40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Ako kŕmiť koňa? Získajte informácie o prirodzenej výžive koní

Správne vyvážená strava určuje zdravie a kondíciu koní. Nedostatok vedomostí o výžive týchto nádherných zvierat zároveň vedie k chorobám a zdravotným problémom, ako sú vredy, kolika a dokonca laminitída. Prečítajte si článok a zistite, čo kone jedia, ako často ich treba kŕmiť a aké sú najčastejšie chyby v ich výžive.

Prírodná výživa koní

Čo jedia divoké kone? Otázka, ktorú si kladieme je nezmyselná, pretože ako vedci dokazujú, žiaľ už neexistujú skoro žiadne divoké kone. Môžeme sa stretnúť len s divokými druhmi, ako je kôň Przewalský alebo Americký mustang. Kone sa objavili na Zemi dávno pred nami, teda asi pred 50 miliónmi rokov. Veľmi dobre si poradili bez ľudí a boli veľmi dobrí v starostlivosti o stravu.

Preto, aby ste zistili, ako má vyzerať správna výživa koní, stojí za to opustiť farmu a navštíviť zelené lúky a stepi, pretože práve tu to majú kone najradšej. Divoké kone sú tie, ktoré pochádzajú z domestikovaných koní, ale unikli spod rúk človeka, nikomu nepatria a žijú vo voľnej prírode.

Gaštanové kone jedia trávu.

Kone milujú pohyb a rastliny, ale…

Kone, ktoré žijú vo voľnej prírode, sú neustále v pohybe. Deň čo deň sa túlajú a pokrývajú veľké plochy, pasú sa na tráve a iných rastlinách. Takže prakticky tráva je to, čo majú kone najradšej! V potrave pomalých koní nájdete aj listy, machy, mladé výhonky a kríky. Pomalé kone nepohrdnú ani kôrou stromov, ktorú si z času na čas zahryznú. Ak teda uvidíte svojho konského priateľa obhrýzať výhonky rastlín, spomeňte si, že aj jeho slobodní predkovia toto radi robili.

Jedovaté rastliny pre kone

Avšak to, že kone sú bylinožravce, neznamená, že môžu jesť všetky rastliny!

Existuje mnoho rastlín, ktoré škodia našim priateľom, ako napríklad šťaveľ alebo pýr plazivý. Kone rozpoznávajú jedovatú potravu podľa chuti a vône. Vzhľad rastliny je menej dôležitý. Zároveň sa oplatí vedieť, že domáce kone môžu byť menej citlivé na škodlivé látky, okrem iného aj nesprávnou stravou alebo chybami v chove, preto si pred vypustením koňa na pašu skontrolujte, čo na nej rastie.

Ak pozvete svoje kone do domácej záhrady, skontrolujte, či v nej nie je jedovatý tis. Ak áno, oplatí sa ho odstrániť, rovnako ako tuje. Záhradnícke náradie vám pomôže pri prispôsobovaní záhrady koníkom.

Ústa koňa, ktorý žuje trávu.

Šťavnatá tráva pre koňa

Niektorí majitelia koní radi pustia svojich domácich miláčikov do záhrad, aby spásli trávu. Oplatí sa postarať o kvalitnú pôdu posypmi. Záhrad bude hneď vyzerať bujnejšie a šťavnatejšie. Ak nechcete do záhrady púšťať kone, dajte im trávu hneď po pokosení (v tomto prípade zabudnite na umelé hnojivá!). Aby bol trávnik po zime v dobrom stave, pomocou hrablí odstráňte minuloročné lístie a na miesta, kde sú takzvané záplaty, vysaďte novú trávu.

Výživa koní - dávky

Divoké kone jedia 12 až 16 hodín denne – za ten čas skonzumujú ekvivalent 11 až 14 kg suchého krmiva. Kone žijúce vo voľnej prírode však majú iný životný štýl a sú neustále v pohybe. Váš konský priateľ naopak potrebuje jesť často a v malých množstvách – o chvíľu vám povieme prečo. Množstvo krmiva závisí okrem iného aj od hmotnosti zvieraťa. Kôň s hmotnosťou 450 kg by mal denne skonzumovať cca 7-8 kg sena, ktoré je rozdelené minimálne na 3 porcie. Je to približná hodnota, pretože o strave koňa rozhoduje veľa faktorov!

