40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Konské parazity – prečo je také dôležité koňa odčervovať?

Kone, podobne ako psy alebo mačky, sú vystavené parazitom v tráviacom trakte a na pokožke. Vo všeobecnosti, parazity môžu narobiť veľa škody na zdraví koňa, od straty minerálov až po prípady, kedy môžu byť tieto neviditeľné stvorenia pre vášho miláčika smrteľné! Aké parazity napádajú kone najčastejšie a ako treba kone odčervovať?

Konské parazity sú skutočným nešťastím chovateľov. Kone, žijúce najčastejšie vo veľkých stádach, sa často navzájom infikujú najbežnejšími parazitmi. Aj stajne sú plné vajíčok a lariev parazitov, preto je také dôležité pravidelne sa starať o čistotu stajne a koní a niekoľkokrát do roka ich odčervovať.

Parazity postihujú všetky kone, bez ohľadu na vek. Pri malom počte parazitov môže organizmus koňa fungovať asymptomaticky. Je dôležité zabezpečiť, aby tieto parazity boli v čo najmenšom množstve, aby priamo neovplyvňovali zdravie alebo život zvierat. Zlyhanie pri kontrole parazitov môže viesť k strate zdravia koňa a v extrémnych prípadoch až k smrti.

Hnedý kôň v stajni.

Príznaky konských parazitov

Existencia parazitov na koži alebo v črevách koňa často nedáva jasné príznaky. V prípade ektoparazitov môžu príznaky zahŕňať kožné zmeny, svrbenie, vypadávanie hrivy, krívanie a popraskané kopytá. Prítomnosť vnútorných parazitov môže signalizovať vracanie, hnačka, kašeľ, kýchanie, nechutenstvo či výtok z úst. Parazity môžu ovplyvniť nedostatok živín narušením absorpcie a spôsobiť vážne poškodenie tkaniva.

Rovnako ako u iných zvierat, aj u koní sa všetky choroby – vrátane tých, ktoré spôsobujú parazity – môžu prejaviť zmenou správania. Ak sa kôň stane apatickým alebo naopak príliš aktívnym, netreba to podceňovať a radšej sa poradiť s veterinárom.

Parazity v črevách koní

Medzi najznámejšie vnútorné parazity, ktoré spôsobujú ochorenia tráviaceho traktu, patria škrkavky (napr. ascarid), ploché červy (napr. pásomnica konská), motolice (motolica), črevné háďatká, pľúcne červy, háďatká, lykožrúty a prvoky. Kone sa zvyčajne nakazia žalúdočným parazitom zožratím trávy kontaminovanej larvami počas pastvy alebo pitím kontaminovanej vody. Bohužiaľ, účinky otravy môžu byť veľmi závažné a akonáhle sa objavia príznaky ako hnačka alebo vracanie, mali by ste okamžite kontaktovať svojho veterinárneho lekára.

Problematické je aj úplné zbavenie sa parazitov zo stajne – ich vajíčka totiž infikovaný kôň vylučuje a predstavujú hrozbu pre ostatné kone v stáde. Ak sa teda u niektorého z koní zistí infekcia, je dobré ho na dobu liečenia izolovať od stáda a box treba dezinfikovať.

Niektoré rastliny a zelenina môžu znížiť riziko odčervenia vášho koňa, vrátane petržlenu a tekvice.

Vonkajšie parazity koní

Medzi vonkajšie parazity patria muchy a ich larvy, kliešte a roztoče. Na jednej strane môžu tieto parazity spôsobiť kožné zmeny, infekcie, svrbenie či vypadávanie hrivy. Na druhej strane spôsobujú dráždenie koňa, poruchy vývoja a rastu či nechutenstvo. Preto je dôležité, aby váš kôň dodržiaval hygienu a pravidelne sa čistil. Taktiež je potrebné kefovať mu srsť a starať sa o jeho kopytá. Vonkajšie parazity sa zvyčajne odstraňujú tekutinami a repelentnými práškami.

Odčervovanie koní

Pre prevenciu konských parazitov sa odporúča zviera niekoľkokrát do roka odčerviť pomocou špeciálnej pasty alebo tabliet. Prvé odčervenie sa zvyčajne vykonáva v apríli, ďalšie začiatkom augusta, začiatkom októbra a asi 10 dní po prvom mraze.

Keďže žriebätá sú náchylnejšie na infekciu parazitmi, mali by sa odčervovať dokonca každé 2 mesiace – a v období pasienkov od apríla do septembra aj každý mesiac.

Častejšie ako štyrikrát sa oplatí vykonávať odčervenie aj vtedy, keď si nie sme istí čistotou miesta, kde chováme kone – hotel alebo penzión pre kone. Koňom to neublíži a môže to výrazne zlepšiť kvalitu ich života.

Sivý kôň v stajni.

Konské parazity a výživa

Aby sa minimalizovalo riziko infekcie parazitmi, stojí za to podávať koňom potravinové produkty, ktoré znižujú riziko infekcie hlístami. Ide napríklad o cesnak, tekvicu, mrkvu a petržlen.

Aby sa minimalizovalo riziko šírenia parazitov, je potrebné zabezpečiť čistotu v boxoch a na pastve - odstrániť nečistoty, zabezpečiť čerstvú potravu a vodu. Je potrebné dbať aj na čistotu a hygienu zvierat. Žiaľ, počet parazitov sa zvyšuje úmerne s počtom koní v danom výbehu alebo stajni, preto sa pri výbere miesta pre bývanie vášho koňa oplatí venovať pozornosť tomu, koľko koní žije v stajni a koľko pasienkov bude mať kôň k dispozícií.

Pri podozrení na parazity u vášho koňa je potrebné kontaktovať veterinára, ktorý posúdi, aké laboratórne vyšetrenia sú potrebné a na základe nich navrhne liečbu.

Pozri aj: Jež domáci - starostlivosť a kŕmenie. Ako sa starať o ježka?

Natália Baková