40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako ochladiť svojho psa počas horúcich dní doma aj vonku?

Horúčavy sú pre psa veľmi ťažkým orieškom. Kvôli stavbe tela (takmer žiadne potné žľazy) zviera nemôže regulovať teplo potením a dýchacia sústava je hlavným miestom jej regulácie. Ako ochladiť psa v horúcom počasí, aby sa neunavil?

V horúcom počasí sa psy cítia príjemne vo vetre, tam kde nájdu tieň a vánok. Zvieratá sa radi ochladzujú, napríklad vo vodnej hmle zo záhradnej fontány. Bez ohľadu na to, či je pes vonku alebo doma, počas horúcich dní je treba a dokonca musíte priniesť úľavu.

Psy sa ochladzujú lapaním po dychu a majú zanedbateľné množstvo potných žliaz iba na určitých miestach, napríklad na vankúšikoch svojich nôh. Preto je veľmi dôležité poskytnúť im v horúcich dňoch tieň a dostatok vody na pitie.


Prečo psy zle znášajú horúčavy?

V horúcich dňoch je pes viac, vystavený než človek nepriaznivým účinkom vysokej teploty - prehriatiu alebo dehydratácii. Kvôli malému množstvu potných žliaz a srsti sa zviera prakticky nepotí. Proces ochladzovania tela je obmedzený na pasívnu výmenu tepla povrchom kože a hlavne lapaním po dychu.

Dýchanie je hlavným spôsobom regulácie tepla v organizme. Ak zviera sedí s otvorenými ústami, vyplazeným jazykom a ťažko a rýchlo dýcha, najčastejšie ide o pokus o ochladenia, ktorý je spôsobený horúčavou alebo intenzívnou námahou. Rýchla výmena vzduchu v pľúcach a možnosť odparovania vody obsiahnutej v slinách umožňujú zvieraťu znížiť jeho teplotu.

Ako ochladiť psa počas horúcich dní na záhrade?

Pes v záhrade alebo na v teréne musí mať počas horúcich dní zabezpečený odpočinok. Základné pravidlo je pripravenie správneho množstva vody na pitie v miske v tieni. Množstvo vody by ste mali pravidelne kontrolovať a často vymieňať na čerstvú a chladnú, nie však studenú vodu.

V horúcom počasí by mal mať pes zabezpečený prístup k tieňu. V ideálnom prípade by mal byť na severnej strane domu. Lepší efekt od slnečníka bude mať tieň zo stromov. Ak je pes v ohrádke, musí byť umiestnený na mieste, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu.

Aby ste psa v horúčavách efektívne ochladili, je dobré nainštalovať do záhrady postrekovač, ktorý vytvorí vodnú hmlu. Môže byť pustený občas alebo stále. Psovi môžete pripraviť aj veľkú vaňu s vodou, do ktorej sa môže ponoriť.

Aj keď je pes v horúcich dňoch schopný sa vonku ochladiť mal by mu byť umožnený vstup do miestnosti (napr. do murovanej garáže), kde je teplota nižšia než vonku.

Pes vonku v horúcom počasí musí mať prístup k dostatku vody a tieňa. Stojí tiež za to umožniť mu prístup do miestností - domov, garáže a tiež myslieť na inštaláciu postrekovača alebo záhradného postrekovača.

Ako ochladiť psa doma?

Ak majiteľ nemá záhradu alebo nemá vhodné podmienky pre zviera, mal by psa ochladiť doma. Samozrejme, v prvom rade mu musíte zabezpečiť prísun chladnej pitnej vody. Pes nesmie byť v slnečnej miestnosti - mal by mať možnosť zvoliť si pre seba vhodné miesto. Je tiež dobré vytvoriť v ňom vánok pomocou ventilátora. Ak má dom balkón alebo terasu, mal by k ním mať domáci miláčik voľný prístup. Doma môžete použiť čistú vodu z kvetinového postrekovača alebo ho dokonca osprchovať. Zvieraťu pomôže aj vesta alebo chladiaca podložka. Sú navrhnuté tak, aby udržovali teplotu nižšiu od okolia niekoľko hodín (napr. naplnená špeciálnym chladiacim gélom aktivovaným tlakom). Priamym kontaktom s telom pomáha regulovať jeho teplotu.

V horúcich dňoch je najlepšie ísť so psom von na dlhšiu prechádzku skoro ráno a večer. Vďaka tomu nebude musieť vychádzať z domu o poludní, keď bude slnko najviac hriať. Cez deň môžete zájsť k jazeru, rieke alebo rybníku, kde sa pes bude môcť ochladiť. Aj tam by ste mu mali zabezpečiť trochu tieňa a nezdržiavať sa dlho na slnku. Mali by ste mať so sebou fľašu na vodu pre psa. Takéto výlety sa absolútne neodporúčajú pre brachycefalických psov - mopslíky, shih-tzu, buldogy, boxery a ďalšie - sú obzvlášť citlivé na prehriatie a úpal.

Laura Buganská