40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Afganský chrt - najdôležitejšie informácie o plemene

Afganský chrt je jedným z najstarších plemien psov. Patrí do skupiny prvotných psov. Obrazy týchto psov sa objavujú na kamenných rezbách, ktoré sa datujú okolo roku 2200 pred naším letopočtom. Alternatívne sa označujú ako kábulské psy. Majú radi deti a iné zvieratá, v minulosti zvykli pracovať vo dvojici, a preto dobre zvládajú tímovú prácu.

Afganský chrt je nezávislý pes s ušľachtilým vzhľadom. Patrí k štvornožcom, ktoré sa dosť ťažko vychovávajú. Vyžaduje si skúseného majiteľa. Pôsobí ako spoločník a výstavný pes. Jeho dlhá srsť sa používala na výrobu jemných šatiek.Afganský chrt je typický výstavný pes.

Afganský chrt - história plemena

Afganský chrt je klasifikovaný v klasifikácii FCI v skupine 10 - Chrty v sekcii 1 – Dlhosrsté chrty. Toto plemeno bolo pravdepodobne chované pred niekoľkými tisíckami rokov v oblasti dnešného Afganistanu. Boli používané ako poľovnícke a závodné psy. Používali sa na lov gaziel, vlkov a líšok. Dodatočne sa osvedčili pri strážení a obrane stáda. V súčasnosti je u nás používanie afganského chrta na lov protizákonné.

Afganský chrt - postava

Afganský chrt je veľký pes. Dospelí jedinci dosahujú 25–30 kg, výšku 63–69 cm (sučky) a 68–74 cm (psy). Charakteristickou črtou týchto štvornožcov je dlhá, jemná a hodvábna srsť. Najžiadanejšie sú tmavé oči. Sú nasadené mierne šikmo a majú trojuholníkový tvar. Afganské chrty držia svoje uši plocho proti hlave. Sú umiestené nízko, na zadnej strane lebky.Afganskí chrti sa predtým používali na prácu v horských oblastiach - odtiaľ teda bohatá srsť na prstoch.

Afganský chrt - správanie a povaha

Afganské chrty sú mierne citlivé psy, a to aj voči svojim príbuzným. Nie sú veľmi dobrí v prejavovaní náklonnosti, napr. dokážu odmietnuť pohladenie. To však neznamená, že svojich majiteľov nemajú radi. Tieto psy taktiež neprejavujú veľký záujem o hru. Aj napriek tomu potrebujú veľa pohybu. Na pobyt vonku bude potrebné špeciálne príslušenstvo. Pre veľké psy je postroj lepším riešením, než obojok. Čo sa týka vôdzky, populárne sú tie s nastaviteľnou dĺžkou, ako napr. FLEXI Vodítko New Comfort, FLEXI Vodítko New Classic. Na nezabezpečených miestach by ste ich nemali púšťať z vodítka.

Aj keď je Afganský chrt bystrý, kvôli svojej tvrdohlavosti a nezávislosti sa môže javiť ako ťažko prispôsobivý. Aby ho zaujal výcvik, potrebuje pozitívnu motiváciu. Pochúťky budú dobrou pomôckou.

Afganský chrt veľmi rád dominuje nad inými domácimi zvieratami. Kvôli poľovníckemu inštinktu je dobré ho pre každý prípad vybaviť adresárom. Keď zachytí stopu, mohol by sa stratiť.

Afgánský chrt - zdravie, potreby, staroslivosť

Priemerná dĺžka života afganského chrta je 12–14 rokov. Medzi ochorenia typické pre toto plemeno patria alergie a rakovina. Tieto štvornožce sú citlivé na anestetiká. Vďaka dlhej, skvostnej srsti si vyžadujú veľkú starostlivosť. Afganský pes by sa mal česať každý deň. Vyžaduje tiež kúpanie. Srsť afganského chrta by sa nemala strihať. Uši tiež vyžadujú čistenie, k čomu môžete použiť napríklad TRIXIE Ušné kvapky pre psov i mačky 50ml, 8IN1 Ear cleansing pads - Čistiace utierky na čistenie uší 90 ks.

Afganský chrt nie je lakomý, ale dosť vyberavý. Jedálniček môžete zostaviť s odborníkom na výživu psov. Môžete tiež použiť kvalitné hotové krmivo podľa vývojovej fázy, napríklad BRIT Care Junior Large Breed lamb & rice 12 kg, ORIJEN Puppy Large 6 kg.

Šetrné k deťom a iným zvieratám radi pracujú vo dvojici. Afganskí chrti sú veľmi šikovní, ale rovnako tvrdohlaví.