40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako pomôcť svojmu psovi a mačke prežiť horúčavy

Aktuálne počasie nie vždy nabáda na prechádzky so psom. Okolitá teplota niekedy dosahuje až 30 stupňov. V takéto dni sa psom nielen nechce chodiť von, ale je to pre nich dokonca nebezpečné. Najväčšou hrozbou pre zvieratá je potom výskyt hypertermie, teda nebezpečné zvýšenie telesnej teploty zvieraťa, bez možnosti regulácie tohto stavu organizmom. Hypertermiu si netreba zamieňať s horúčkou, pretože v prípade horúčky sa telo dokáže prispôsobiť zvýšenej telesnej teplote. Čo, samozrejme, neznamená, že zviera s vysokou horúčkou nepotrebuje návštevu veterinára!

Hypertermia je vždy život ohrozujúci stav.

Čo spôsobuje hypertermiu?

Môže sa vyskytnúť aj fyzická námaha pri vysokej okolitej teplote, zatvorenie v aute počas slnečného alebo slnečného a horúceho dňa, neschopnosť dýchať (toto je hlavný spôsob „potenia“ psa!), najčastejšie v dôsledku nesprávneho náhubku. pri otravách a niektorých chorobách.

Aké sú príznaky úpalu?

dýchavičnosť, veľmi rýchly tlkot srdca, veľmi rýchle dýchanie

prekrvené a suché sliznice

telesná teplota okolo 40-43 stupňov

nepokoj, hľadanie chládku, snahu položiť čo najväčšiu časť tela na studenú podlahu

vracanie, hnačka

v konečnej fáze: letargia, epileptické príznaky, dýchavičnosť

Čo musíte povedať svojmu veterinárnemu lekárovi:

Lekárovi určite povedzte, ak bol váš pes zamknutý v aute, na horúcom mieste, pripútaný na plnom slnku, hral sa pri alebo pred nástupom príznakov, berie nejaké lieky alebo je chronicky chorý, a čo je najdôležitejšie, či niečo bolo ešte hotovo.

To umožní veterinárom rýchlejšie začať účinnú liečbu. Pokiaľ ide o život psa, nemá zmysel skrývať akékoľvek informácie.

Čo urobí lekár?

Pre lekára bude najdôležitejšie bezpečne a rýchlo znížiť telesnú teplotu. Na tento účel sa najčastejšie používa navlhčenie srsti studenou vodou, umiestnenie psa na chladné miesto s dobrým vetraním a cirkuláciou vzduchu. Chladné obklady sa tiež často umiestňujú do blízkosti veľkých krvných ciev.

Takéto ošetrenia môže bezpečne vykonať aj opatrovník psa alebo osoba poskytujúca prvú pomoc. Treba sa však vyhnúť ľadovo studenej vode, pretože môže viesť k vazokonstrikcii, ktorá zhorší stav zvieraťa. Dôležité je v tomto prípade psa neprechladzovať. Najlepšie je začať ochladzovať a vydať sa do zariadenia, ktoré prevezme ďalšiu pomoc.

Zníženie telesnej teploty svojpomocne bez lekárskeho dohľadu môže viesť k svalovému chveniu a ďalšiemu zvýšeniu teploty. Ak je pes pri vedomí, dajte mu studenú vodu alebo „studené maškrty“ – tu dobre funguje studené alebo mrazené mäso na malé kúsky. Tieto liečby sa však používajú iba u psov s miernym stupňom hypertermie. V ďalšom konaní lekár zvyčajne využíva tekutinovú terapiu na doplnenie nedostatkov tekutín v organizme. Pri absencii zlepšenia sa používajú invazívnejšie metódy znižovania teploty vrátane chirurgických.

Je tiež dôležité pamätať na to, že aj po znížení telesnej teploty si pes alebo mačka stále vyžaduje intenzívnu lekársku starostlivosť. Účinky hypertermie sa môžu prejaviť do 3-5 dní po skončení „ochladzovania“. Ide napríklad o poškodenie obličiek, nervového systému, žltačku, oligúriu, krvavé hnačky atď.

Čo je veľmi dôležité, pri liečbe hypertermie sa nepoužívajú antipyretiká, takže ich samostatné podávanie môže výrazne zhoršiť šance zvieraťa a dokonca viesť k smrti, ak by bola samotná hypertermia zvládnuteľná a úplne vyliečená.

Ako ochrániť domáceho maznáčika pred horúčavou?

1. Nenúťte zvieratá cvičiť v horúcom počasí.

2. NIKDY nenechávajte svojho miláčika v horúcich miestnostiach, na slnku, bez vody.

3. NIKDY NENECHÁVAJTE PSA V AUTE počas horúcich alebo slnečných dní.

4. Vyhnite sa dlhým cestám

5. Na prechádzku si vždy vezmite so sebou vodu

6. V prípade horúcich dní neberte psa na prechádzku cez deň. Vezmite ho von skoro ráno a neskoro večer

7. Počas horúcich dní namočte srsť vášho domáceho maznáčika studenou vodou

Pes v aute, čo robiť?

Reagovať! Vždy musíte konať, ak vidíte, že niekto nechal v aute zviera počas horúceho alebo slnečného dňa.

V prvom rade zalarmujte najbližšie okolie, personál predajne, parkovisko a políciu. Netreba čakať na príchod policajnej hliadky, ak vidíme, že zviera vyžaduje rýchly zásah. Postoj polície k rozbíjaniu okien je v takýchto prípadoch jasný – dôležitejšie je zdravie a život zvieraťa.

Zvieraťu vybratému z auta treba poskytnúť prvú pomoc a previezť k veterinárovi. Oplatí sa upozorniť aj organizácie zaoberajúce sa bojom proti týraniu zvierat, ktoré spolu s políciou v uzavretom aute zviera efektívne prevezmú od osoby, ktorá ho vystavila týraniu a začnú ďalšie konania. Stojí za zmienku, že nechať zviera v rozpálenom aute je týranie a s najväčšou pravdepodobnosťou s ním bude súdny systém zaobchádzať.

Je tiež potrebné pripomenúť, že horúce dni nie sú len úpaly, ale aj popáleniny. Chôdza po rozpálenom chodníku alebo asfalte môže skončiť popálením labiek. Taktiež v prípade silného slnka môže dôjsť k spáleniu kože zvieraťa.

Nezabudnite na túlavé psy a mačky a divú zver. Miska vody nás nič nestojí a môže im zachrániť život.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Adriana Vavrínková