40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kedy a čím kŕmiť vtáky? Naozaj zimujúce vtáky potrebujú našu pomoc?

Zima nie je najlepším obdobím pre vtáky žijúce u nás. Niektoré z nich odlietajú do teplejších oblastí na jeseň, ale veľa druhov tu zimuje. Kvôli nedostatku potravy, nízkym teplotám, vysokej vlhkosti alebo zasneženej zemi zimné vtáky často potrebujú našu pomoc, aby prežili. Kedy však zavesiť kŕmidlá? Ako sa o ne postarať? A čím kŕmiť vtáky?

Pamätajte, že keď začnete kŕmiť vtáky, mali by ste to robiť pravidelne, bez prestávok. Vtáky si rýchlo zvyknú na krmivo v kŕmidlách a prestávajú potravu vyhľadávať samy.

Sýkorka so semiačkom vo výtoku.

Zimujúce vtáky u nás

Každý druh vtákov má svoje vlastné preferencie krmiva, ale môžete nájsť veľa spoločných znakov, ktoré nám uľahčia naplnenie kŕmidla a kŕmenie vtákov v zime. Príklady zimujúcich druhov vtákov v našej oblasti:

Drozd - majú veľmi radi ovocie, napríklad nakrájané jablká, datle, hrozienka, marhule, jarabinu, ríbezle a čučoriedky. Neodporúča sa im však dávať sušené ovocie kvôli tomu, že je v ňom často pridaný cukor. Sušené ovocie má tendenciu napučať v hrvoli, čo sa môže skončiť tragicky

Červienka obyčajná- tieto vtáky bežne jedia červy a larvy a v kŕmidlách uprednostňujú nakrájané jablká, hrušky, hrozienka a čučoriedky. Základom môžu byť ovsené vločky

Sojka obyčajná - jej pochúťkou sú vlašské orechy, má rada slaninu a bravčovú masť. Jačmeň a pohánkové krúpy jej dodajú energiu v najväčších mrazoch

Sýkorky - obľúbeným a najviac ceneným jedlom sýkoriek je surová slanina, lúpané vlašské orechy a slnečnicové semiačka

Chochláč severský- Najviac obľubuje plody jarabiny, šípovej rúže a kaliny

Hýľ obyčajný- ako milovník semienok si vždy najskôr vyberie slnečnicové semienka, proso a ďalšie malé semená, ako je napríklad kanárikovité semeno, ľanové semienko a repík

Vrabce - uprednostňujú lúpané slnečnicové semená, proso a malé varené krúpy

Takéto preferencie vtákov je možné využiť aj na základné krmivo pridajte obľúbené vtáčie pochúťky.

Tukové guľky sú praktické na kŕmenie vtákov.

Kedy kŕmiť zimujúce vtáky?

Kŕmenie zimných vtákov by malo byť postupné, aby mali vtáky čas na adaptáciu a hľadanie vtáčích kŕmidiel. Optimálny čas pre zahájenie kŕmenia je začiatok októbra. V závislosti od dĺžky a intenzity zimy môžu byť vtáky kŕmené do mája, ale od začiatku marca môžete jemne a postupne znižovať množstvo krmiva.

Pri zahájení kŕmenia vtákov sa odporúča podávať menšie množstvo krmiva. Vtáky ešte musia objaviť a zoznámiť sa s novým miestom kŕmenia, takže spočiatku môže byť kŕmidlo využívané oveľa menej a príliš veľké množstvo krmiva sa môže jednoducho pokaziť.

Kŕmenie vtákov príliš skoro sa neodporúča. Veľké množstvo a ľahká dostupnosť potravy môže narušiť dátum odletu nezimujúcich vtákov.

Arašidy umiestnené v sieťke sú zdrojom tuku a bielkovín. Sýkora ich miluje.

Čím kŕmiť vtáky v zime?

Výrobcovia ponúkajú rôzne druhy krmiva pre zimné vtáky. Najdôležitejšie je zvoliť krmivo vhodné pre konkrétne druhy vtákov, ktoré chceme kŕmiť. Je prispôsobené výživovým potrebám týchto vtákov a tiež znižuje riziko kradnutia potravy inými druhmi.

Pri výbere krmiva pre zimujúce vtáky by sa mala venovať pozornosť predovšetkým energetickému obsahu potravy. Takéto krmivo musí vtákom poskytovať veľké množstvo tukov a bielkovín.

Kŕmidlo by malo obsahovať základné potraviny. Najčastejšie sa skladá zo zmesi zŕn a obilnín - slnečnicových semien, pšenice, tekvice, orechov alebo konopných semien. Z času na čas môžete do kŕmidlá pridať ďalšie krmivá - obilie, orechy, ovocie. Lahôdkou pre mnoho druhov vtákov sú zrná zaliate tukom, tzv. tukové guľky alebo zvončeky.

Je dobré venovať pozornosť presnému zloženiu potravy i vyhýbajte sa napríklad semienkam ambrózie čo je veľmi invázna rastlina, ktorá sa rýchlo šíri v záhradách a zároveň ničí pôvodné druhy.

Kŕmenie zimujúcich vtákov by sa malo uskutočňovať vedomým a zodpovedným spôsobom. Vtáky nemôžete kŕmiť ľudskými potravinami, slanými alebo sladkými výrobkami, chlebom alebo rožkami. Všetky údeniny alebo solená masť sú pre vtáky škodlivé. Podobne ako krúpy alebo zrná, ktoré napučiavajú v zažívacom trakte a nevarený perličkový jačmeň. Plesnivé alebo pokazené výrobky je potrebné vyhodiť.

Delikatesou sú najmä tukové zvony, najmä sýkorky. Skladajú sa zo semien a zŕn pokrytých živočíšnym tukom.

Kŕmidlo pre vtáky. Aké je najlepšie pre zimné vtáky?

Veľkosť kŕmidla by mala byť prispôsobená vtákom, ktoré chcete kŕmiť. Avšak existuje niekoľko funkcií, ktoré by kŕmidlo malo spĺňať:

• ochrana krmiva pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami - najlepšie je zvoliť model kŕmidla so strieškou alebo s kompletnou strechou, ktorá ochráni krmivo pred dažďom alebo snehom. Vyššie prahy alebo uzatvorené kŕmidlo z niekoľkých strán zabráni vysypaniu zŕn a zníži účinok vetra


• umožňujúci slobodný vstup a zobanie s poskytnutím bezpečnosti pre vtákov - kŕmidlo nemôže byť pascou pre vtáky


• neprístupné predátorom - správne umiestnené kŕmidlo zníži riziko vstupu mačiek, kún a iných druhov dravých vtákov


• maximálna hygiena - v prípade otvorených kŕmidiel je dobré umiestniť na spodok ďalší prvok, napríklad dosku alebo tanier, ktorý uľahčí čistenie interiéru od vtáčieho trusu. Kŕmidlá so zásobníkom sú najhygienickejším riešením, pretože vtáky nemôžu znečistiť krmivo.

Podávače zásobníkov sú najhygienickejším riešením, pretože vtáky nie sú schopné kontaminovať jedlo.


Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok