40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako naučiť mačku chodiť na vodítku?

Mnoho ľudí je prekvapených, keď vidí mačku na vodítku, aj keď je táto situácia dnes už celkom bežná. Hoci sú mačky zvieratá milujúce slobodu, púšťať ich voľne von nie je vždy dobrý nápad. Vodítko pre mačky sa vám bude určite hodiť!

Ísť von s mačkou na vodítku je veľmi prospešné. Zviera má zabezpečený pohyb. Vonkajší svet mu ponúka množstvo podnetov, ktoré pozitívne ovplyvňujú psychiku. Bohužiaľ, prechádzky môžu byť aj nebezpečné, preto by ste sa na ne mali patrične pripraviť!

Prechádzka s mačkou na vodítku a v postroji je pre vašu mačku bezpečnou aktivitou. Je však dôležité si uvedomiť, že nie každá mačka bude rada chodiť na prechádzky – hluk, veľa ľudí a podnetov – a to treba rešpektovať.

Mačka na vodítku - kedy ju začať učiť?

Učiť mačku chodiť na vodítku by ste mali začať už v ranom veku. Vtedy zviera absorbuje informácie najlepšie. Vhodný čas na privykanie si na vodítko je 3-6 mesiacov. To neznamená, že je nemožné naučiť dospelú mačku s už vyvinutým charakterom chodiť na vodítku. Bude to však trvať oveľa dlhšie. Existujú aj mačky, ktoré bez ohľadu na vek mimoriadne zle reagujú na prechádzky. Keď vyjdú von, prepadnú panike, zamrznú alebo sa snažia utiecť. Ak zviera netoleruje túto formu trávenia času, musíte to bohužiaľ akceptovať.

Mačka na vodítku - hlavné pravidlá

Chôdza s mačkou na vodítku si vyžaduje pravidelný tréning. Zviera by si malo postupne zvykať na novú situáciu. Opatrovateľ musí prejaviť trpezlivosť, pohodlie a pochopenie. Musíte sa uistiť, že prvé skúsenosti mačky na vodítku sú tie najpríjemnejšie. V opačnom prípade môže byť neskôr odradená a demotivovaná. Učenie by sa malo začať doma, aby sa mačka cítila bezpečne. Najlepším miestom na prechádzky sú zelené a pokojné priestory. Vyjsť na lúky alebo polia bude dobrý nápad. Pred rozhodnutím ísť na prechádzku by malo byť zviera zaočkované, odčervené a začipované (a zaregistrované v databáze). Treba ich chrániť aj pred vonkajšími parazitmi. K dispozícii je veľa repelentov proti blchám a kliešťom. Nájdete ich aj v našom online zoo obchode.

Nevyhnutným príslušenstvom na prechádzky s mačkou je vodítko a postroj. Musia byť prispôsobené veľkosti zvieraťa. Dôležité je, aby boli pohodlné, bezpečné, pevné a mali dobrú konštrukciu. Postroje sú bezpečnejšie ako obojok, pretože vystrašená mačka sa z neho len tak nevyslobodí. Ľahké vodítka pre mačky sú ideálne na začiatok tréningu. Výsuvné a dlhšie budú dobré až po chvíľkovom vycvičení vášho miláčika.

Naučiť sa chodiť s mačkou na vodítku by sa malo vždy začať doma - v bezpečnom a chránenom priestore. Doplnky na chôdzu by mali byť vždy viditeľné, aby si na ne mačka zvykla. Po naučení sa nasadiť si vodítko a postroj by mala byť mačka odmenená.

Naučte svoju mačku chodiť na vodítku!

Vždy začnite mačku učiť chodiť na vodítku tak, že ju oboznámime so vzhľadom a vôňou všetkých doplnkov. Nech si na ne zvykne! Potom je čas nasadiť postroj. Najlepšie je to urobiť pred kŕmením alebo hraním. Potom si to zviera spojí s niečím príjemným. Prvky vybavenia na chôdzu mačky by mali byť vždy v jej zornom poli. Keď si na ne zviera zvykne, je čas pripnúť vodítko. Najprv venčite mačku doma. Školenie sa musí vykonávať každý deň. Mali by prebiehať v príjemnej a pokojnej atmosfére. Najlepšie v krátkych stretnutiach. Je dobré, ak sú poprepletané prvkami zábavy. Keď ste si istí, že mačku nič netrápi, môžete premýšľať o opustení obytného priestoru. Začať sa hneď vonku učiť chodiť na vodítku bude pre vášho miláčika psychicky veľmi náročné. Takáto vysoko stresujúca situácia bude vnímaná ako hrozba.


Ako vyzerá prechádzka s mačkou?

Mačky sú bežci na krátke trate. Nebudú z nich spoločníci na dlhé prechádzky. S chôdzou pri nohe tiež nie je čo počítať. Mačka sa bude točiť a otáčať, ako sa jej zachce. Nevezmú ho tam, kam nechce. Niekedy v rámci prechádzky jednoducho uprednostní skúmanie nových podnetov a pozorné sledovanie okolia.

Laura Buganska