40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najpopulárnejšie akváriové rastliny. Čím sa riadiť pri ich výbere?

Anubias, Vallisneria, Baldellia alebo Tiger lotos? Aké sú najobľúbenejšie a najľahšie udržiavateľné akváriové rastliny? Na čo sa zamerať pri výbere? Alebo je možno lepšie zvoliť umelé rastliny a nestarať sa o živé rastliny?

Akvárium nie je len prostredím pre chov rýb, ale aj nevšednou ozdobou každého domova. Na vytvorenie najkrajšieho akvária potrebujete správne substráty, pozadie a rastliny. Posledné menované často nedávajú akvaristom v noci spať, pretože sa ukazuje, že niekedy je jednoduchšie chovať ryby, než spravovať akváriové rastliny. Preto je dôležité vybrať si na začiatku cesty do akvária rastliny, ktoré sú jednoduché na údržbu.

.

Ryby wśród bujnej, zielonej roślinności akwariowej.

Prečo je dobré umiestniť do akvária živé rastliny?

Je dôležité vedieť, že rastliny v akváriu plnia nielen dekoratívnu funkciu. Sú tiež živým filtrom, ktorý odstraňuje všetky škodlivé zlúčeniny dusíka a fosforečnany- vďaka tomu sa v akváriu nemnožia riasy. Čím viac rastlín v akváriu je, tým jednoduchšia je jeho údržba. Rastliny slúžia aj rybám - často sú úkrytom, miestom na kladenie vajíčok a dokonca aj jedlom.

Akváriové rastliny pre začiatočníkov

K vodným rastlinám, obzvlášť odporúčaným pre prvé akvárium, patria Anubias, Vallisneria, Balldelia, Echinodorus, Tiger lotus a trhnutka plávajúca. Väčšina z týchto rastlín je považovaná za invazívne - čo má svoje výhody a nevýhody. Výhoda - obzvlášť pre začínajúcich akvaristov je, že je veľmi ťažké ich „zahubiť“ nevhodnou starostlivosťou. Nevýhodou je, že sa musíte starať o to, aby príliš nerástli.

Annubias je druh trvanlivej rastliny so silnými zelenými listami, ktoré môžu mať v závislosti od druhu rôzne tvary - vajcovité, predĺžené alebo podobné trojuholníku. Rastlina ľahko zakorení a tiež sa dá ľahko presadiť. Medzi mnohými druhmi si môžete vybrať malé odrody - iba 3 cm vysoké - a tie s pôsobivými veľkosťami listov až 30 cm! Je to rastlina, ktorá rastie relatívne pomaly.

Vodomor kanadský je rastlina, ktorú pozná takmer každý, pretože kedysi bola takmer v každom akváriu. Rastlina má dlhé výhonky pokryté drobnými listami. Hlavným problémom zavedenia tejto rastliny do akvária je jej rozpínavosť. Vodomor kanadský rastie veľmi rýchlo a dokonca sa mu hovorí aj „vodná plsť“, pretože predstavuje hrozbu pre ostatné druhy vodných rastlín, ktoré veľmi rýchlo prerastajú a dominujú.


Baldélia je efektne vyzerajúca, veľmi obľúbená akváriová rastlina. Vyznačuje sa podlhovastými listami vyrastajúcimi z hrubej oddenkovej ružice. Nerastie rýchlo, ale dorastá do veľkosti asi 40 cm, preto sa odporúča nechať jej pri výsadbe veľa priestoru. Na pestovanie nie je náročná a je celkom odolná voči okusovaniu rybami.

Vallisneria je niečo ako podvodná tráva. Je to veľmi rozpínavá rastlina, ktorá dorastá asi do 30 cm a rastie veľmi rýchlo. Odstránenie jej prebytku z akvária môže byť bohužiaľ problematické, pretože sa rozrastá koreňový bal, ktorý je v zemi. Aby ste sa ho efektívne zbavili, musíte tiež vykopať korene. Napriek tomu je to veľmi trvanlivá rastlina, takže sa s ňou dokážu vyrovnať aj začiatočníci akvaristi.

Tigrí lotus - známy tiež ako egyptský lotos alebo egyptský vodný melón je krásna rastlina s veľkými listami, ktorá sa nachádza nielen v akváriách, ale aj v rybníkoch. Ako jediná z obľúbených rastlín má červenú farbu, takže môže byť dokonalým farebným akcentom voči iným zeleným rastlinám.

Trhutka je veľmi univerzálna akváriová rastlina, ktorá môže v každom akváriu vytvoriť veľkolepý efekt. Vzhľadom na to, že nemá oddenky, môže plávať na hladine vody alebo rásť na trvalých prvkoch akvária - napríklad úkryty alebo kamene. Možno ju použiť aj na vytvorenie efektne vyzerajúceho „trávnika“. Trhutka je ideálnym úkrytom pre planktón. Malo by sa však pamätať na to, že je to veľmi expanzívna rastlina, takže sa musíte uistiť, že príliš nerastie - pretože z iných rastlín a rybám môže brať svetlo a kyslík.

Bujne rośliny zielone w akwarium

Akváriová tráva - ako založiť podvodný trávnik?

Trávnik v akváriu nie je nič iné ako výsadba vodných rastlín, ktoré sa podobajú tráve. Existuje viac ako tucet druhov rastlín, ktoré sú vhodné pre akváriovú trávu. Najpopulárnejšie sú anubiasy, trhutky, Lilaeopsis brasiliensis a nízke formy kopinatiek. Správne druhy vyberáme podľa toho, aký efekt chceme dosiahnuť a akú výšku - ak chceme hustý, jednoliaty povrch, oplatí sa vybrať len jeden druh rastliny a zasadiť ju poriadne na husto. Ak plánujete dosiahnuť efekt bujného, trojrozmerného trávnika, môžete skombinovať niekoľko druhov a zasadiť ich do skupín - vyššie vzadu, nižšie vpredu.


Umelé rastliny do akvária

Je dobré zdobiť akvárium umelými rastlinami? Áno - vo viacerých situáciách. Je to veľmi dobré riešenie pre tých, ktorí rozhodne nemajú šťastnú ruku na rastliny a pokusy vysadiť akvárium aj tými najmenej náročnými rastlinami nebudú úspešné. V takomto prípade môže byť umelá rastlina pekným dekoratívnym prvkom v akváriu. Umelé rastliny do akvária môžu byť tiež užitočné na úplnom začiatku zakladania akvária - poskytujú spoločnosť pre skutočné sadenice, ktoré potrebujú čas na rast. Vďaka tomu bude akvárium vyzerať atraktívne už od začiatku - keď sa priestor zaplní prírodnými rastlinami je možné odstrániť tie umelé.Natálie Baková