40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Nórska lesná mačka - najdôležitejšie informácie o plemene

Nórska lesná mačka je plemeno prispôsobené na život v chladnom podnebí. Považuje sa za prirodzené plemeno. To znamená, že človek nemá s jej vznikom nič spoločné. Potvrdzuje to nedostatok príbuzenstva s inými plemenami.

Nórska lesná mačka je oficiálnym národným plemenom mačiek v Nórsku. Jej miestny názov Norsk Skogkatt doslovne znamená „mačka zo severných lesov “. Je to dosť podobná sibírskej mačke a mainej coona. Nemožno ju krížiť s mačkami iných plemien. Rada sa hrá a je veľmi spoločenská.

Nórska lesná mačka je národným plemenom Nórska. Je povestný svojimi krásnymi, hustými a dlhými vlasmi.

Nórska lesná mačka - história plemena

Nórska lesná mačka je prirodzené plemeno. O jej vzhľade v Škandinávii existuje niekoľko teórií. Jedna z nich tvrdí, že ju tam priniesli križiaci a ďalšia, že Vikingovia počas mnohých ciest na Blízky východ alebo do Veľkej Británie. Nórske lesné mačky získali štandard a boli uznané organizáciou FIFE v 70. rokoch minulého storočia.

Postava nórskej lesnej mačky

Nórske lesné mačiatko rastie mimoriadne pomaly. Tento proces môže v niektorých prípadoch trvať až do veku 5 rokov. Mačky sú o niečo menšie ako kocúri. Majú veľkosť 30–35 cm a telesnú hmotnosť 4–6 kg, zatiaľ čo kocúri 35–40 cm a 4–8 kg. Nórska lesná mačka má pevnú štruktúru tela, dobre vyvinuté kosti a svaly. Jej zadné nohy sú dlhšie ako predné, vďaka čomu je veľmi obratná a dobre skáče. Jej srsť je veľmi zaujímavá. Má dva typy srsti - krátku nadýchanú podsadu a dlhú vrchnú chlpatú srsť. Povolené sú všetky typy farieb, okrem fialovej, čokoládovej, platej, škoricovej a farebnej. Pre jej vzhľad sú typické „nohavice“ na zadných nohách a volánik okolo krku. Nemožno zabudnúť na chlpky na ušiach. Farba očí je v súlade s farbou kožušiny.


Nórska lesná mačka - správanie a povaha

Nórska lesná mačka je vyrovnanej povahy. Má rada spoločnosť blízkych ľudí, ale cení si aj čas, keď môže byť sama. Vychádza dobre s ostatnými domácimi miláčikmi. Jej obľúbené hry sú prenasledovanie koristi a lezenie. Preto sa oplatí vybaviť ju hračkami, ktoré je to umožnia, napríklad KONG Wild Tails Assorted Hračka pre mačky, TRIXIE Loptičky pre mačky rôzne 3 ks, TRIXIE myš so zvončekom, TRIXIE škrabadlo Juana 57 × 46 cm 134 cm, TRIXIE škrabadlo pre mačky „Filippo“ 114 cm, šedo-čierne, TRIXIE, škrabadlo pre mačku Felicitas, 190 cm. Zistite, aké ďalšie škrabadlá a hračky môžu osloviť nórsku lesnú mačku.

Nórske lesné mačky sú veľmi inteligentné, rýchlo sa učia a pozorne sledujú svoje okolie. Sú celkom samostatnéa rady chodia svojími cestami. Nórske lesné mačky sú ideálne na učenie chôdze na vodítku. Pre každý prípad je dobré vybaviť ich adresárom pre domácich miláčikov (pozrite si dostupné modely v našom obchode s chovateľskými potrebami). Je tiež mimoriadne dôležité chrániť ich pred parazitmi, ktorým sú mačky vystavené, keď trávia veľa času vonku. Majú v génoch lásku k otvorenému priestranstvu a silný lovecký inštinkt. Ponuka užitočného príslušenstva je veľmi veľká, o čom sa sami môžete presvedčiť v internetovom obchode. Mnohé z nich sú vo forme spreja, napr. VIRBAC Effipro Sprej proti ektoparazitom 100 ml, a obojky, napr. FRANCODEX obojok pre mačky s hmotnosťou nad 2 kg odstrašujúca parazity - 4 mesiace ochrany. Odporúčané je automatické vodítko, ktoré poskytuje väčšiu voľnosť, ako napríklad vodítko FLEXI New Comfort. Pozrite si tiež ďalšie modely vodítok pre mačky.Nórske lesné mačky majú psí charakter. Sú ideálne na prechádzky, na vodítku, radi tiež aportujú a učia sa triky.

Nórska lesná mačka - výživové potreby

Nórska lesná mačka potrebuje stravu bohatú na bielkoviny. Vitamíny a minerály majú nezastupiteľnú úlohu. Vysoký obsah živočíšnych bielkovín priaznivo ovplyvňuje nielen tráviaci systém, ale aj srsť a kĺby. Tiež by ste nemali zabúdať na prevenciu tvorby chumáčov srsti s čím môže TRIXIE Pasta na trávenie pre mačky alebo Benek Kontajner na trávu 150g


Nórska lesná mačka - Zdravie a starostlivosť

Plemeno nórskej lesnej mačky je náchylné na ochorenia typické pre všetky mačky. Okrem toho vykazuje predispozíciu k hypertrofickej kardiomyopatii, ktorá vedie k zlyhaniu orgánov v dôsledku zhrubnutia steny ľavej komory srdca, ako aj k dysplázii bedrového kĺbu alebo k hromadenie glykogénu typu IV (GSD IV). Nórskym lesným mačkám hrozí riziko Andersenovej choroby, ktorá je spojená s progresívnym poškodením svalov, pečene a nervových buniek.

Starostlivosť zástupcov tohto plemena sa zameriava najmä na starostlivosť o srsť, obzvlášť pri pĺznutí, teda na jar a na jeseň. Vtedy je potrebné česať ich každý deň. Mimo tohot obdobia to stačí robiť raz týždenne. Kožúšok našťastie nemá tendenciu sa zamotávať. Špeciálne kefy a hrebene, napríklad ZOLUX dvojitý hrebeň, pomôžu zaistiť krásnu srsť. Pozrite si tiež ďalšie príslušenstvo na odstraňovanie vypadnutých vlasov a na podporu ich rastu.

Nórske lesné mačky sú veľmi odolné voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Prispôsobujú hrúbku srsti k panujúcim podmienam. V lete je kožušina kratšia a riedšia.