40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ragdoll - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia mačiek)

Ragdoll - vlastnosti plemena

Ragdolly sú jednou z najväčších a najzáhadnejších domácich mačiek. História pôvodu plemena je dodnes kontroverzná a bezpochyby si zaslúži pozornosť.

Stalo sa to v 60. rokoch minulého storočia v Kalifornii v USA. Milovníčky mačiek Ann Baker našla bielu mačku pripomínajúcu kríženca angorskej a perzskej mačky, ktorú zrazilo auto. Josephine, pretože ju tak Ann volala, po zotavení porodila vrh s úplným svalovým hypotonusom. Keď vzala mačiatka do rúk boli úplne ochabnuté, a preto teda ich názov plemena je - ragdoll v preklade z angličtiny znamená "handrová bábika". Majiteľka mačky a mláďat potom začala toto jedinečné plemeno znova chovať a krížiť ho s rôznymi jedincami, kým plemeno nebolo dokonalé. A tak medzi predkami ragdoll môžeme nájsť barmské a perzské mačky. Nie je celkom jasné, odkiaľ pochádzajú mačiatka z prvého vrhu, a sama Ann Baker rozprávala rôzne príbehy, vrátane zmutovaného genetického kódu mačiatka alebo dokonca o pomoci mimozemšťanov pri tvorbe plemena.

Tieto mačky sa do Európy dostali až v roku 1981 a v roku 1992 boli uznané organizáciou FIFe.


Hustá srsť ragdollov vyzerá nádherne a poskytuje ochranu mačkám počas zimy a leta.Ragdoll - postava

Mačky Ragdoll sú veľké a svalnaté domáce mačky. Telesná hmotnosť dospelých môže u samcov dosiahnuť 10 kg (zvyčajne asi 8 kg) a u samičiek od 4 do 6 kg. Toto plemeno však rastie pomaly a dosahuje plnú fyzickú zrelosť až vo veku 3 - 4 rokov.
Tieto mačky majú vďaka svojim mierne dlhším zadným nohám v porovnaní s prednými tzv. šikmú postavu - ich zadná časť tela je vyššia než predná. Hlava je strednej veľkosti, širokého klinovitého tvaru, s široko rozmiestnenými a naklonený do predu ušami so zaoblenými špičkami. Líca sú dobre zaznačené a brada je mohutná. Oči by mali byť oválne, veľké, a jednoznačne modrej farby, preferovaný je však najtmavší odtieň. Krk krátky, ale mohutný. Tieto mačky majú dlhé telo a veľkolepú hruď a dospelí kocúry majú široké ramená. Chvost je dlhý a nadýchaný, ku koncu sa mierne zužuje. Končatiny Ragdoll sú stredne dlhé, ale labky sú veľké, okrúhle a medzi prstami majú chumáče srsti.

Pre toto plemeno existujú tri typy farieb: mitted, colourpoint, bicolor a každý typ môže mať 10 farebných variácií. Farba mitted sa vyskytuje len u Ragdoll, tzv. "Odroda s ponožkami". Charakteristický je u nich biely pruh tiahnuci sa od brady po spodnú časť chvosta. Colourpoint sa vyznačuje výrazne tmavšou farbou labiek, chvosta, masky a uší v porovnaní so zvyškom tela. V bicolor (dvojfarebnom) prevedení musí byť celé brucho, nohy a hrudník biele.

Ragdoll s farebným bodom. Viditeľne tmavšia farba masky a uší v porovnaní so zvyškom tela.

Starostlivosť o ragdoll

Polodlhá hodvábna srsť je výnimočne nenáročná pokiaľ ide o starostlivosť. Srsť nemá prakticky žiadnu podsadu a nemá tendenciu sa zhlukovať alebo byť matná. Srsť okolo krku a chvosta je dlhšia. Je dobré ju česať pravidelne po niekoľkých dňoch, aby bola upravená a vyzerala krásne. Tento zákrok, ak si to obe strany užívajú, posilňuje väzbu medzi mačkou a majiteľom. Najlepšie je česať mačku kovovým hrebeňom s dlhými a tesne rozmiestnenými zubami. Ako náhle mačku odradí niečo od starostlivosti o srsť, bude veľmi ťažké ju presvedčiť, aby tak urobila znova, takže by ste srsť nemali ťahať. Po každom sedení je dobré odmeniť vášho domáceho maznáčika, aby sa cítil dobre. Toto ošetrenie by sa malo vykonávať jemne, ale sebaisto, tak aby sa konce hrebeňa dostali až k samotnej pokožke.

