40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mačka Savannah - pôvod, vzhľad, povaha a starostlivosť

Mačka Savannah je krížencom domácej mačky a afrického servala. Je to mimoriadne inteligentné a spoločenské zviera, ale - vzhľadom na gény jeho divokého predka - nie je ľahké ho vycvičiť. Môže to byť skvelý štvornohý priateľ, vyžaduje však skúseného opatrovateľa.

Mačky Savannah sú veľmi mladé plemeno. S jej chovom sa vo veľkom sa začalo až v 90. rokoch XX storočia. Doteraz bolo plemeno plne uznané iba Medzinárodnou asociáciou mačiek (TICA), ktorá stanovila štandard pre toto plemeno. Nie je uznávané organizáciou FIFA.

Mačka savana je krížencom domácej mačky a afrického servála.

Pôvod mačiek Savannah

Sprievodnou myšlienkou pri vytvorení plemena savannah bolo vyšľachtiť mačku, ktorá vyzerá ako divý serval ale s povahou domácich mačiek. Prvý takýto hybrid vznikol v roku 1986 v Spojených štátoch krížením servala so siamskou mačkou. Samica zdedila po matke farbu srsti seal point a po otcovi škvrny. Porodila ďalšiu generáciu krížencov. Jej meno - Savannah - dalo meno celému plemenu. Jednotlivci majú rôzny stupeň príbuzenstva so servalom (označené symbolmi od F1 a vyššie). Generácie do F4 majú veľmi veľkú prímes divokých génov, sú považované za hybridné plemená a sú chránené, nie sú určené na doma. Mačky Savannah sa preto môžu líšiť vzhľadom a povahou.

Postava mačky Savannah

Mačky Savannah sú mimoriadne veľké - samce môžu vážiť až 12 kg. Ich veľkosť závisí od stupňa príbuzenstva s divými potomkami - čím väčšie, tým väčšia mačka. Tieto zvieratá sú štíhle, svalnaté, s výnimočne dlhými nohami (zadné končatiny o niečo dlhšie ako predné) a stredne dlhým chvostom. Majú pomerne malú hlavu v tvare trojuholníka zužujúceho sa smerom nadol. Savannine veľké, vysoko nasadené uši sú na špičkách mierne zaoblené. Na ich chrbtoch sú svetlé škvrny nazývané ocelli, ktoré pripomínajú odtlačok palca. Mačky Savannah majú stredne veľké oči (väčšinou žlté alebo zelené), umiestnené pod mierne vystupujúcimi oblúkmi obočia. Veľký nos štvornožcov má široké nozdry.

Mačky Savannah môžu mať krátku až strednú srsť, ktorá je na dotyk dosť drsná (aj keď s mäkkou podsadou) a prilieha k telu. Farby akceptované organizáciou TICA sú:

· rôzne odtiene hnedej s tmavšími škvrnami,

· strieborná s čiernymi škvrnami,

· čierna,

· čierna pálená (so sivastým nádychom).

Savany sú veľmi aktívne. Ich lovecký inštinkt je výrazný, sú pohybliví, živí, radi sa hrajú. Radi chodia aj na prechádzky.

Mačky Savannah sú veľmi priateľské. Aj keď nepatria medzi pradiace malé mačky, ktoré rady ležia na kolenách svojho pána, majú s nimi silné puto a dokážu veľmi prejavovať city. Sú vernými spoločníkmi pri každodenných činnostiach „svojho človeka“ a nemajú rady lúčenie s ním. Dobre zvládajú aj v spoločnosť iných zvierat.

Chov Savannah (najmä v prípade raných generácií - F1-F3) vyžaduje od správcu veľa skúseností. Počas socializácie sa zvieratá s divými serválnymi génmi môžu správať nepredvídateľne a ako dospelí nie sú vždy poslušní. Mali by ste venovať veľkú pozornosť výchove a prístupu k mačke počas jej najmladších rokov. Rozhodne by ste sa nemali hrať s mačiatkami rukami, nohami. Hranie na naháňačku by sa malo zmeniť na iný typ činnosti. Plemeno savannah nie je vhodné pri malých deťoch. Tieto mačky sú veľmi náročné, rýchlo sa nudia a potom môžu prejavovať deštruktívne a agresívne správanie.

Zdravie mačky Savannah

Mačky Savannah sa tešia dlhému životu (12–20 rokov), dobrému zdraviu a odolnosti voči chorobám. Napriek chorobám, ktoré sú pre všetky mačky bežné, však môžu trpieť aj chorobami typickými pre toto plemeno:

· paradentóza a zápal ústnej dutiny,

· nedostatok pyruvátkinázy, ktorý vedie k anémii,

· zápalové ochorenie čriev prejavujúce sa ako hnačka, vracanie, strata hmotnosti,

· hypertrofická kardiomyopatia vedúca k zlyhaniu srdca,

Najzávažnejším problémom zdravia savannah je rozmnožovanie. Kvôli špecifickému kríženiu génov môžu byť samce sterilné, samičky majú problém s donosením tehotenstva a vrh je malý. Savannah mačiatka sa často rodia mŕtve.

Starostlivosť o mačku Savannah

Starostlivosť o mačky Savannah je jednoduchá. Pĺznu relatívne málo a netreba ich česať viac než raz týždenne. Rovnako ako u všetkých domácich mačiek je dobré pravidelne zastrihávať pazúriky vhodnými nožnicami a kontrolovať stav uší. Keďže savannah sú veľmi aktívne, vyžadujú si vysokoenergetické, kvalitné krmivo a - najlepšie mokré bez obilnín a s vysokým obsahom mäsa. Štvornožcov môžete chovať aj na diéte BARF, nezabudnite však, že ide o stravu, ktorá si vyžaduje veľa pozornosti, vedomostí a neustále vzdelávanie. Mačky, ktoré majú menej pohybu, môžu rýchlo pribrať, takže ak si vyberiete vysokoenergetické krmivo, mali by ste sa so svojou mačkou poriadne vyhrať.

Zaujímavé fakty o mačkách savannah

· Na rozdiel od iných plemien sa mačky savannah veľmi rady hrajú vo vode.

· Savannah majú vynikajúcu pamäť - napríklad môžu spoznať svojho bývalého majiteľa aj po mnohých rokoch, hoci ho nevideli.

· Po celom svete existuje iba niekoľko desiatok chovných staníc savannah, takže mačiatka s rodokmeňom môžu stáť až 5 000 EUR.

Šimon Wisch