40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Exotická mačka - pôvod, vzhľad, povaha a starostlivosť

Exotická mačka, bežne známa ako exotik, je umelo chované plemeno, ktoré je krížencom perzskej a americkej krátkosrstej mačky. Vzhľadom pripomína perzskú mačku a má podobnú, jemnú osobnosť. Je však menej náročná pokiaľ ide o starostlivosť kvôli jej krátkej srsti.

Medzinárodný názov pre exotické mačky je Exotic alebo Exotic Shorthair. Zviera sa pôvodne nazývalo sterilng (od sterling silver - striebro vysokej kvality), pretože do chovu exotických mačiek patrili iba jedince striebornej farby. Názov sa zmenil, keď sa u plemena objavili iné farby srsti.


Exotické mačky sú pomerne mladé plemeno, ktoré vzniklo v 60tych rokoch.

Pôvod exotických mačiek

Exotické mačky sú veľmi mladé plemeno - boli chované v Spojených štátoch v 60. rokoch. Prvým pokusom bolo získať striebornú farbu americkej krátkosrstej mačky (ekvivalent európskych mačiek v zámorí). Za týmto účelom bola skrížená so strieborným Peržanom. Potenciál nového plemena ocenila Jane Martinke, ktorá v roku 1966 doviedla k jeho registrácii v Americkej asociácii milovníkov mačiek (CFA). V genetickej skupine exotov sa s postupom času pravdepodobne objavila aj okrem iných ruská modrá mačka a barmská mačka. Štandardom plemena sa stala podobnosť stavby tela s perzskou - exotická mačka sa od nej líši dĺžkou srsti.

Postava exotickej mačky

Exotické mačky sú stredne veľké - vážia 3 - 6 kg a merajú asi 30 - 35 cm (bez chvosta). Tieto zvieratá majú okrúhlu postavu a pomerne mohutnú stavbu. Majú dobré vyvinuté svalstvo. Ich hlava je okrúhla, široká, nasadená na krátkom, hrubom krku. Exotické mačky majú malé, nízko nasadené uši, na koncoch zaoblené a veľké, okrúhle, široko nasadené oči, ktorých farba závisí od farby srsti. Rovnako ako u Perzských mačiek, nos exotických mačiek je krátky, plochý, so silne označeným stopom (záhyb medzi očami). Exotické mačky majú krátke končatiny so zaoblenými labkami a pomerne krátky, ale proporcionálny, nadýchaný chvost. Srsť zvierat môže byť rôznej farby, je krátka (aj keď o niečo dlhšia ako u krátkosrstých mačiek), hustá (s veľkým množstvom podsady), hodvábna, mierne odstávajúca od tela.

Povaha exotických mačiek

Exotické krátkosrsté mačky sú - rovnako ako perzské - veľmi jemné a priateľské zvieratá. Sú inteligentné, zvedavé sveta, ale tiež dosť lenivé. Sú vhodným domácim miláčikom pre deti a verným, bezproblémovým spoločníkom pre seniorov. Pri dobrom uvedení sa dobre prispôsobia novému prostrediu a majú dobré vzťahy s ostatnými domácimi miláčikmi.

Exotické mačky majú šťastnú dispozíciu a rady sa hrajú (lovecký inštinkt je u nich výraznejší ako u Perzských). Dokážu sa o seba postarať - stačí im poskytnúť prístup ku škrabadlu a interaktívne hračky. Najviac sa im však páči spoločnosť majiteľa. Sú silne naviazané na ľudí, milujú maznanie. Nie sú však ani trochu dotieravé. Sú to pokojné, tiché zvieratá, ktoré sa nepokúšajú upútať na seba pozornosť iba ticho čakajú.

Povaha exotických mačiek je jemná a priateľská. Rovnako ako u každej mačky by však malo byť možné, aby uspokojili potreby svojho druhu.

Zdravie exotickej mačky

Exotické mačky sa dožívajú v priemere 12–15 rokov. Sexuálnu zrelosť dosahujú neskôr ako väčšina plemien. Majú tendenciu tešiť sa z lepšieho zdravia a imunity ako ich perzskí bratranci, ale rovnako ako oni, sú vystavení riziku rôznych genetických ochorení, ako napríklad:

· polycystické ochorenie obličiek a zápal močových ciest,

· hypertrofická kardiomyopatia vedúca k zlyhaniu srdca,

· diafragmatická kýla, to znamená pohyb vnútorností do perikardu,

· portálovo-systémový únik obmedzujúci možnosť fyziologickej detoxikácie tela,

· očné choroby - atrofia sietnice, sekvestrácia rohovky, nadmerné slzenie očí,

· ochorenia chrupu, paradentóza a problémy s dýchaním spôsobené deformáciou lebky (brachycefália).

Starostlivosť o exotické mačky

Exotické mačky nevyžadujú veľkú starostlivosť. Ich krátka srsť by sa mala česať raz týždenne, najlepšie je na tento účel furminátor. Musíte vziať do úvahy intenzívne pĺznutie týchto štvornožcov, hoci zanechávajú oveľa menej srsti než perzské mačky. Každodenná pozornosť by sa mala venovať slziacim očiam mačky - opláchnite ich vatovým tampónom navlhčeným špeciálnym preparátom na oči, aby ste zabránili infekciám v spojivke a pokožke pyšteka. Kvôli vrodenému sklonu k nadváhe sa tiež odporúča neustále sledovať stravu exotických mačiek. Mali by dostávať iba kvalitné krmivo. Kvôli tvaru lebky môžu mať tieto zvieratá problémy s konzumáciou väčšiny suchých jedál.

Exotické mačky vyžadujú časté návštevy veterinárnych lekárov. Starostlivosť o ich oči, uši a oblasť nosa by sa tiež mala stať každodennou rutinou.

Zaujímavosti o exotických mačkách

· Kvôli zachovaniu čistoty plemena exotických mačiek sa môžu krížiť iba s inými Exotmi alebo s Peržanmi. Je zaujímavé, že pri takomto krížení sa niekedy rodia exotické dlhosrsté mačiatka. Niektorí ľudia ich potom považujú za perzské mačky.

· Exotické mačky je možné kúpiť na Slovensku. Ceny za mačiatko sa pohybujú od 300 EUR do 1 000 EUR.

· Známy hrdina rozprávok a komixov Garfield je exotická mačka.

Laura Buganská