40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Hniezdna búdka pre vtáky

Je len málo ľudí, ktorí by si ráno neužívali spev vtáčikov. Ak je však z nejakého dôvodu týchto lietajúcich kamarátov v našej záhrade málo, riešením môže byť hniezdna búdka. Takýto domček, postavený v správnom čase a na správnom mieste, určite poteší vtáčiu rodinku a umožní nám bližší kontakt s prírodou. Ako vybrať búdky pre vtáky, kedy búdky zavesiť a aké rozmery by búdky mali mať – na tieto otázky sa dnes pokúsime nájsť odpoveď.

Hniezdna búdka pre vtáky v lese.

Rozmery vtáčej búdky - ako zavesiť búdku?

Nezáleží na tom, či vtáčie búdky zavesíme pri dome alebo na vzadu pozemku, prvou a asi najdôležitejšou vecou, ktorú by sme si pri výbere búdky mali všímať, sú jej rozmery. Na trhu je dostupných veľa rôznych búdok, pričom každá má iný účel. Vďaka výskumu známeho ornitológa - prof. Jána Sokolovského už v medzivojnovom období boli stanovené pravidlá pre stavbu vtáčích domov. Nižšie je uvedený krátky súhrn typov búdok, ktoré môžeme na trhu zoo obchodov nájsť.

Hniezdne búdky pre vtáky - rozmery

Hniezdne búdky pre vtáky majú svoje veľkosti, čo nám uľahčuje výber konkrétneho modelu. Nezabúdajme ani na to, že na trhu sú dostupné kŕmidlá, ktoré sú ideálne aj pre voľne žijúce vtáctvo, najmä v zime, kde je veľmi dôležité aj správne prikrmovanie vtákov. Keď sa vrátime k hniezdnym búdkam, rozlišujeme tieto typy:

1. Typ A - veľkosť otvoru 33 mm

Do tohto typu búdky sa najčastejšie nasťahujú vrabce domové, ryšavky, brhlíky, ale aj sýkorky veľké a modrice.

2. Typ A1 - veľkosť otvoru 27 mm

Búdky A1 obývajú sýkorky modrice, sýkorky chudé, sýkorky borovicové, sýkorky chochlaté a sýkorky čierne.

Pokiaľ ide o búdky typu A a A1, mali by ste venovať pozornosť tomu, ktoré vtáky sa do nich s najväčšou pravdepodobnosťou nasťahujú. Vrabce a mazurky si potrpia na susedstvo, ale sýkorky sú veľmi teritoriálne a neznesú iné sýkorky žijúce v okolí aj niekoľko desiatok metrov. Búdka by mala byť vo výške asi 2-3 metre.

3. Typ B - veľkosť otvoru 45 mm

Ide o búdku ako stvorenú pre potreby škorcov, ale ochotne sa tam nasťahujú aj sýkorky veľké, ryšavky, brhlíky či ďatle. Bude to vhodná búdka aj pre ďatľa, no pri domoch sa veľmi často nevyskytuje. Zväčšením otvoru na 55 mm je možný vstup aj pre dudka.

Pre škorca bude vhodná hniezdna búdka typu B a nie sú to teritoriálne vtáky, takže na jeden strom môžete zavesiť až dve búdky typu B - neprekáža im tesná blízkosť iných vtákov. Čo sa týka umiestnenia, ani tu nám škorce nebudú robiť veľké problémy - stena domu, mladé aj staré stromy. Poteší ich akékoľvek miesto, no pamätajte, že aby sa škorce mohli nasťahovať, musí sa debnička v našej záhrade objaviť už skoro na jar.

4. Typ D - veľkosť otvoru 85 mm

Kavky, holuby modrobruché, sovy a tiež dudky najčastejšie žijú v búdkach typu D. Mali by byť zavesené pomerne vysoko - nad 5 metrov. Stromček s takouto búdkou treba chrániť tzv. obojokom proti predátorom, pretože hrozí, že by sa do takej veľkej búdky mohla dostať kuna.

5. Typ E - veľkosť otvoru 110 - 150 mm

Ide o najväčší typ hniezdnej búdky. Určený je pre sovy pálené, zlatoočky, a kačice divé. Búdka typu E by mala byť zavesená 8-12 metrov nad zemou. Tiež by mala byť zaistená plechovým golierom.

6. Typ P - polootvorená búdka

Polootvorená búdka bude obzvlášť túžiť po trasochvostoch. Tento box bude vhodný aj pre drozda.

Závesné hniezdne búdky pre vtáky.

Hniezdna búdka pre drozda - v akej výške by mala byť zavesená?

Pre drozda bude najvhodnejšia polootvorená búdka. Nezabúdajte však, že tento typ nechráni vtáky pred predátormi, preto sa ho oplatí zabezpečiť dodatočne. Jedným zo spôsobov bude zavesiť ho vo výške 2-3 metre, na pevný drôt, aby sa mohol hojdať vo vzduchu. Dodatočne sa oplatí nainštalovať kovový ochranný golier jeden meter pod búdku a meter nad ňu. V blízkosti vchodu do búdky môžete nainštalovať aj špeciálne štíty z ostnatého drôtu alebo ostnaté konáre. Môžeme zvoliť aj kŕmidlá s ochrannou sieťkou.

Ako vyrobiť búdku pre vtáky?

Pri stavbe hniezdnych búdok pre vtáky pamätajte predovšetkým na ich rozmery - príliš malé vstupné otvory vtákom sťažia vstup a nemusia sa vôbec nasťahovať. Príliš veľký otvor bude mať za následok nedostatočnú ochranu pred predátormi – to isté v prípade príliš plytkej vtáčej búdky. Príliš hlboká búdka sa stane pascou pre mláďatá.

Vtáčie búdky by preto mali mať vhodné rozmery:

1. Typ A výška prednej steny 25 cm, zadnej steny 27 cm, 13x13 cm v spodnej časti, 15 cm od spodnej časti k vchodu a 3,5 cm priemer vchodu (2,7 cm pri type A1).

2. Typ B - výška prednej steny 35 cm, zadná stena 38 cm, 15x15 cm pri základni, 20 cm od spodku po vchod a priemer vchodu 5,5 cm.

3. Typ D - výška prednej steny 40-45 cm, zadná stena 43-48 cm, 19x19 cm pri základni, 27 cm od spodku po vchod a priemer vchodu 8,5 cm.

Krmítko pre vtáčiky si môžete postaviť sami, čo môže byť skvelá zábava pre dospelých aj deti. Ak však na takéto kutilstvo nemáte čas, vždy sa dá kúpiť hotová vtáčia búdka, ktorá splní rovnakú funkciu.

Vtáčia búdka - zhrnutie

Nezáleží na tom, či sme hniezdne búdky kúpili v obľúbenom zoo obchode alebo si ich postavili sami. Skrášlia nám záhradu či pozemok a zároveň nám poskytnú strechu nad hlavou. Pri troche snahy a vôle sa o ne postarať budú naše hniezdne búdky plné spevavých vtákov. Nezabúdajte však, že pri stavbe takéhoto domčeka je najdôležitejšia bezpečnosť vtáctva, preto si najskôr dôkladne preverme podmienky a pravidlá, ktoré ho sprevádzajú. Pri rozhodovaní o privítaní vtákov vo svojom prostredí sa oplatí poznať základné princípy pomoci zimujúcim vtákom.

Pozri aj: Kedy a čím kŕmiť vtáky? Naozaj zimujúce vtáky potrebujú našu pomoc?

Lida Pieczulis