40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Správanie koňa – viete, čo znamená reč tela koňa?

Každé zviera používa rôzne spôsoby komunikácie s vlastným druhom, inými zvieratami a s ľuďmi. Pochopenie toho, čo nám chce zviera svojim správaním povedať, nám veľmi pomôže pri práci s ním, napríklad pri nácviku poslušnosti, ako aj pri odpočinku. Rovnako je to aj s koňmi. Pozrime sa spolu bližšie na reč tela v konskom svete.

Čo naznačuje poloha hlavy koňa?

Hlava koňa – čo nám hovorí jej poloha?

Základným pravidlom, ako sa vyhnúť nepredvídaným a nežiaducim reakciám koňa, je informovať ho o našej prítomnosti. Keď sa blížite k zvieraťu, mali by ste sa s ním pokojne rozprávať, aby si uvedomilo, že ste tam a nebolo prekvapené vašou prítomnosťou a náhlym potľapkaním. Mnohé signály sa dajú prečítať aj z polohy hlavy koňa! Pozornosť treba venovať najmä pohybom a polohe uší, reakciám očí, pohybu pier a nozdier.

Priateľský pohľad, pokojné sledovanie očí a pozorovanie človeka je signálom pozitívneho postoja. Buďte ostražití, ak pozorujete rýchle pohyby očí, ukazovanie bielka, červené oči – tieto signály môžu naznačovať strach alebo agresivitu.

Aj z konských uší sa dá veľa „prečítať“! Uši smerujúce priamo dopredu naznačujú záujem. Ak sú ploché po stranách hlavy, kôň s najväčšou pravdepodobnosťou trpí, je oslabený a potrebuje pomoc. Tento pocit môže sprevádzať aj nízko visiaca hlava a nehybný chvost. V takomto prípade sa oplatí okamžite zavolať veterinára! Ak sú uši otočené dozadu, môže to znamenať neistotu alebo dokonca hrozbu. Samozrejme, že kone počúvajú zvuky z okolia a chvíľkové nasmerovanie uší, napríklad ku konskému žrebcovi alebo k jazdcovi, ktorý niečo hovorí, nie je nebezpečné. Avšak, uši takmer "zapichnuté" do hrivy sú znakom agresivity! Ukazovanie zubov, skrútenie pier, škrípanie zubami je tiež určitým varovaním. Vtedy buďte obzvlášť opatrní! Nafúknuté, rozšírené nozdry vyjadruju obavy.

Sykajúci kôň. Zdvihnutá pera môže byť Flechmanovým reflexom, znakom radosti alebo pozdravom.

Zvuk koňa – čo sa nám kone snažia povedať?

Kone sa dorozumievajú vydávaním rôznych zvukov. Jemné odfrknutie alebo tiché, pokojné vzdychnutie sú priateľské, veselé signály. Môžeme ich počuť napríklad pri pozdrave koňa. Ak však počujete hlasné vzdychanie, pískanie, stonanie alebo chrápanie – mali by ste byť na pozore a príznaky dodatočne konzultovať s veterinárom, pretože tieto zvuky môžu byť zdrojom malátnosti a bolesti zvieraťa.

Kobyla a žrebec – správajú sa inak?

Z postoja celého tela koňa môžeme vyčítať niektoré informácie, najmä prejavy nespokojnosti. Znudený, nespokojný alebo netrpezlivý kôň môže hrabať alebo dupnúť nohou. Vrtenie chvostom po stranách tela môže byť tiež prejavom nespokojnosti a podráždenosti, zatiaľ čo chvost vtlačený do krížov nás informuje, že kôň môže pociťovať strach a neistotu. Naopak, keď je kôň živý, radostný a vzrušený – všimneme si vysoko zdvihnutý chvost. Toto je príznak pozorovaný u žrebcov, najmä počas obdobia rozmnožovania, keď sú v blízkosti kobyly alebo iných žrebcov.

Dominantný postoj vyzerá výnimočne – stoj na zadných a dvíhanie prednej časti tela, mávanie prednými končatinami sú signálom snahy o ovládnutie súpera a často aj agresivity. Mali by ste byť ostražití aj vtedy, keď sa vám kôň otočí chrbtom. Niekedy vás jednoducho ignoruje, ale niekedy je to varovanie a príprava na kopnutie.

Jazdec by mal poznať varovné signály koní a všímať si zmeny v ich správaní. To je základ dobrej spolupráce na farme.

Kone sú od prírody skôr jemné zvieratá, ktoré sa vyhýbajú konfliktom. Rôzne plemená koní však prezentujú svoje správanie trochu inak. Súvisí to s ich temperamentom. Ťažné kone ako frízske sú trpezlivejšie a jazdcom a iným zvieratám vysielajú varovné signály skôr. Teplokrvné kone sú naopak živšie a ľahko sa podráždia.

Znalosť reči tela koňa je podstatná hlavne pre ľudí, ktorí navštevujú jazdu na koni a pracujú na konských farmách.

Rovnako ako u iných zvierat, najmä pri zaobchádzaní s koňmi, by ste mali byť vždy ostražití. Pre skúseného jazdca alebo chovateľa nie je správanie koní žiadnym tajomstvom. Ľudia, ktorí začínajú svoje dobrodružstvo s týmito krásnymi zvieratami, by sa naň mali náležite pripraviť a najlepšie je pri stretnutiach kone pozorne pozorovať a učiť sa reč ich tela. To pomôže zaistiť bezpečnosť a pohodlie pre kone a aj pre nás.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Jež domáci - starostlivosť a kŕmenie. Ako sa starať o ježka?