40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aké seno pre králika je to najlepšie?

Prečo je seno v strave králikov také dôležité?

Z každej strany neustále počúvame o tom, ako by králiky mali mať neobmedzený prístup k čerstvému senu. Prečo je tomu tak? V prvom rade, seno udržiava rovnováhu v črevnej mikroflóre (najmä v slepom čreve). Prežuvanie sena v ústach králikov umožňuje zachovať správnu dĺžku stoličiek. Dlhé vlákna sena taktiež pomáhajú jednoducho ho prenášať z miesta na miesto.

Najlepšie je seno z tráv a to hlavne kvôli zníženému množstvu bielkovín a vápnika. Najobľúbenejšia je tráva Timotejka lúčna. Okrem nej sa odporúča aj Lipnica, Stoklas, Kostrava a raž.

Ďalším druhom sena vhodného pre králiky je lucerna a ďatelina. Majú opäť vysoký obsah bielkovín a vápnika. Sú určené pre zvieratá v období rastu. Po období rastu sa odporúča tieto trávy zo stravy králika vysadiť.

Králik drží v tlame celý zväzok sena. Nabral veľa sena naraz a teraz si bude musieť porcie rozdeliť na menšie.

Zásady pri výbere sena pre králiky

Ak králik nie je zvyknutý byť kŕmený komerčnými potravinami, stojí za to dať mu seno zložené z rôznych druhov tráv. Seno z tráv, ktoré rýchlo rastú a sú spracované (zvyčajne už v júni) sú zvyčajne chudobnejšie na vlákninu a bohatšie na iné živiny. Najdôležitejšie pravidlo je, že každé seno je lepšie ako žiadne! Avšak, napriek veľmi dôležitej úlohe v jedálničku vášho domáceho králika nemôže byť seno jeho jedinou zložkou. Tiež sa oplatí pokúsiť sa kupovať/zbierať seno z overených zdrojov. Typ pôdy, na ktorej trávy rastú sa neskôr premietne do ich kvality zloženia. Žiadny druh sena úplne nesplní nutričné potreby králikov. Seno uspokojí asi 35 % dennej potreby energie a to najmä v dôsledku črevnej fermentácie.

Dospelý králik leží na sene. Seno môže slúžiť aj ako podstielka pre králiky, vtedy je však potrebné dbať najmä na jeho čistotu a hygienu.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Správna výživa králikov