40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako podávať tabletku mačke? 3 efektívne spôsoby

Podávanie tabletiek mačkám nie je najľahšou úlohou. Ťažko je prinútiť nezávislého tvora k prehltnutiu niečoho, na čo nemá chuť. Ukrytie lieku v krmive skončí rovnako neúspechom, pretože mačky majú dokonalý čuch a okamžite odhalia tento trik. Ako potom liečiť svojho domáceho maznáčika?

Žiadny majiteľ mačky neunikne podávaniu tabletiek štvornohému priateľovi. Už v prvých mesiacoch života zvieraťa budete musieť aplikovať liečivo na odčervenie. Časom môže mačka ochorieť a liečba antibiotikami je vtedy nevyhnutná. Staršie mačky často trpia chronickými ochoreniami a po zvyšok svojho života musia každodenne brať lieky. Pri každom podávaní liekov je pomoc od veterinára krkolomná úloha. Preto by ste si mali precvičiť jeden z overených spôsobov na podávanie lieku a overiť, na ktorý mačka najlepšie reaguje.


Môže byť užitočné, aby ste svojej mačke mohli dávať tablety už od útleho veku.


Podávanie tabletky priamo do úst

Poznáme dva spôsoby. Prvý spôsob sa používa, keď sa tableta nesmie drviť a musí sa celá prehltnúť, napr. z dôvodu horkej chute (najlepšie konzultovať s veterinárom) a mohlo by dôjsť k zvracaniu, z čoho vyplýva, že zviera by nedostalo nevyhnutnú dávku lieku. Podávanie lieku pomocou dvoch osôb môže uľahčiť situáciu. Zatiaľ čo jedna osoba drží mačku (pre bezpečnosť - zabalená v deke, aby trčala iba hlava), druhá osoba otvára ústa a vkladá tabletku do hrdla pozdĺž jazyka. Potom držte ústa mačky zatvorené tak dlho, kým mačka liek neprehltne, inak ho určite vypľuje. Hladkanie po hrdle pomôže mačke prehltnúť liek. Po tomto postupe musíte dať zvieraťu trochu vody alebo mokrého krmiva, aby sa tabletka nezasekla v pažeráku. Pri druhom spôsobe sa tabletka rozdrví vo vode a pomocou injekčnej striedačky sa jej striekne do úst smerom na líce, aby sa neudusila. Pomoc druhej osoby sa zíde aj v tomto prípade.


Podávanie lieku mačke v mokrom krmive

Rovnako ako v prípade podávania lieku do úst, liek, či už rozdrobený alebo celý, sa ukryje do krmiva. Prvý spôsob môžete použiť, pokiaľ má liek neutrálnu príchuť a vôňu. Existuje šanca, že ho mačka nezacíti v potrave. Pre istotu a pre zmenu použite krmivo s intenzívnou príchuťou a vôňou. Najlepšie je použiť obľúbenú príchuť maznáčika. Rozdrobenú tabletku vymiešajte z mäsom. Ak to mačka neodhalí, môžete postup pokojne zopakovať. V opačnom prípade, alebo ak liek nemožno rozdrviť, je potrebné liek ukryť v stlačenej guľke z mokrého krmiva. Pre pohodlie zvieraťa ju môžete dať do misky. Väčšina mačiek však jedlo dôkladne prežúva, preto môžu tento trik ľahko spozorovať. Bezpečnejšie je preto vložiť mäsovú guľku priamo do úst domáceho maznáčika, a ako v prípade „holej“ tablety, uistite sa, že ju prehltne.


Podávanie pilulky mačke by sa malo vykonávať bez stresu a s pochopením strachu mačky.


Podávanie tabletky na srsť

Ak vyššie uvedené metódy zlyhajú, môžeme využiť prirodzenú potrebu mačacej hygieny. Tento spôsob je použiteľný jedine vtedy, pokiaľ je možné tabletku rozdrviť. Takto pripravený liek zmiešame s mačacími pochúťkami vhodnej konzistencie, napríklad s maslom. Získanú hmotu naneste na labky alebo okolie úst domáceho maznáčika, kde ľahko dosiahne jazykom. Mačka by sa mala takto postarať o svoje hygienické návyky a opatrne zlízať rozdrobenú tabletku zo srsti. Je tu však riziko, že mačka strasie zo seba rozdrobenú hmotu, a preto neprijme celú dávku lieku. Určite to nie je najlepší spôsob na podávanie lieku, ale niekedy jediný, ktorý dokáže zvieratko prijať.


Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok