40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Jež domáci - starostlivosť a kŕmenie. Ako sa starať o ježka?

Deti snívajú o domácom maznáčikovi a rodičia o tom, aby zvieratko nespôsobovalo veľa starostí. Z tohto dôvodu sú také populárne škrečky a králiky, ale v poslednej dobe sú čoraz populárnejšie domáce ježe. Jedná sa o africké zvieratá, ktorých chov nie je problematický, mali by ste však pamätať o niekoľkých dôležitých detailoch.

Jež domáci alebo pigmy ježko je cez deň málo aktívnym zvieraťom. Jeho náklady na údržbu sú nízke. Ježko má rád ovocné pochúťky a krmivo pre mačky kvôli ich bohatému zloženiu Niektorí jednotlivci sa radi kúpu a chodia po dome.

Africký ježko je zvedavé a živé zviera. Svetlá farba kožušiny a dvojfarebné hroty mu dodávajú sladký výraz.

Ježko ako domáce zviera

Ježko je čoraz viac vnímaný ako domáce zviera. Je známe, že ježko bielobruchý je najmenší druh divého ježka na svete. Je to populárne zviera, ktoré nie je ľahké chovať, pretože nerád komunikuje so svojím druhom. Každý ježko by mal mať individuálne číslo chovu a rodokmeň vydaný organizáciou Porcupine Clubom vo Veľkej Británii. Prirodzené biotopy ježka sú savany alebo stepné oblasti strednej Afriky (od Senegalu po Etiópiu a rieku Zambezi). Tieto cicavce sa dožívajú až 6 rokov, ale v dobrých podmienkach sa môžu dožiť až 11 rokov. Bohužiaľ, v prírodných podmienkach prežívajú 2 až 3 roky. V noci sú veľmi aktívni a cez deň pokojne spia. Môžu bojovať s ostatnými ježkami v klietke, takže sú radšej sami.

Ježko by sa mal chovať v klietke alebo teráriu s minimálnou veľkosťou 1 m². Odborníci radia, že najlepšie je zariadiť miesto s rozmermi 120 x 40 x 35 cm (cca. 1,7 m²) Väčšie bude vždy lepšie, pretože ježkovia sú v noci veľmi aktívni. Aby sa zviera necítilo, že nemá dostatkom miesta, je lepšie si kúpiť terárium s možnosťou zavesenia navijaka, ale bezpečné, teda bez nožnicového zdvíhacieho mechanizmu a so zabudovanými priečkami. Ježko bude môcť aktívne tráviť čas, keď domácnosť pôjde spať. Našťastie to nie je dosť hlučné zviera. Ježkovia by sa mali chovať pri teplote 22 - 24 ° C, kde sa cítia najlepšie. Nižšia teplota spôsobuje v zime zimný spánok a vyššia - letný spánok (estivácia).

Ježko zapadá do dlane dospelého človeka. Ježci potrebujú veľa pohybu a každodenný kontakt s ľuďmi.

Koľko stojí domáci ježko?

Domáci ježko z certifikovanej chovateľskej farmy alebo z obchodu s domácimi zvieratami stojí až 180 EUR. V prípade nízkej ceny, napríklad okolo 80 EUR, skontrolujte zdroj zvieraťa. Náklady na údržbu ježka nie sú príliš vysoké - dosahujú niekoľko EUR mesačne. Do nákladov treba zahrnúť suché alebo mokré krmivo, lahôdky, piliny a podstielku. Ježkovi môžeme podávať maškrty, ktoré máme doma, napríklad vajíčka alebo ovocie.

Čo jedia domáci ježkovia?

Ježkom domácim sa dáva vysoko kvalitné mačacie krmivo, ktoré je obohatené o červy, múčne červy, dážďovky, cvrčky a larvy hmyzu. Toto sú obľúbené pochúťky tohto cicavca. Môžete si kúpiť aj doplnok výživy krmivo pre ježkov, ktoré poskytuje vyvážený súbor výživných látok. Obe krmivá je možné objednať online alebo v obchode s chovateľskými potrebami. Je dobré venovať pozornosť tomu, či jedlo neobsahuje zrná, je vysoko kvalitné, bez konzervantov a alergénov (lepok, vajcia) a musí sa podávať pri izbovej teplote. Strava domácich ježkov musí obsahovať vysoký obsah bielkovín a nízky obsah tuku. Ako príležitostná pochúťka sa môže podávať vajíčko na tvrdo alebo malé množstvo ovocia (jablko, hruška, jahody alebo melón). Ježko tiež konzumuje mäso, ktoré je potrebné jemne nakrájať, hovädzie mäso je však zakázané. Nemôže mu byť podávaná laktóza, pretože ju netoleruje. Ďalšími zakázanými produktmi sú: cibuľa, mrkva, kukurica, orechy, kapusta a paprika. Zviera by malo byť vybavené pitnou vodou, ktorá môže byť podaná iba v miske, napájačky môžu poškodiť ježkom zuby. Voda sa musí meniť každý deň.

Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok