí, najlepšie je, ak máme viacero rozdielnych pelechov, aby sa pes mohol rozhodnúť, ktorý mu najviac vyhovuje. Sami máme doma niekoľko miest na oddych, tak prečo by si aj psy nemohli vybrať, kde si chcú oddýchnuť?!

Ako zabezpečiť dobrý spánok pre vášho psa?

Základom na výlety je podľa mňa zobrať psovi pelech, deku alebo veci, ktoré budú nasiaknuté jeho pachom. Psy sa budú cítiť istejšie na novom mieste vo veciach, ktoré poznajú. Samozrejme, sú psy, ktorým je jedno, kde spia. Ale sú psy, pre ktorých je cestovanie veľmi stresujúce. Poskytnutie miesta, ktoré bude vizuálne a vôňou spojené s domovom ich príjemne upokojí.

Svoj obľúbený pelech si samozrejme môžete zobrať aj do hotela, no na celodennú prechádzku až tak nie.

Nie každý pes si rád ľahne do trávy a zdriemne na piesku. Väčšinou so sebou na prechádzky nosím deky a prikrývky. Mám rada tie praktickejšie, čo sa týka úschovy ale aj pohodlia. Moje psíky majú radi pohodlnú deku TRIXIE Fleecová deka pre psov Laslo 75 × 50 cm, béžová. Jednoducho si ju môžete vziať do batoha alebo len tak do ruky.


A stále dodržujeme ten istý spôsob, do hotela brávame aj pelech (hoci aj iba provizórny), aby nás mal psík stále na očiach, aby si mohol pokojne zdriemnuť a zároveň kontrolovať situáciu. Taktiež pelech pomáha v situáciách, keď ideme von bez neho. Stres sa minimalizuje tým, že nejaká časť jeho „domova“ v podobe plechu/deky je s ním.

Hmyz a váš pes = večný nepriatelia

Čo sa týka hmyzu, pamätám si, keď sme išli na majstrovstvá Európy v coursignu na Slovensko. Bývali sme v rezorte s drevenicami. Po terase liezli mravce a jeden pohrýzol Tekilu. Skončilo sa to alergickou reakciou a tým, že v deň prvého štartu Rebelie na ME v coursingu som sa pred jej štartmi ponáhľala hľadal veterinára aby dal Tekile účinnný liek na upokojenie. Verte mi, bol to neskutočný stres. Všetko našťastie skončilo dobre, lieky zabrali, ale teraz sa bez spreju proti hmyzu nikam nepohnem! Nie s dvoma alergikmi na palube. "Aha a to som nespomenula, že aj môj pán manžel vyzerá ako keby dostal kiahne po poštípaní komárom. Takže odteraz, budem striekať repelentom asi aj jeho!" , dodáva so smiechom Kasia.

Ak máte možnosť svojho psa dodatočne ochrániť pred hmyzom a poskytnúť mu pohodlie, tak prečo to nevyužiť!

Aby som to zhrnula, pamätajte, že spánok je v živote psa veľmi dôležitý, rovnako ako sa vy cítite lepšie po pohodlnom nočnom spánku, cítia sa tak aj psíky. Postarajte sa o ich pohodlie, a to výberom správneho pelechu a jeho umiestnením na správne miesto. Psík sa vám za to odvďačí svojou láskou a neutíchajúcou spokojnosťou.

O Maybe Chart:

Volám sa Kasia a vediem blog Maybe Chart, kde môžete sledovať aktivity mojich štyroch sučiek Tekila, Lala, Rebelia a Prima, ako aj mačiek Muffins.

Môj blog je spojením veľkej lásky k psíkom, životného štýlu a ochoty podeliť sa oň s ostatnými. Na blogu opisujem náš každodenný život so štyrmi psíkmi, propagujem aktívny životný štýl a zodpovedný prístup k domácemu miláčikovi.

Vždy som bola spájaný so psami, sú mojou láskou a vášňou – sú mojím životom!

Náš každodenný život s manželom je venovaný psom - milujeme to.

Veľa cestujeme, zúčastňujeme sa športových súťaží (coursing), navštevujeme aj výstavy, trávime aktívne víkendy s ostatnými milovníkmi psov.

Pozývame vás preto navštíviť aj náš profil na fb a instagrame.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.