40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako urobiť jazierko? Cenné rady pri plánovaní záhradného jazierka

Ako urobiť jazierko? Prvým krokom by malo byť dôkladné plánovanie - určenie veľkosti, tvaru a umiestnenia vášho záhradného jazierka. Potom sa vyberá technológia, podľa ktorej sa bude vyrábať. Môžete si kúpiť hotové jazierka alebo si ich vyrobiť sami.

Jazierko je pomerne obľúbeným prvkom záhradných aranžmánov, ktoré skrášľujú priestor pri dome. S vodnou nádržou na pozemku súvisia aj mnohé povinnosti, na ktoré nesmiete zabudnúť. Vytvorenie jazierka závisí vo veľkej miere od priestoru a finančných zdrojov, ktoré máte k dispozícii.

Veľkosť jazierka by mala byť prispôsobená veľkosti záhrady. V malých záhradách sa odporúča vytvoriť jazierko s rozlohou až 8 m2.

Ako urobiť jazierko?

Základom pre výrobu jazierka je dobrá príprava. Veľkosť, tvar a umiestnenie by mali byť starostlivo naplánované. Môžete použiť hotové projekty alebo načrtnúť svoj vlastný. V závislosti od možností, t.j. voľného využiteľného priestoru a potrieb, môže byť záhradné jazierko rôzneho tvaru a veľkosti. Je všeobecne uznávaným pravidlom, že v malých záhradách sa vytvárajú jazierka do 8 m22. Pri väčšom teréne je možná ľubovoľná veľkosť, nezabudnite však, že jazierko by malo podčiarknuť vzhľad záhrady a nie sťažovať jej používanie.

Pokiaľ ide o polohu, neodporúča sa vytvárať vodnú nádrž v blízkosti listnatých stromov. Na jeseň bude padať lístie, ktoré bude veľkým problémom a bude sťažovať jeho čistenie. Ďalšou otázkou pri umiestnení jazierka je slnečné svetlo. Ak plánujete mať v ňom mať ryby a vysádzať okolo nádrže rastliny, tak intenzívne slnečné svetlo nebude dobré. Za zmienku tiež stojí, že silné slnečné lúče zosilňujú odparovanie vody a rast rias. V ideálnom prípade je denná dávka vystavenia jazierka na slnku do 6 hodín. Ak chceme, aby jazierko bolo prírodné a žili v ňom zvieratá, naplánujte si ho na ústraní.


Ako postaviť jazierko?

Ako urobiť jazierko? Možností je niekoľko. Môžete si vybrať hotové nádrže, na prípravu ktorých sa používa polystyrén, polyesterové živice, elastický kaučuk. Ak nie ste spokojní s ponúkanými riešeniami, môžete si v záhrade urobiť jazierko sami. Ako urobiť jazierko svojpomocne? Najčastejšie sa na tento účel používa špeciálna fólia alebo betón, pričom toto druhé riešenie je oveľa nákladnejšie a ťažšie sa realizuje. Navyše, ak má byť povrch betónovej nádrže väčší, než 50 m2, je potrebné stavebné povolenie a je veľa formalít.


Pre rybník s rozlohou viac ako 50 m2 je potrebné stavebné povolenie a vyžaduje sa veľa formalít.

Ako vyrobiť záhradné jazierko pomocou fólie - krok za krokom?

Ako si vyrobiť jazierko na záhrade? Práce by mali začať stanovením hraníc výkopu, teda obrysu nádrže. Na tento účel môžete použiť šnúrku, piesok, ohybnú hadicu, farbu v spreji alebo iné metódy. Aby bola výkop presný, táto činnosť sa opakuje pre jednotlivé hĺbkové zóny - pre hlbokú a plytkú vodu, močiare a pobrežné zóny. Po určení oblasti začíname kopať. Výkop by mal začínať od vonkajšieho obrysu a smerovať do stredu. Je to vhodný okamih na odstránenie rôzneho odpadu, napríklad kameňov, koreňov spod jazierka. Potom sa pripravuje dno. V každej hĺbkovej zóne by mala byť umiestnená 15-20 cm vrstva piesku, aby bola fólia chránená pred poškodením. V prípade dna s netypickým, efektným tvarom je možné na tento účel použiť netkanú textíliu. Fólia pod jazierko by mala mať hrúbku minimálne 1 mm. Čím vyššia kvalita, tým menšie riziko poškodenia. Rozložte ju presne v každej priehlbine a nezabudnite pri prekrytí nechať aspoň 20 cm na okraji. Pásma materiálu sú spojené lepidlom PVC alebo spojené horúcim vzduchom. Fólia je materiál citlivý na UV žiarenie, preto musí byť pokrytá vrstvou malých kamienkov alebo geotextílie. Ďalším krokom je nalievanie vody. Okraje jazierka sú spevnené kameňmi. Vďaka nim vodná nádrž dobre zapadá do okolia. Nakoniec sa umiestnia vodné rastliny. V závislosti od hĺbkovej zóny sa vyberajú rôzne druhy. Najlepšie je vysadiť ich do špeciálnych košov, ktoré sú umiestnené vo vode. V tomto bode možno vpustiť okrasné ryby. Odporúča sa pripojiť filtračné čerpadlá.

Laura Buganská