Potravu je najlepšie rozdeliť na 5 porcií. Je obrovskou chybou kŕmiť svojho koňa zriedkavo a vo veľkom množstve. Takýto spôsob kŕmenia je nezlučiteľný s povahou tohto nádherného zvieraťa a hrozí vážnymi chorobami a dokonca smrťou.

Tráviaci systém a strava koňa

Strava a spôsob kŕmenia koní sú určené anatómiou, presnejšie stavbou tráviaceho systému. Tráviaci systém koňa obsahuje:

 • ústa
 • hrdlo
 • pažerák
 • žalúdok
 • tenké črevo
 • hrubé črevo a konečník

Kone majú malý žalúdok (veľkosť rugby lopty). Jeho objem je od 12 do 15 litrov. Žalúdok koňa nie je veľmi elastický, takže kŕmenie príliš veľkými porciami je škodlivé pre jeho zdravie.

Tenké črevo koňa je dlhé 15 až 30 metrov. Neustály prísun živín zabraňuje skrúteniu, slučkovaniu a prekrývaniu záhybov čreva a chráni aj pred vredmi. Vzhľadom na štruktúru tráviaceho systému kone nemôžu zvracať. Preto poruchy trávenia v podobe zadržiavania a fermentácie potravy v žalúdku môžu viesť k jeho prasknutiu a smrti koňa.

Kôň žerie krmivo z vedra.

Zásady výživy koní

Správna strava pre kone obsahuje správne množstvo:

 • vlákniny
 • bielkovín
 • minerálov
 • vitamínov
 • kalórii

Zároveň musíte vedieť, že neexistuje jediná správna strava pre kone, pretože správny výber živín závisí okrem iného od:

 • intenzity tréningu
 • telesnej hmotnosti
 • temperamentu
 • rýchlosti metabolizmu
 • veku

Pre kone je najcennejšie takzvané zelené krmivo, teda pasienky. Pri pasení koní na lúke vyberajte miesto opatrne, pretože niektoré trávy môžu obsahovať ťažké kovy a pesticídy. Základom výživy pre domestikované kone je seno, teda takzvané objemové krmivo. Ide o sušené trávy z lúk.

Pamätajte, že nie je seno ako seno! Kvalita sena závisí okrem iného od kvality pôdy, klímy, spôsobu sušenia a veku. Seno staršie ako rok je menej hodnotné a menej chutné. Staré seno je navyše často plné prachu, roztočov a často sa v ňom tvoria plesne. Takáto zmes škodí našim konským priateľom, pretože spôsobuje alergie a dýchacie problémy.

Skvelé je seno s vysokým podielom lucerny, naopak seno s veľkým množstvom kyslých tráv je menej výživné. Je chybou podávať koňom seno z neovereného zdroja, pretože môže obsahovať chemikálie. Zakázané je aj pasenie koní na lúkach pri poľnohospodárskych poliach, ktoré sú často postrekované.

Krmivo a koncentráty pre kone

Do objemového krmiva patrí okrem sena aj komerčné sekané krmivo. Tie sú štandardizované a zabezpečujú, aby každá porcia potravy obsahovala rovnaké množstvo živín. V obchodoch s domácimi zvieratami nájdete lucernové plevy a trávové plevy. Lov z lucerny je veľmi cenný, pretože je bohatý na bielkoviny, vápnik a vitamíny. Navyše vďaka plevám kôň lepšie absorbuje koncentráty. Vďaka štruktúre kotletiek kôň žuje potravu dlhšie, produkuje viac slín, čo dobre ovplyvňuje trávenie.

