40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Sibírska mačka - najdôležitejšie informácie o plemene

Sibírska mačka je plemeno s pomerne dlhou životnosťou, pretože tieto zvieratá žijú 15 - 20 rokov. Vďaka veľkému množstvu nadýchanej srsti a mierne zaoblenému tvaru tela je ich postava vtipne prirovnávaná k sudu. Napriek tomu sú pohybovo aktívne a majú veľmi rady lozenie.

Sibírska mačka je jednou z najbežnejších domácich mačiek v Rusku. Roky bola vo svojej domovine považovaná za bežnú domácu mačku. Čistokrvné sibírske mačky vylučujú jedno z menších množstiev proteínu FELD1 zodpovedného za alergie.

Sibírske mačky majú krásne načechranú bujnú srsť.

Sibírska mačka - história plemena

Sibírska mačka patrí k prírodným plemenám, čo znamená, že sa ľudia nepodieľali na jej vývoji. Predpokladá sa, že pôvod plemena je zo 17. storočia. Zviera pochádza zo Sibíru. Toto plemeno v roku 1989 v Sovietskom zväze objavila rodina Schultz, ktorá ho priniesla z Petrohradu do Nemecka, kde začali jej chov. V tom istom roku prvú sibírsku mačku doviezla do Poľska Jolanta Sztykiel. Toto plemeno bolo zaregistrované vo FIFE až v roku 1998.

Postava sibírskej mačky

Sibírske mačky úplne dospejú až okolo 3 rokov. Dospelé samice sú vysoké asi 30 cm a vážia 4 - 6 kg. Kocúry sú o niečo väčší - dosahujú 30–35 cm a 5–8 kg telesnej hmotnosti. Zástupcovia tohto plemena majú silne vyvinuté svalstvo a silné kosti. Ich srsť je polodlhá a veľmi hustá. Vonkajšia srsť je lesklá, tvrdá, siaha od lopatiek do zadu, opadá do strán a k vrcholu chvosta. Sibírska mačka môže mať dve formy goliera- oválny, dlhší po stranách a kratší pod bradou alebo okrúhly, rovný po celej dĺžke. Trojuholníkový golier nie je akceptovaný. Pokiaľ ide o farbu srsti, je povolených veľa okrem čokoládovej, škoricovej, orgovánovej a plavej. Okrem klasickej odrody rozlišuje Francúzska Felinologická Organizácia LOOF odrodu Siberian Neva Masquerade - tieto mačky by mali mať modré oči a klasická odroda – dopasovaná k farbe srsti.

Sibírske mačky sú súčasťou prírodných plemien, čo znamená, že ľudia sa nezúčastňovali na ich vývoji.

Sibírske mačky - správanie a povaha

Sibírske mačky sú živé, pohyblivé, priateľské, láskavé zvieratá s veľkým temperamentom. V rodine sú srdečné a spoločenské, a zároveň nie sú dotieravé. Sú to veľkí lovci, takže sa im určite bude páčiť prenasledovanie hračiek.

Tieto mačky veľmi rady lozia, vydrapujú sa a skáču. Mali by sa im preto zabezpečiť vhodné podmienky pre takúto zábavu. Vysoké a prepracované škrabadlá, ako napr. TRIXIE škrábadlo pre mačku "Filippo", 114 cm, sivo/čierne, TRIXIE škrábadlo pre mačky Felicitas, 190 cm.

Zistite, aké ďalšie doplnky sa môžu zapáčiť vašej mačke.

Vzhľadom na to, že rady odpočívajú vo výškach, spia osamote a ďaleko od domáceho zhonu sa odporúčajú pelechy, ako napr. TRIXIE Domček pre mačku montáž na stenu, TRIXIE Plyšové odpočívadlo na radiátor, 38 × 34 cm,. Prezrite si ponuku ďalších mačacích pelechov, v ktorých by mohol váš miláčik odpočívať.

Správne vychované sibírske mačky sa rýchlo učia. Vďaka vysokej inteligencii urobia to, čo od nich ich majiteľ očakáva. Najmä ak použijete pozitívnu motiváciu vo forme pochúťky. Užitočná môže tiež byť mačacia mäta. V našom obchode s chovateľskými potrebami nájdete tréningové pochúťky pre mačky, ktorých jednou zo zložiek je prírodný kocúrnik.

Aké výživové potreby má sibírska mačka

Vzhľadom k energickej povahe sibírskej mačky, ak jej nie sú poskytnuté podmienky na vybitie energie, existuje riziko, že sa z nudy začne prejedať. Sibírska mačka vyžaduje kvalitné jedlo a vyváženú stravu, pretože býva prieberčivá. Môže jej byť podávané BARF krmivo, pokiaľ o ňom máte dostatočné vedomosti. Vyskúšajte mimoriadne široký výber hotových krmív pre mačky, ktoré sa vyberajú podľa fázy života, aktivity a špeciálnych potrieb. Kvôli množstvu srsti a jej veľkému pĺznutia je treba myslieť o česaní. V našom obchode s chovateľskými potrebami nájdete potrebné príslušenstvo.

Sibírska mačka je živá a priateľská. Miluje hry, skoky a lezenie.

Sibírska mačka - zdravie a starostlivosť

Ako dlho žijú sibírske mačky? Priemerne 15–20 rokov. Môžu trpieť rovnakými ochoreniami ako iné mačky. Toto plemeno má vyššie riziko hypertrofickej kardiomyopatie, deficitu pyruvátkinázy, ktorá vedie k anémii, FUS - komplex ochorení vrátane zápalu močového mechúra a dolných močových ciest.

Pokiaľ ide o starostlivosť, týka sa hlavne srsti. Okrem obdobia pĺznutia (t.j. na jar a na jeseň), je potrebné denné česanie, sa tento zákrok vykonáva raz týždenne. Udržať srsť v peknom stave pomôžu hrebene ako, napr. Dvojitý hrebeň ZOLUX, na rozmotanie uzlov Univerzálny hrebeň. Dôležitá je aj ústna hygiena.

Laura Buganská