40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Rastliny do jazierka - ktoré si zvoliť?

Vhodne vybrané rastliny do jazierka zvyšujú jeho estetickú hodnotu. Zaručia, že miesto bude plné šarmu a krásy. Pri výbere dbajte na to, aby zvládli podmienky prostredia, ktoré sú v okolí záhradného jazierka.

Na výsadbu jazierka je vhodných veľa druhov rastlín. Dobrou voľbou pre pobrežnú zónu bude bergénia srdcovitolistá a hrdzavá ľalia, v bahennej zóne kosatec žltý a v hlbokej zóne lekno biele. Oplatí sa investovať do rastlín v jazierku, ktoré čistia vodu. Najobľúbenejšie z nich sú Eichhornia nafúknutá a Rožkatec ponorený.


Pri výbere rastlín do jazierka je najlepšie brať do úvahy ich vlastnosti čistenia vody.


Ktoré rastliny zvoliť do jazierka?

Rastliny do jazierka by sa mali deliť podľa vodnej zóny. V najhlbšej časti sú vysadené v hĺbke 50–150 cm. Jednoznačne najbežnejším tu je lekno, ktoré sa volá nenúfar. Odporúčaným druhom je vodomor kanadský a leknica žltá. V plytkej zóne, v hĺbke 30–50 cm, sa vyberajú rastliny ako napríklad kosatec žltý, pálka širokolistá, úzkolistá a leknovec. Na brehu sa vysádzajú rastliny vhodné do močiarnej zóny. V hĺbke 10–20 cm môžete často vidieť Žabník skorocelový, diablik močiarny a Vrbicu vŕbolistú.


Ako sadiť rastliny do jazierka?

Najlepší čas na vysadenie jazierka je skoro na jar. Mali by sa zvoliť perforované nádoby, obložené geotextíliou a naplnené zeminou. Dobrou voľbou budú plastové koše. Obsypú sa štrkom, ktorý im znemožní pohyb vo vode alebo rozhrabávanie zeminy. Nakoniec sa nádoba močí a umiestňuje na dno. Najlepšie je ako substrát použiť hotovú zmes určenú pre vodné rastliny. Nemala by sa vyberať úrodná záhradná pôda, ktorá je vynikajúcou živnou pôdou pre riasy. V jazierku môžu zimovať iba mrazuvzdorné rastliny. Koše s nimi sa presúvajú do najhlbšej časti jazierka, ktoré by malo mať minimálne 100 cm. Vvtedy voda nezmrzne až do dna. Ostatné by sa mali z jazierka vybrať. Výsadba rastlín priamo do zeme je možná, ale nepriaznivo ovplyvňuje čistotu vody a je kalná.


Plávajúce vodné rastliny dodávajú jazierku zvláštne čaro. Ich listy navyše v lete zatieňujú nádrž, ktorá chráni vodu pred prehriatím. Sú tiež útočiskom pre malé vodné živočíchy.

Rastliny okolo jazierka

To ktoré vodné rastliny by sa mali použiť okolo jazierka, záleží nielen na osobných preferenciách. Pri výbere je potrebné zohľadniť niektoré dôležité otázky týkajúce sa požiadaviek na biotop. Je potrebné brať do úvahy faktory ako vlhkosť vzduchu a podkladu. Pri jazierku, ktoré je vyrobené z materiálov neprepúšťajúcich vodu sa neosvedčia rastliny, ktoré prirodzene rastú na brehoch rybníkov alebo jazier. Preto najlepším riešením budú druhy, ktoré uprednostňujú stredne vlhkú pôdu a vysokú vlhkosť vzduchu. Najbežnejšie rastliny v blízkosti rybníka sú: bergénia srdcovitolistá, Brunera veľkolistá, hosta, funkia, Ligularia dentata, hrdzavá ľalia, Rodgersia aesculifolia, Darmera peltata, Tradescantia. V prípade, keď sú podmienky okolo rybníka typické pre pobrežnú zónu, oplatí sa zvoliť škripiny, trávy a vysoké rastliny s tuhými a dlhými listami. Dokonale sa osvedčí Puškvorec trávovitý, trsť obyčajná a Šachor striedavolistý zvaný papyrus.


Rastliny pre jazierko na čistenie vody

Milovníci záhradných jazierok si najčastejšie vyberajú rastliny na čistenie jazierka, ktoré majú schopnosť zlepšovať stav vody. Vďaka nim bude udržiavanie čistej vody v jazierku jednoduché, lacné a prirodzené. Populárne rastliny, ktoré čistia jazierko, sú zvyčajne plávajúce rastliny. Je to takzvaná flóra povrchovej zóny. Nie je potrebné ich vysádzať, stačí ich vložiť do vody, kde vytvárajú dobre vyvinuté koreňové systémy. To práve oni zodpovedajú za svoje čistiace schopnosti. Živiny prijímajú priamo z vody. Vďaka tomu konkurujú riasam, ktoré prispievajú k znečisťovaniu vody. Vďaka tomu obmedzujú ich rast a tým aj čistia vodu. Plávajúce vodné rastliny dodávajú jazierku neobvklé čaro. Ich listy navyše v lete zatieňujú nádrž, ktorá chráni vodu pred prehriatím. Sú tiež útočiskom pre malé vodné živočíchy a malých rýb. Toto sú najznámejšie plávajúce rastliny rybníka: Eichhornia nafúkaná s nádhernými fialovými súkvetím, Rožkatec ponorený, limnobium spongeplant, salvinia auriculata a Azolla filiculoides.Laura Buganská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok