40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako merať teplotu psovi? Aká je normálna telesná teplota psa?

Teplota psa by mala byť medzi 37,5-39 ℃, čo sa líši v závislosti od veľkosti a veku zvieraťa. Jeho nesprávne hodnoty sú jedným z prvých príznakov, ktoré naznačujú, že sa so zvieraťom deje niečo rušivé.

Majitelia psov by si mali pamätať, že normálna telesná teplota ich domáceho maznáčika bude vyššia ako teplota človeka. Akékoľvek abnormálne hodnoty je potrebné konzultovať s veterinárnym lekárom. Horúčka aj príliš nízka telesná teplota môžu byť nebezpečné.

Teplota psa by mala byť medzi 37,5-39 ℃, čo sa líši v závislosti od veľkosti a veku zvieraťa.

Ako merať teplotu psa?

Meranie teploty u psa, rovnako ako u človeka, prebieha pomocou teplomera. V domácich podmienkach bude najlepším riešením elektronický model, vďaka ktorému získate výsledok bez stresu a veľmi rýchlo. V prípade tradičného teplomeru je potrebné umiestniť ho do konečníka na 3-5 minút. Pred vložením teplomera je potrebné jeho hrot navlhčiť parafínovým olejom, vazelínou alebo detským olejom. Tým sa zmierni nepríjemný pocit, ktorý procedúru sprevádza. Pomôcku treba zaviesť jemným rotačným pohybom do hĺbky 2-3 cm u dospelých psov, plytšie u šteniatok. Ak je takáto možnosť, psíkovi by mal zmerať teplotu veterinár, ktorý má špeciálny veterinárny teplomer, ktorý má správny tvar a ochranu pred príliš hlbokým zavlečením do tela zvieraťa. V oboch prípadoch by sa teplota psa mala merať iba vtedy, keď je zviera v pokoji. V opačnom prípade môže byť výsledok sfalšovaný. Počas merania sa oplatí využiť pomoc druhej osoby, ktorá bude zviera držať. Počas merania nesmiete zvieraťu dovoliť, aby sa hýbalo, a čo je horšie, ani si sadnúť.

Ako nemerať teplotu psa?

Nespoľahlivý spôsob hodnotenia teploty psa je dotýkanie sa nosa psa. Často, napriek horúčke, bude vlhký alebo suchý, keď je úroveň teploty normálna. Táto metóda sa neodporúča.

Aká je správna teplota pre psa?

Telo zdravého psa je vždy teplejšie ako ľudské. Normálna teplota pre psa je 37,5-39 ℃. Jeho hodnota závisí vo veľkej miere od veľkosti zvieraťa. Normálna teplota pre psa malého plemena je 38,5-39 °C, stredná 38-39 °C a pre veľké a obrie plemená 37,5-38,5 °C. Správna teplota psa sa tiež líši v závislosti od veku zvieraťa. Dospelé domáce zvieratá by mali mať teplotu 38-38,5 ℃. U šteniatok vo veku 3 až 6 týždňov môže byť táto hodnota vyššia až o 0,5 ℃. Správna teplota psa je potom v rozmedzí 38,5-39,2 ℃.


Nespoľahlivý spôsob hodnotenia teploty psa je dotýkanie sa nosa psa.

Zvýšená telesná teplota psa

Telesná teplota psa nad 39 ℃ naznačuje horúčku. Poraďte sa so svojím veterinárom. Zviera bude letargické, letargické, apatické. Nebude chcieť jesť ani sa hrať. Okrem toho pije viac vody ako zvyčajne (samozrejme okrem leta) a máva vracanie alebo hnačku. V závažnejších prípadoch sa môžu vyskytnúť palpitácie, mdloby, sipot, kŕče. Hodnoty nad 42℃ môžu viesť k poškodeniu tkaniva a smrti. Vysoká teplota môže okrem iného naznačovať: otravu, psinku, enteritídu, hormonálne výkyvy, respiračné infekcie alebo piroplazmózu.

Zvýšená teplota sa okrem choroby môže objaviť po intenzívnej fyzickej aktivite, pri zahriatí alebo pri trávení potravy. Fyziologická teplota bude v horúcich dňoch o niečo vyššia. Častým príznakom očkovania je aj jeho zvýšená hodnota. V týchto prípadoch však správanie psa nevzbudí žiadne podozrenie.

Znížená telesná teplota psa

Znížená telesná teplota u psa je rovnako nebezpečná ako horúčka. V extrémnych prípadoch sa hovorí o hypotermii, teda podchladení tela zvieraťa. Dlhodobé vystavenie chladu a intoxikácii môže viesť k tomuto stavu. Potom sa zistí negatívna tepelná bilancia – množstvo tepla vytvoreného v dôsledku metabolických zmien je nižšie ako množstvo, ktoré telo stratí. Príznaky hypotermie sú nešpecifické. Toto je apatia, únava, letargia, triaška, pomalá srdcová frekvencia. Symptómy sa zhoršujú, keď teplota psa klesá. Výnimočná situácia, keď teplota klesne na 37 ℃, je konečnou fázou tehotenstva. To je signál, že pôrod začne v priebehu nasledujúcich 24 hodín.