40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mačka domáca - charakteristické vlastnosti. Je lepšou voľbou než čistokrvná mačka?

Mačka domáca je kozmopolitné zviera, čo znamená, že ju možno nájsť všade na svete s výnimkou severného a južného pólu. Je to nepochybne najbežnejšia mačka aj u nás. Je to mačkovitý ekvivalent kríženca. Tieto zvieratá sa pri správnej starostlivosti vyznačujú veľmi dobrým zdravotným stavom.

Mačka domáca, aj keď hovorí sa jej aj obecná, vôbec taká nie je. Je to zviera s rôznym vzhľadom a povahou. Bez ohľadu na farbu a typ srsti bude krásna pre každého majiteľa a vďaka vhodnej socializácii a výchove môže predstavovať požadované správanie. Práve vďaka rozmanitosti si domáce mačky získali mnoho sŕdc.

Mačka z útulku vie byť veľmi vďačný a pripútaný k ľuďom. Zachránení za to ďakujú po zvyšok svojho života.


Mačka domáca - aké je to plemeno

Začnime u toho, ktoré mačky sú čistokrvné. Tento názov sa používa na opis domáceho maznáčika s vystaveným rodokmeňom a spĺňajúcim všetky vlastnosti priradené danému plemenu. Mačky bez viditeľných známok konkrétneho plemena a pôvodu sú mačky domáce, často nesprávne nazývané európske mačky. To je do značnej miery spôsobené skutočnosťou, že mačka domáca je s najväčšou pravdepodobnosťou potomkom európskych krátkosrstých mačiek.


Mačka domáca - čo hovorí v jej prospech?

Domáce mačky sú mačky, ktoré sú pre domáci rozpočet oveľa menej zaťažujúce než tie čistokrvné. Za mačku s rodokmeňom zaplatíte aj niekoľko tisíc. Mačka domáca je oveľa lacnejšou investíciou. Môžete si ju vziať z útulku, kde za ňu zaplatíte iba symbolický poplatok. Veľmi časté sú aj inzeráty týkajúce sa darovania mačiatok. Prijatie domáceho maznáčika je veľmi ušľachtilé gesto. Týmto spôsobom bude iste mnoho zvierat zachránených pred bezdomovectvom. Nezabudnite však, že nie vždy prejavujú vďačnosť za poskytnutie strechy nad hlavou, je to individuálna záležitosť každého jednotlivca.

Domáce mačky môžu byť lacnejšie, pokiaľ ide o stravu, ale rovnako ako čistokrvné zvieratá by nemali byť kŕmené zvyškami z ľudskej potravy. Ich strava by mala byť založená na vysoko kvalitných produktoch. To isté platí pre starostlivosť. Na ošetrenie nemusíte využívať služby kaderníka. Drvivá väčšina domácich mačiek má krátku srsť. Vystačíte si s hrebeňom, u mačiek s dlhou srsťou, a u tých, ktoré nerady chodia von, budete potrebovať nožnice na pazúriky.

Čistokrvné mačky za účelom získania najlepších jedincov sú neustále zdokonaľované, jedná sa o druh genetickej modifikácie, ktorá je spojená s rizikom genetických anomálií. Niektoré plemená vykazujú zvýšenú tendenciu k rozvoju určitých chorôb. Na druhej strane majú domáce mačky veľmi dobré zdravie. Čím to je? Po prvé tým, že sa tieto zvieratá prirodzene miešajú. A po druhé tým, že sa často rodia v extrémnych podmienkach a samé. V priebehu rokov preto získali vysokú odolnosť. To však neznamená, že vôbec nie sú choré. Ak im nie sú poskytnuté vhodné podmienky, môžu bojovať s rôznymi chorobami. Preto stojí za to vziať mačku raz ročne na kontrolu k veterinárovi. Ako dlho žijú domáce mačky? Dobre udržiavané v priemere 15 rokov.

Viacfarebná mačka


Každá mačka domáca vyzerá inak

Domáci mačka je akýmsi prekvapením, pokiaľ ide o jej vzhľad, pretože nie je možné určiť jej pravidelné črty. Vyznačuje sa rôznymi farbami. Môžete pozorovať obrovské množstvo farieb a vzorov srsti. Môžu byť čierne, sivé, biele, modré, čokoládové, lila, škoricové, plavé alebo červené. Pokiaľ ide o typ škvŕn, sú homogénne, ale aj farebné, žíhané, trikolór, dvojfarebné, sépiové. Existujú tiež nezrovnalosti vo farbe očí, ktoré sú modré, zlaté, zelené, a dokonca existujú aj jedinci s dvojfarebnými očami. Domáce mačky dosiahnu dospelosť okolo 1 roka. Dospelé jedince vážia 4-5 kg (samce) alebo 3-4 kg (samičky) a merajú v priemere 23-25 cm.


Mačka domáca - rôzne povahy

Pre niektorých ľudí môže byť nevýhodou nepredvídateľná povaha domácej mačky. Existujú typické gaučové mačky, ktoré nechcú chodiť von a nevykazujú príliš mnoho aktivít. Ale rovnako tak ako všetky iné mačky rady pozorujú svoje okolie, preto by ste im mali poskytnúť niekoľko pohodlných miest a úkrytov. Pelech na slnečnom parapete bude určite dobrý nápad, kde sa môžu vyhrievať a sledovať, čo sa deje za oknom. Nesmieme zabúdať, že každá mačka, bez ohľadu na jej dispozíciu, potrebuje trochu pohybu. Vhodnými hračkami ju môžete navnadiť k tomu, aby bola aktívna. Existujú tiež extrémne pohyblivé mačky, ktoré idú svojimi vlastnými cestami a rady trávia čas vonku. Takéto správanie je výsledkom hlboko zakorenenej slobody v génoch. Týmto jedincom by ste mali v prípade straty poskytnúť adresáre. Vďaka tomuto vynálezu sa môžu vrátiť domov oveľa rýchlejšie. Ako vidíte, temperament domácich mačiek sa líši. To je ten základný rozdiel medzi domácimi a čistokrvnými mačkami, ktoré sa vyznačujú nielen špecifickými črtami vzhľadu, ale aj charakteru, a práve tie určujú ich správanie. Vďaka tomu je oveľa jednoduchšie ich predvídať.

Ak sa rozhodnete prijať domácu mačku, je dobré vopred zistiť niečo o jej minulosti, ak máte takú možnosť. Mačky domáce žijú vo voľnej prírode, takže môžu mať rôzne postoje k ľuďom, čo iste bude zaujímať rodiny s deťmi. Pre tieto mačky môže byť ťažké prispôsobiť sa novému prostrediu. Môžu mať problémy si zvyknúť doma. Preto si musíte byť vedomí mačacích zvykov, pretože nie všetky je možné zmeniť. Socializáciou a vzdelaním môžete prekonať mnoho nežiaducich vlastností a podporiť tie cenné. Spoločné tréningy sú tiež spôsobom, ako nadviazať priateľské vzťahy. Tým, že svojmu maznáčikovi venujete veľa času, budujete trvalé a silné putá.

Domácá mačka nemá špecifický charakter, môžete nájsť veľmi nežnú a pokojnú, ale aj mačku s nevyčerpateľnou energiou.Olga Dubská