40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Škótska klapouchá mačka - najdôležitejšie informácie o plemene

Škótska mačka je ako už názov napovedá plemeno, ktoré pochádza zo Škótska. Jeho charakteristickým znakom sú malé zaoblené a široko nasadené uši. Má krátku ale veľmi jemnú a nadýchanú srsť. Je to obrovský maznáčik, miluje spoločnosť a zábavu.

Škótska klapouchá mačka pripomína plyšového medvedíka. Rovnako je možné definovať aj jej povahu. Je prítulná, inteligentná, celkom samostatná a má veľmi rada pokoj po zábave. Najčastejšie žije v súlade s ostatnými domácimi zvieratami. Toto plemeno je náchylné na genetické choroby.

Škótska klapouchá mačka je veľmi spoločenská a inteligentná. Má rada pohladenie a čas strávený leňošením.

Škótska klapouchá mačka - história plemena

Škótska klapouchá mačka je plemeno, ktoré vzniklo náhodou v Škótsku v roku 1961. Jej chov sa začal selekciou. Škótske klapouché mačky zatiaľ nie sú uznávané a prijímané na výstavy Federáciou Internationale Féline, najväčšou felinologickou federáciou na svete. Názov plemena je odvodený z anglického jazyka z dvoch slov, t.j. Scottishteda „škótska“ a Fold čo znamená „ohnutý“, „zložený“. Názov nadväzuje na krajinu pôvodu a charakteristický vzhľad uší tohto mačiatka.

Škótska klapouchá mačka postava

Škótska klapouchá mačka dosahuje dospelosť vo veku 10–12 mesiacov. Je to zviera strednej veľkosti. Môže merať 30–35 cm a vážiť 3–5 kg (mačky) a 4–6 kg (kocúry). Má silné svaly, o niečo kratšie končatiny ako je dĺžka tela. Škótska klapouchá mačka má zaoblené telo a okrúhlu hlavu ozdobenú veľkými očami. Ich farba musí byť v súlade s farbou srsti. Má plné líca, krátky a široký nos, výrazné vankúšiky na fúzy. Výraznou črtou týchto mačiek je neobvyklý vzhľad uší. Sú malé, zaoblené, široko nasadené a zahnuté. Zahnutie môže byť rôzne. Môže byť samostatné alebo zvlnené (zahnuté dopredu a potom dozadu). Tie, ktoré sú iba na jednom uchu, nie sú žiadané. Sklopenie uší je dané geneticky. Stojí za zmienku, že sa objavuje až potom, čo zviera dosiahne niekoľko týždňov. Škótske klapouché mačiatka sa rodia so vztýčenými ušami. Škótske klapouché mačky majú jemnú a nadýchanú ale krátku srsť, ktorá môže mať rôzne farby, okrem jantárovej. Srsť by navyše nemala priliehať priamo k telu. Má hustú podsadu.

Škótska klapouchá mačka sa rýchlo stane členom rodiny.

Škótska klapouchá mačka - správanie a povaha

Škótska klapouchá mačka má dobrú povahu. Je jemná, prítulná, sympatická, priateľská a spoločenská. Je veľmi rada v spoločnosti ľudí. Dokáže naviazať silné puto s členmi ľudskej rodiny, často si vyberá jedného človeka, ktorého má obzvlášť rada. Po správnej príprave pre ňu nie je problém zostať doma osamote. Na tento čas je však dobré jej poskytnúť nejaké „spríjemňovače času“. Pozrite si hračky, ktoré môžu mačke spríjemniť čas očakávania na návrat majiteľov, napríklad KONG Cat Teaser Curlz udica pre mačky.

Škótska klapouchá mačka je veľmi prispôsobivá. Je to vyrovnaná mačka s miernym temperamentom. Najčastejšie žije v súlade s ostatnými domácimi zvieratami. Rada sa hrá a keď sa unaví, ocení dlhý odpočinok v tichu. Preto by na to mala mať poskytnuté náležité podmienky. Pozrite si mimoriadne širokú ponuku mačacích pelechov. Dobrým nápadom na pelech pre mačky tohto plemena môžu byť rozsiahle škrabadlá vybavené policami, búdkami, hojdacími sieťami a hračkami. Táto kombinácia pohodlia, odpočinku a zábavy sa im bude určite páčiť.

Škótska klapouchá mačka má dosť zvedavú povahu. Rada objavuje nové oblasti, preto by ste ju nemali púšťať samú von - jedine v postroji, na prechádzky pod kontrolou.

Škótska klapouchá mačka - výživové potreby

Škótske klapouché mačky často jedia, keď sa nudia. Bez správne vyváženej stravy a dávky pohybu sú vystavené nadváhe. Množstvo a druh krmiva by mal zodpovedať veku, hmotnosti a aktivite zvieraťa. Je dôležité, aby krmivo bolo vysoko kvalitné a kvôli riziku osteochondrodysplázie bolo obohatené o chondroprotektory. Dobrým nápadom sú aj interaktívne misky, ktoré kombinujú dve obľúbené činnosti škótskych klapouchých mačiek - jedlo a hru. Pozrite si oveľa viac doplnkov na kŕmenie mačiek.

Mačky s ušami majú tendenciu priberať. Je veľmi dôležité kŕmiť ich správne, v závislosti od úrovne aktivity.

Škótska klapouchá mačka - starostlivosť a zdravie

Škótske klapouché mačky žijú v priemere 12-16 rokov. Bohužiaľ, toto plemeno je vysoko náchylné na genetické choroby. Ako mladí jedinci často zápasia s osteochondrodyspláziou. Ide o vážne ochorenie kĺbov a kostí. Z týchto dôvodov je chov škótskych klapouchých mačiek považovaný niektorými za neetický.

Pokiaľ ide o starostlivosť, je dôležitá hygiena uší. Pozrite si užitočné prípravky pre tento účel na našom e-shope.Srsť si vyžaduje časté česanie kefou (minimálne raz týždenne, a dokonca aj každý deň počas pĺznutia). Pozrite si, aké kefy pre mačky je dobré vybrať.

Laura Buganská