40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Jazierko - prečo sa ho oplatí mať? Ako urobiť klasické jazierko?

Jazierko je vynikajúci spôsob ako skrášliť svoju záhradu. Do jazierka na záhrade môžete dať ryby, ako sú kapry koi, ovsienka striebristá, lopatka dúhová, a obklopiť ich peknými rastlinami, napr. kosatec žltý alebo vodný hyacint. Môže byť tiež vybavené fontánami.

Mnoho ľudí sníva o vlastnej záhrade. Jej správne usporiadanie z nej vytvorí ideálne miesto pre odpočinok a regeneráciu. Jazierka nie sú neobvyklé ani v moderných ani v klasických záhradách. Poskytujú veľa radosti. Voda k tomu dokonca upokojuje a pomáha sa vnútorne stíšiť.


Do jazierka môžete dať ryby, napríklad kapry koi, slnečnice, rozety, a zasadiť nádherné rastliny, napríklad dúhovku žltú alebo vodný hyacint. Môže byť tiež vybavený fontánami striekajúcimi vodu.


Jazierko v záhrade - výhody

Jazierko môže mať vo vašej záhrade veľa výhod. Je to predovšetkým jedinečná ozdoba. Starostlivo usporiadaná záhrada s jazierkom dokáže svojou krásou očariť každého. Kombinácia vody, rastlín, rýb a kameňov vytvorí jedinečný efekt. Nedá sa nespomenúť, že voda upokojuje a uvoľňuje. Prebývanie v jej okolí pomáha získať odstup, upokojiť sa a získať energiu. Pôsobí upokojujúco a relaxačne. Navyše odparovanie vody z jazierka má pozitívny vplyv na mikroklímu prostredia. Zvyšuje vlhkosť vzduchu. Počas horúceho počasia čo ocenia všetci a najmä ľudia bojujúci s dýchacími problémami. Zvlhčený vzduch má tiež pozitívny vplyv na vegetáciu. Uľahčuje im vegetáciu a zaručuje atraktívny vzhľad.

Starostlivosť o jazierko na záhrade môže byť skvelým spôsobom na trávenie voľného času vonku. Niekedy sa to zmení až na vášnivý koníček. Starostlivosť o jazierko stimuluje fyzickú aktivitu. Záhradné jazierko poskytuje kontakt s mimoriadne zaujímavým vodným svetom. Rastliny a zvieratá charakteristické pre toto prostredie priťahujú pozornosť a dodáajú záhrade jedinečný vzhľad. Flóra zahŕňa druhy ako:

· lekno, leknica žltá, vodný mor kanadský - v hlbokej zóne,

· kosatec žltý, leknoves štítnatý, pálka- v plytkej zóne,

· žabník skorocelový, vrbica vŕbolistá, diablik močiarny - v močiarnej zóne,

· bergénia srdcovitolistá, ľaliovka červenkastá, ligularia dentata - v pobrežnej

zóne,

· Eichhornia nafúknutá, szolla filiculoides, salvinia – v povrchovej zóneZáhradné jazierko - čo o ňom potrebujete vedieť?

Záhradné jazierka môžete kúpiť hotové alebo si ich vyrobiť svojpomocne. Druhé riešenie, aj keď je oveľa časovo náročnejšie má veľa výhod. Okrem spokojnosti z efektu môže byť jazierko celkovo prispôsobené vašim preferenciám a možnostiam, čo sa týka rozlohy. Veľkosť, tvar, umiestnenie a použité materiály na výrobu jazierka v záhrade, by mali zodpovedať povahe priestoru pri dome. Záhrady v modernom štýle sú v dnešnej dobe čoraz bežnejšie. Vyznačujú sa jednoduchosťou, minimalistickými ornamentmi, geometrickými formami a harmonickou vegetáciou. Bez ohľadu na to, v akom štýle je naša záhrada, pravidlá pre stavbu jazierka sú rovnaké.


Starostlivo vyrobená záhrada s jazierkom každého zaujme svojou krásou. Kombinácia vody, rastlín, rýb a kameňov dáva jedinečný efekt.


Ako urobiť jazierko?

Ako si vyrobiť jazierko na záhrade? Po určení vhodného miesta, určení veľkosti a tvaru sa určí miesto s prihliadnutím na niekoľko úrovní hĺbky jazierka. Je čas kopať od kraja do stredu. V najhlbšom mieste by mal byť výkop minimálne 100 cm. V hĺbke 60 a 30 cm sa vytvárajú police, na ktorých budú umiestnené koše s rastlinami. Potom sa pripraví substrát. Po vyčistení je posypaný pieskom. Potom sa vloží hotové jazierko alebo fólia, zriedkavo betón, pretože je menej prírodný. V minulosti najobľúbenejšími druhmi jazierok boli tie vytvorené z betónu, tehly, ílu a hliny. Jazierko sa zalieva vodou. Spevníme brehy. Je dobré na to použiť kamene. Nakoniec sa zasadia rastliny a po 2 týždňoch môžete dnu pustiť ryby. Ich počet závisí od veľkosti jazierka. Pokiaľ ide o rastliny, ⅓ povrchu vody by mala zostať bez rastlín. V prípade rýb - malé jedince 1 na 100 litrov a veľké jedince 1 na 1 000 litrov. Za zváženie stojí filtračný systém, ktorý zabezpečí príslušnú kvalitu a čistú vodu a obloženie dna jazierka kamienkami. Pokročilejšie projekty si vyžadujú pomoc profesionálov. Vodopády, potôčiky, fontány, stupienky alebo iné nápady môžu zlepšiť jeho vzhľad, ale je dosť ťažké si ich vyrobiť svojpomocne.Laura Buganská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok