40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Shirský kôň (shire horse) – najdôležitejšie informácie o plemene

Shire kone pochádzajú z Veľkej Británie a patria medzi najväčšie a najťažšie kone na svete. Na nohách majú charakteristické kefy, ktoré siahajú od päty a hustú hrivu. Patria do skupiny ťažných koní, ktoré sa pre svoju mohutnú stavbu tela dokonale hodili na tento druh práce. V Anglicku sa objavili aj ako jazdecké kone, ktoré môžeme pozorovať dodnes.

Aký je chov shirských koní? Koľko vážil najťažší kôň na svete? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete v článku nižšie.

Shire kôň na lúke.

Shire horses – pôvod a história plemena

Shirské kone majú svoj pôvod v stredoveku, keď sa chovatelia snažili vytvoriť plemeno dostatočne silné na to, aby odstrašilo protivníkov. Tak vznikli shirské kone, skupina chladnokrvných zvierat, ktoré boli harmonicky stavané, ale dostatočne silné a masívne, aby mohli fungovať ako jazdecké kone, ktoré sa zúčastňovali mnohých bojov.

V ďalších rokoch získal takzvaný shirský kôň aj iné využitie. V 19. storočí slúžili na prácu ťažných koní. Podieľali sa aj na ťahaní konských električiek vo Veľkej Británii. V súčasnosti plemeno zvyčajne chovajú len nadšenci daného druhu. V roku 1878 bola v Anglicku založená spoločnosť Shire Horse Society a v roku 1885 bola založená American Shire Horse Association.

Ako vyzerajú shirské kone?

Plemeno shirského koňa má charakteristický vzhľad a stavbu tela. Vytvorenie dokonalého plemena trvalo chovateľom dlhé roky. Shire plemeno je jedno z najväčších a najťažších koní na svete.

Celková postava shirského koňa je pomerne ikonická, má dlhé svalnaté nohy a široký hrudník s krátkym telom. Špecifický hrboľatý profil hlavy na dlhom krku a na hlave nájdeme rôzne znaky - hviezdy či šípy. Hodvábne štetiny začínajú rásť od päty. Navyše, pre shirských koňov je charakteristický krátky chvost s hustou hrivou. Plecia týchto koní sú hlboké a široké a chrbát je svalnatý a krátky. Na nohách je srsť jemná, rovná a hodvábna. Ako pracovné kone sa vo všeobecnosti uprednostňujú menšie shirské kone, zatiaľ čo väčšie a vyššie sa používajú skôr na výstavy.

Shire kone sú väčšinou hnedé, ale s výraznými bielymi škvrnami na nohách a hlave. Biely shirský kôň je pomerne vzácny exemplár, len veľkí nadšenci sa môžu pochváliť týmto druhom vo svojich stajniach. Zvyčajne shirský kôň dosahuje výšku až 2 metre, hmotnosť závisí od celkového držania tela a postavy.

Biely shire kôň.

Koľko váži najťažší kôň na svete?

Podľa záznamov sa shirský kôň, ktorý dosiahol najväčšiu váhu, volal Sampson a vážil 1500 kilogramov a bol vysoký približne 230 centimetrov.

Charakter a dispozícia shirských koní

Shire kone sú mimoriadne jemné zvieratá, ktoré sa rýchlo aklimatizujú na nové miesta a sú veľmi priateľské k ľuďom. Vyznačujú sa mimoriadnou trpezlivosťou, navyše majú obzvlášť zmierlivú povahu. Sú populárne medzi nadšencami, ktorí oceňujú nezvyčajné druhy, ktoré je ťažké len tak vidieť a chovať.

Chov a využitie shirských koní

Plemeno Shire Horse sa vždy vyvíjalo. Moderné Shire plemeno je veľké a silné, ale pritom elegantné a športové, s bielymi znakmi a krásnymi vlnitými, hodvábnymi chĺpkami (perím) na dolných končatinách. Dnes je shire plemeno veľmi všestranný názov pre kone, ktoré sa používajú sa na riadenie vozíkov, všetky druhy jazdenia a na ťahanie poľnohospodárskych nástrojov. Sú tiež výstavnými koňmi! Mnoho ľudí si jednoducho chová shirského koňa ako verného priateľa a krásavca.

Dnes je shirský kôň stále obľúbený na ťahanie vozidiel, ako sú napríklad vyhliadkové vozíky.

Výživa a zdravie shirského koňa

Shire kone by mali byť kŕmené štandardnou konskou stravou, ktorá zahŕňa kvalitné seno, obilniny, zeleninu a ovocie. Na udržanie zdravej telesnej hmotnosti potrebujú oveľa viac potravy a vody ako priemerný kôň. Niektorí veterinári odporúčajú diétu s vysokým obsahom tukov, aby sa zabránilo myopatii ukladania polysacharidov, ktorá môže spôsobiť kŕče zadných nôh.

Plemeno je náchylné na chronický progresívny lymfedém. Ide o ochorenie, pri ktorom nohy postupne opúchajú, hoci liečba môže pomôcť spomaliť jeho progres. Okrem toho, hoci myopatia ukladania polysacharidov nie je u shirských koní taká bežná, niektorí môžu stále pociťovať pocit stuhnutosti nôh a kŕče.

Shire kone sú vo všeobecnosti zdravé a majú veľmi pokojnú, príjemnú povahu.

Shirské kone – pre koho sú vhodné?

Hoci sú shirské kone obrovské, zvyčajne sa o ne ľahko stará, dokonca aj pre neskúsených majiteľov a jazdcov. Shirské kone túžia potešiť svoje okolie a ľahko sa trénujú.

Shirské kone - cena

Koľko stojí shiský kôň? Cena za koňa tohto plemena začína od 5700 € a horná hranica prakticky neexistuje. Čím je kôň úspešnejší na výstavách, tým je jeho cena vyššia. Môže sa vyšplhať dokonca až na niekoľko stotisíc eur.

Shirské kone sú však dosť nákladným druhom na chov a starostlivosť. Vzhľadom na svoju veľkosť vyžadujú viac krmiva ako väčšina iných plemien. Majitelia si zvyčajne musia kupovať výstroj na mieru, pretože sériovo vyrábaná výstroj jednoducho nesedí. Avšak, ak máte čas a prostriedky na starostlivosť o tohto koňa, určite svoje rozhodnutie nebudete ľutovať! Shirský kôň vám bude skvelým spoločníkom!

Pozri aj: Boxer - najdôležitejšie informácie o plemene

Lida Pieczulis