40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Devon rex - najdôležitejšie informácie o plemene

Devon rex je inak známy ako Alien cat, Pixie cat, ET. Je to pomerne mladé plemeno, pretože jeho počiatky siahajú do roku 1960. Jej zástupcami sú stredne veľké, spoločenské, inteligentné mačky, ktoré sa rady hrajú a maznajú. Priemerná dĺžka života devon rex je 12-15 rokov.

Devon rex, kvôli dosť neobvyklému tvaru hlavy - malej lebke so širokými, obrovskými ušami – je niekedy nazývaný aj mimozemšťan. Je to zvedavá, šťastná a živá mačka. Najlepšie sa cíti s inou mačkou, najmä so zástupcom svojho plemena. Má podobnú povahu ako pes.

Charakteristickým rysom mačiek Devon Rex je vlnitá, krátka srsť a veľké uši nasadené na pomerne malej hlave.

Devon rex - história plemena

História devon rex siaha do roku 1960, keď sa vo vrhu voľne žijúcej mačky samice objavilo mačiatko so zvlnenou srsťou. Toto plemeno mačiek sa objavilo v Anglicku v Devone. Je dokázané, že za charakter atypických vlasov zodpovedá genetická mutácia, ktorá je však recesívnej povahy. Aby sa to upevnilo, uskutočnilo sa početné kríženie. Nanešťastie vyústili do myasthenia gravis - genetického ochorenia charakterizovaného miasteniou, teda rýchlou únavou a oslabením kostrových svalov. Aby to vylúčili, chovatelia začali veľmi pozorne sledovať nové vrhy. Spočiatku si mysleli, že existuje príbuznosť medzi Devon Rex a Cornish Rex. Beryl Cox, ktorá našla mačku Devon Rex, nadviazala kontakt so Stirling-Webb - majiteľom prvého Cornish Rexa. Na základe kombinácie ich génov sa zistilo, že krytie oboch plemien bolo určené rôznymi génmi. V roku 1967 boli mačky devon rex uznané Medzinárodnou felinologickou federáciou za plemeno.


Devon rex - postava

Mačka Devon Rex dosahuje svoj dospelý vzhľad zhruba vo veku 12 mesiacov. Potom meria v priemere 30 cm a váži 3 - 4 kg. Devon rex je mačka so svalnatým telom a chvostom. Vďaka štíhlym nohám pôsobí štíhlo, ľahko a pružne. Má krátku klinovitú hlavu, vyčnievajúce líca, krátky pysk, silnú bradu, malý nos a čelo, ktoré prechádza do plochej lebky. Pozornosť upútajú tiež jej veľké, zaoblené uši, pripomínajúce uši netopierov. Zaujímavé sú aj oči - veľké a široko rozmiestnené, v tvare mandlí. Tieto zvieratá majú krátku srsť, ktorá môže mať množstvo farebných variant. Je potrebné poznamenať, že srsť mačky Devon Rex dosahuje svoj konečný dospelý vzhľad až vo veku 6 mesiacov. Na dotyk pripomína hodváb. Farba očí závisí od farby srsti.

Devon rex je šťastná mačka s veľa energie. Rád trávi čas aktívne so svojím opatrovníkom - bude dobrý v prechádzkach, má rád aportovanie alebo učenie trikov.

Devon rex - správanie a povaha

Aká je povaha devona rexa? Je to láskavá mačka, ktorá má rada maznanie a spoločnosť svojich majiteľov. Dokáže sa silno naviazať na svojich blízkych. Je skvelou spoločníčkou pre deti. Mačka Devon Rex je veľmi zvedavá, aktívna a veselá. Rada sa hrá. Devon rex potrebuje veľa pohybu a rôznorodú aktivitu.

Odborníci sa domnievajú, že má podobnú povahu ako pes - rada chodí na vodítku a aportuje. Na prechádzky sa najlepšie osvedčí postroj. Poskytne väčšiu kontrolu nad zvieraťom, je bezpečnejší a príjemnejšie sa nosí. Príklady modelov: TRIXIE Postroj s vodítkom pre mačku, mix farieb 26-43 cm / 10 mm, TRIXIE Postroj s vodítkom pre mačku Premium 26-37 cm / 10 mm. Vodítko k nim sa dá v prípade potreby zmeniť. Obzvlášť populárne sú automatické, ktoré poskytujú zvieraťu trochu väčšiu slobody pohybu, napríklad FLEXI vodítko New Comfort, FLEXI vodítko New Classic. Alebo vás možno zaujmú aj iné modely vodítok pre mačky.

Vodítka by nemali byť pripevnené k obojku, pretože krčné stavce mačiek sú veľmi jemné. Pri silnom trhnutí hrozí riziko poškodenia chrbtice. Mačky ako devon rex sú mimoriadne pohyblivé a môžu sa z nich vyslobodiť. Okrem toho tieto zvieratá aportujú hračky. Na takúto zábavu môžete okrem iného využiť TRIXIE Vlnené gule 4,5cm 2ks, ZOLUX Hračka pre mačky 3 loptičky hviezdy 4 cm. Prezrite si aj ďalšie lopty, ktoré môžete svojmu miláčikovi hádzať počas hrania.

Po vyčerpaní nahromadenej energie radi odpočívajú. Kvôli menšiemu množstvu srsti je najlepšie pripraviť im uzavreté pelechy z príjemných materiálov, ako sú TRIXIE Pelech - jaskyňa minou, ZOLUX Igloo Pre Mačku Kina Grey 380X380X400mm, TRIXIE Pelech Timber, o 55 cm. Skontrolujte tiež ďalšie modely pelechov, ktoré by sa vám mohli páčiť. Je tiež dobré dať im prikrývku alebo deku, ktorá bude ďalším zdrojom tepla.


Devon rex - nutričné potreby

O nutričných potrebách je najlepšie informovať sa v chovnej stanici Devon Rexa alebo u odborníka na výživu. Mačky tohto plemena sú veľmi živé a energické, preto by sa to malo brať do úvahy pri určovaní energetických požiadaviek. Môže sa im podávať kvalitné hotové alebo prírodné jedlo BARF. V druhom prípade je potrebné mať veľa vedomostí a dôkladnosti. Je dobré používať krmivo pre mačky so zvýšenou fyzickou aktivitou.

Stáva sa tiež, že sa pri jedle správajú nenásytne. Vtedy je dobré zvážiť výber interaktívnej misy.

Devon rex - zdravie a starostlivosť

Z chorôb mačiek Devon Rex je typická dysplázia bedrového kĺbu, hypertrofická kardiomyopatia a kožné infekcie kvasinkami Malassezia. Nemali by sa páriť s jedincami iných plemien. Pokiaľ ide o starostlivosť, Devon Rex produkuje veľa mazu. Kvôli veľkému množstvu ušného mazu je potrebné mu čistiť uši raz týždenne. Takto často mu tiež treba česať srsť. Potrebné príslušenstvo pre starostlivosť nájdete v našom internetovom obchode.