40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako rozpoznať pohlavie mačky? Aké sú charakteristické vlastnosti mačiek a kocúrov?

Rozlíšenie pohlavia u cicavcov sa javí ako jednoduchá úloha. U mačiatok, ktoré nemajú dobre vyvinuté genitálie, však rozdiely ešte nie sú zreteľne viditeľné. Čo teda brať do úvahy pri výbere mena pre vaše nové zvieratko? Zistite, ako rozpoznať pohlavie vašej mačky.

Pohľad pod mačací chvost nie je jediný spôsob, ako zistiť pohlavie. U mačiek je sexuálny dimorfizmus viditeľný vo vzhľade aj správaní. Tieto rozdiely sú však niekedy veľmi jemné a predovšetkým nepostrehnuteľné u najmladších jedincov. Preto je možné pohlavie mačky identifikovať s najväčšou istotou na základe poznatkov o štruktúre ich vonkajších genitálií.


Rozdiely medzi pohlaviami sú u mačiek rozpoznateľné aj v správaní.


Ako rozpoznať pohlavie mačky po narodení?

Identifikovať pohlavie mačiatok pri narodení je prakticky nemožné. Pohlavné orgány mačiatok sa formujú až o niekoľko týždňov neskôr. Vtedy je vidieť, že u niektorých jedincov konečník a urogenitálny systém sa takmer dotýkajú a v iných sú od seba oddelené (u mačiatok starých niekoľko týždňov - asi 1-1,3 cm). Prvou z nich sú samičky. Taktiež je charakteristický tvar vstupu do pošvy - podobný zvislej čiare. U samcov medzi konečníkom a oválnymi vstupom urogenitálneho systému môžete cítiť výbežok - vyvíjajúce sa semenníky. Je bežné rozlišovať pohlavie mačiatok na základe podobnosti s dvoma interpunkčnými znamienkami - u samíc bodkočiarka a u mužov dvojbodka. Anatomické rozdiely sú zreteľne viditeľné u dospelých jedincov. Semenníky u samcov sú zreteľne označené, kvôli nim je vzdialenosť medzi konečníkom a penisom približne 2,5 cm.


Ako sa líšia dospelé mačky a kocúry?

Rovnako ako u všetkých zvierat, aj pohlavie mačiek ovplyvňuje ich stavbu tela, predispozícia a správanie. Samce sú zvyčajne väčšie a mohutnejšie než samice. Samice sú menej svalnaté, majú menšie hlavy a menšie labky, vďaka čomu vyzerajú štíhlejšie a dlhšie než samce. Samozrejme existuje veľa výnimiek, takže stavba tela nemôže byť rozhodujúca pri určovaní pohlavia. Je pravdepodobnejšie, že pohlavie možno identifikovať podľa špecifickej farby. Korytnačinová srsť (čierno-červenej) alebo calico (čierno-červeno-biele) sa vyskytujú takmer výlučne u mačiek. Takto vyfarbené samce sú veľmi zriedkavé a sú takmer vždy sterilné. Ryšavé samice sú tiež zriedkavé - asi 80% ryšavých mačiek sú samce.

Sexuálne zrelé mačky, ktoré opúšťajú dom, môžu na niekoľko dní zmiznúť pri hľadaní samice, aby mohli preniesť svoje gény. Mačky zvyčajne zostávajú doma. Charakteristickou črtou samičiek je ich špecifické správanie počas ruje (zreteľný nepokoj, mňaukanie pripomínajúce plač dieťaťa, zaujatie charakteristickej lordóznej polohy, časté trenie o predmety). Toto je čas, kedy môže mačka značkovať terén svojim močom, aj keď sa táto činnosť považuje za doménu nekastrovaných samcov.

Pohlavie má malý vplyv na temperament mačiek. Často sa predpokladá, že samičky sú aktívnejšie, než samce, ale nemusí to tak byť. Postoj mačiek k človeku tiež nesúvisí s pohlavím - mačky aj kocúry sa môžu rovnako silno pripútať k svojmu pánovi.


S pohlavím u mačky nezávisí schopnosť naviazať sa na majiteľa.


Ako sa menia mačky po kastrácii?

Po kastrácii u samcov je miešok menej viditeľný a vzhľad vonkajších genitálií samičky sa nemení. Kastrácia eliminuje príznaky sexuálneho pudu u mačiek, takže upravuje aj ich reprodukčné správanie (napr. značkovanie terénu). Zvieratá sú tiež o niečo menej aktívne ako pred zákrokom a majú tendenciu priberať. Z tohto dôvodu je potrebné osobitne dbať o ich stravu. Napriek obavám mnohých majiteľov mačiek kastrácia nezmení osobnosť ich zverencov.


Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok