40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Encyklopédia mačiek: Thajská mačka

Thajské mačky sú veľmi zaujímavým plemenom kvôli rozporu ohľadom dátumu ich vzniku. Hovorí sa, že sa jedná o jedno z najstarších plemien a prirovnávajú sa k siamským mačkám. Nie je to celkom pravda. Thajské mačky majú odzrkadľovať pôvodné siamské mačky, tie z 50. rokov, vtedy však vyzerali úplne inak. V priebehu rokov sa chov siamských mačiek a výber chovateľov stal natoľko obmedzujúci, až bol vytvorený úplne nový vzor plemena. Mnohým ľuďom sa taká zmena vzhľadu nepáčila, a tak sa pre obnovu pôvodných zástupcov siamských mačiek zrodili thajské mačky.

Až v roku 2015 boli thajské mačky vopred zaregistrované vo felinologickej organizácii FIFa! Patrí teda k mladším plemenám. Oficiálne boli uznané v roku 2017.

Na rozdiel od súčasných siamských mačiek, thajské mačky nemajú orientálny vzhľad. Nemajú štíhlu postavu a hlavu zapustenú do klinu. Sú to proporcionálne stavané mačky s guľatou lebkou - rovnako ako siamské mačky v dávnych časoch.

Thajské plemeno mačiatka. Od útleho veku sú tieto mačky štebotavé a hravé.

Postava thajských mačiek

Thajské mačky podľa FIFa patria do kategórie IV. Sú stredne veľké a ich telesná hmotnosť by mala byť medzi 3-5 kg. Hlava je klinovitá, strednej veľkosti a šírky. Telo je o niečo dlhšie než nohy. Jedná sa o silné a svalnaté mačky, ale nie ťažké. Uši sú široké na základni, mierne veľké, s oválnymi špičkami. U tohto plemena sú najcharakteristickejšie oči - hlboko umiestnené a intenzívne modré. Nohy týchto mačiek sú stredne dlhé, s guľatými labkami. Chvost majú na základni široký a mierne zúžený a zaoblený na konci.

Thajská mačacia srsť je na dotyk veľmi lesklá, zamatová a hodvábna. Sfarbenie je škvrnité typu pointed alebo pruhované tzv. tabby pointed. Vyskytujú sa v rôznych farbách srsti: od modrej po červenú, až po tmavo čokoládovú. Charakteristické znaky sa vyskytujú na ňufáku, ušiach, labkách a chvoste. Srsť s vekom a sezónou stmavne - čím nižšia teplota, tým tmavšia srsť.

Na obliečkach leží dospelá thajská mačka. Môžete vidieť lesklú srsť mačky.

Starostlivosť o thajskú mačku

Thajské mačky patria ku krátkosrstým plemenám. Hlavnou vrstvou srsti sú krycie vlasy - najhrubšie a najdlhšie. Toto plemeno nemá príliš veľa podsady, takže ich srsť nie je náchylná k tvoreniu uzlíkov. Udržať srsť v čistote nebude náročné. Česanie mačky by malo prebiehať aspoň raz týždenne mäkkou kefkou alebo jemne hrebeňom. Takéto ošetrenie zlepšuje prívod krvi do pokožky, odstraňuje odumretú srsť a rozvádza prírodný maz, ktorý dodáva srsti lesk.

Bez odporúčania veterinára na liečivé kúpele sa neodporúča thajské mačky kúpať. Nie sú to priaznivci vody, vo väčšine prípadov sa jej boja a stránia.

Zdravie thajských mačiek - ako dlho žijú?

Thajské mačky sa tešia dobrému zdraviu a dlhému životu. Sú obrazom pôvodného plemená, vďaka ktorému získali silu bez genetických chýb. Ich dĺžka života dosahuje 15-20 rokov. Je však dôležité pamätať na pravidelné veterinárne vyšetrenie, odčervenie a očkovanie. Okrem toho, rovnako ako všetky plemená mačiek, thajské mačky majú predispozíciu k dehydratácii organizmu, čo môže v dlhodobom horizonte viesť k ochoreniu obličiek, napr. ich chronickému zlyhávaniu.

Thajské mačky ako siamské mačky pôvodného typu, často vykazujú obsedantno - kompulzívne správanie - tzv. syndróm PICA – jedenie nejedlých predmetov. Charakterizuje sa to nadmerným saním, žuvaním alebo konzumáciou nestráviteľných predmetov. Môže to byť oblečenie, káble, zemina, papier, drevo, plast. Mnoho z týchto položiek môžu byť nebezpečné pre zdravie alebo život mačiek.

Kŕmenie tohto plemena sa nelíši od výživy iných mačiek. Ich strava by sa mala približovať prírodnému zloženiu - mokrému, bohatému na mäso s malým obsahom sacharidov. Do každej porcie sa oplatí pridať trochu vody.

Thajská mačka - povaha

Vzhľadom k tomu, že thajské mačky sú odrazom starovekých siamských mačiek, majú veľmi podobnú povahu. Líšia sa len v niekoľkých oblastiach, o.i. v sebaovládaní. Thajské mačky sú pokojnejšie než siamské mačky, hoci sú rovnako ukecané. Je to plemeno, ktoré je vo svojej podstate pokojné, priateľské a zvedavé. Radi sú stredobodom pozornosti, hlasno a bez okolkov si vyžadujú pozornosť zo strany majiteľa. Sú inteligentné, rýchlo sa učia prepájať fakty a tvrdohlavo využívajú tieto zručnosti. Preto sa oplatí výchove mačky venovať pozornosť od útleho veku a rozumne si vybrať, čo ju chceme naučiť. Pán by mal viesť výcvik pokojne, ale pevne. Viažu puto k pánovi a radi trávia čas sprievodom v jeho každodenných činnostiach. Rovnako ako siamské mačky, ktoré mňaukajú veľa a dlho, thajské mačky často menia tón a intonáciu mňaukania . Majú dominantný charakter, radi sú stredobodom pozornosti a netolerujú nudu. U thajských mačiek by ste radšej po hre mali hračky schovať, inak budete musieť každý týždeň kupovať nové. Toto plemeno sa rýchlo prispôsobuje novým podmienkam.

Tolerujú výšky, ale dávajú prednosť zábave a prieskumu na zemi. Časté a rýchle skoky však nie sú príliš vysoké. Obratnosť a svalnatosť im umožňuje dlhotrvajúci fyzický výkon.

Thajské mačky si rozumejú s ostatnými druhmi zvierat, a to ako so psami, tak aj s mačkami. Keď do domu pribudne dieťa, mačky riadne pripravené a oboznámené s touto zmenou budú dobrým partnerom na spoločnú hru do budúcnosti. Toto plemeno môže ležať vedľa pána alebo priamo na kolenách. Maznanie a hladenie sú pre nich skutočným potešením!

Dospelá thajská mačka svetlejšej farby. Hľadí nezvyčajne modrými očami.

Zaujímavé fakty o thajských mačkách:

  • • Thajské mačky vlastnili Andy Warhol, John Lennon, Clark Gable, Sophia Loren, Elizabeth Tylor, Marilyn Monroe, Frank Zappa, James Dean, Rod Steward a Fred Astaire. • Thajské mačiatka sa rodia celkom biele, po niekoľkých dňoch sa začínajú objavovať farebné varianty. • Thajské mačky z rôznych kútov sveta sa líšia vzhľadom.

Karolína Luščíková