Medzi koncentrátmi rozlišujeme kompletné krmivá a balancéry. Medzi kompletnými krmivami nájdete vysokoenergetické krmivá, nízkoenergetické krmivá, ale aj krmivá, vďaka ktorým kôň pekne priberie. Balancery majú koncentrovanejšie živiny. Balancéry aj kompletné krmivá sa podávajú spolu s objemovým krmivom (senom), ktoré je základom potravy. Je chybou uprednostňovať koncentrované krmivo a tiež ho podávať pred objemovým krmivom. Vláknina neutralizuje žalúdočnú kyselinu a vďaka nej sa zložky z koncentrovaného krmiva lepšie vstrebávajú.

Kôň žerie mrkvu z ruky človeka. c

Diéta pre kone – ovos

Majitelia koní ich často kŕmia ovsom. Ovos má svojich odporcov aj priaznivcov. Treba však pripomenúť, že ide o potravinu, v ktorej je veľa sacharidov. Nemôže sa podávať koňom, ktoré:

 • majú sklon k vredovej chorobe žalúdka
 • vyžadujú nízkoglykemické krmivo
 • sú to hyperaktívne
 • majú riziko Cushingovej choroby

Konské mlieko?

Kone pijú mlieko, ale maximálne do deviatich mesiacov po narodení. Asi dvadsať minút po narodení sa u žriebäťa vyvinie sací reflex. V prvých 24 hodinách môže mladý kôň vypiť až 8 litrov mlieka (kolostrum) denne. Potom sa táto hodnota zvýši až na 15 litrov.

Žriebätá jedia až 30-krát denne, preto je veľmi dôležité starať sa o zdravie a stravu dojčiacej kobyly. Nie nadarmo je strava dojčiacich kobýl podobná strave koní, ktoré intenzívne trénujú. Tehotenstvo a kŕmenie sú pre koňa veľkou námahou. Správna strava ovplyvňuje zdravé matky a žriebätá, ako aj správnu tvorbu mlieka. Kobyla musí živiť žriebä aj seba. Je dôležité dať svojmu koňovi krmivo bohaté na bielkoviny a vápnik. Stravu môžete obohatiť aj o ľanové semienka a otruby. Netreba zabúdať na elektrolyty a vitamíny.

Výživa športových koní

Strava športových koní pozostáva z objemového krmiva (základ) a koncentrátov. Okrem toho je pri určovaní stravy koňa kľúčové brať do úvahy intenzitu tréningu. Pre športového koňa je dôležitá kvalita a množstvo príjmu bielkovín, pretože pri tréningu dochádza k mikropoškodeniu svalového tkaniva a proteín urýchľuje regeneráciu svalov. V strave sú dôležité aj elektrolyty: sodík, draslík, horčík, chlór a vitamíny vrátane vitamínu E. Strava športového koňa by mala obsahovať aj selén.

Výbušné kone s vysokým temperamentom budú lepšie prijímať nízkoglykemické krmivá a energetické krmivá s dlhým uvoľňovaním.

Súhrn výživy koní

Kone sú mimoriadne krásne a citlivé zvieratá, pre ktoré je potrava hneď po starostlivosti o prežitie základnou potrebou. Strava koní je založená na objemovom krmive s prídavkom koncentrovaného krmiva a určuje zdravotný stav zvieraťa. Pamätajte, že neexistuje žiadna univerzálna diéta pre kone. To, čo ovplyvňuje výber krmiva a živín, sú okrem iného životný štýl, telesná hmotnosť, temperament, kondícia a celková kondícia koňa. Akékoľvek zmeny v jeho strave by sa mali robiť pomaly. Okrem toho majú kone radi rituály a pevný rozvrh dňa, a preto ich kŕmte v určených časoch. V opačnom prípade môžu byť nepokojné. Pamätajte tiež na vodu: kone potrebujú neustály prístup k čistej, prevzdušnenej vode v množstve 29 až 38 litrov vody denne.

Pozri aj: Šteňatá a dospelé psy – rozdiely vo výžive. Prečo kŕmiť psy krmivom zodpovedajúcemu veku?

Dominika Tarnacka