Neodporúča sa ragdoll umývať, jedinou indikáciou by malo byť odporúčanie veterinára alebo veľké množstvo nečistôt, s ktorým si mačka sama nedokáže poradiť. Za zmienku stojí suchý šampón, je to jednoduchšie riešenie ako štandardný kúpeľ a oveľa menej stresujúce ako pre mačku, tak i pre samotného majiteľa.

Ako každá mačka by ragdoll mala jesť vyvážené, mäsité a vlhké krmiva . To zaistí lesklú srsť, zdravú pokožku a dobrú kondíciu. V neskoršom veku môžu mať sklony k priberaniu na váhe, preto je dobré kontrolovať telesnú hmotnosť zvieraťa a zvoliť správny typ výživy.

Ragdoll leží vedľa orchidey. So svojimi modrými očami vyzerá anjelsky. Pamätajte však, že orchidea je pre mačky jedovatá.

Zdravie mačiek ragdoll

Ragdoll majú kvôli vysokej miere príbuznosti plemena väčšiu predispozíciu ku genetickým chorobám. Starostlivé preverenie chovateľskej stanice môže pomôcť predchádzať budúcim zdravotným problémom. Chovateľ je povinný predložiť doklady o vyšetreniach, testoch a ich výsledkoch.

Vzhľadom k veľkej veľkosti tela je jednou z najčastejších ochorení, ktorými Ragdoll trpia, hypertrofická kardiomyopatia. Okrem toho majú predispozíciu k ochoreniam močového systému (močové kamene), ďasien a periodontitíde (eozinofilná gingivitída) a kĺbov (mukopolysacharidóza). Je dobré pravidelne navštevovať veterinára, aby ste sa uistili, že vaša mačka je zdravá.

Priemerná dĺžka života ragdoll je 15-19 rokov.

Ragdolly sa vyznačujú tmavomodrými očami.


Povaha Ragdoll

Hoci sa vedomosti o plemene zvyšujú, mýtus, že tieto mačky nepociťujú bolesť, pretrváva. K týmto povestiam mohla prispieť ich výnimočná poddajnosť, trpezlivosť a pokoj. - To nie je pravda. Ragdoll pociťujú bolesť a nepohodlie rovnako ako akékoľvek iné zviera.

Ragdoll sú neuveriteľne oddané svojim majiteľom a prispôsobujú sa ich životnému štýlu. Sú známe kvôli ich takmer psej povahe. Ich inteligencia, ale aj ich zvedavosť a záujem o všetko im umožňujú naučiť sa mnoho trikov a hranie sa s nimi na aportovanie je úplný štandard. Tieto elegantné zvieratá sú ideálnymi kandidátmi domácich miláčikov pre rodiny s deťmi a na felinoterapiu. A to kvôli ich pokore, spoločenskej povahe a duševnej odolnosti. Je veľmi ťažké ich rozrušiť, v nervovo vypätých situáciách reagujú útekom, nie agresívne. Milujú deti, iné mačky a dokonca aj iné druhy zvierat.

Hlavný zvuk, ktorý začujeme od Ragdoll, je hlasné vrčanie a je zaujímavé, že miesto mňaukania vydávajú zvuky, ktoré sa viac podobajú na plač malého dieťaťa, niekedy až "cvrlikajú". Vzhľadom k ich dôvere a tomu, že sa rady nechajú hladkať, by ste ich nemali nechávať chodiť na osamelú prechádzku. Ragdoll sa cíti skvele v bytoch aj domoch. Dospelí jedinci sú typickí "nízkopodlažní" a sú od prírody skôr pokojní. Neuvidíme ich skákať na najvyššie police nábytku alebo záclony.

Napriek svojej krátkej histórii si toto plemeno získalo srdcia milovníkov mačiek na celom svete. Príčinou je ich extrémne jemná dispozícia a anjelský vzhľad, ktorý spolu s chuťou vystrájať a hrať sa so svojimi majiteľmi vytvára neobvyklú kombináciu - ideálneho priateľa

Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok