40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Aké sú najčastejšie ochorenia koní?

Kone sú veľmi citlivé a jemné zvieratá. Rovnako ako ľudia, aj oni majú svoje potreby. Choroby vznikajú vtedy, keď tieto potreby nie sú splnené. Pozrite sa, aké sú najčastejšie zdravotné problémy koní, aké príznaky by nás mali znepokojovať a ako sa starať o našich zvieracích kamarátov.

Kôň žerie trávu z maštale.

Príznaky choroby koní

Medzi najčastejšie ochorenia koní patrí laminitída, vredy, kolika a chrípka. Zaujímavé je, že kone môžu ochorieť ako dôsledok zanedbávania, tak aj nadmernej starostlivosti o nich. Príčinou zdravotných problémov je v mnohých prípadoch nevedomosť. Tu sú niektoré príznaky chorôb u koní:

 • nedostatok chuti do jedla
 • depresia
 • zrýchlená srdcová frekvencia a dýchanie
 • strata váhy
 • intenzívne potenie
 • zvýšená teplota
 • bolesť v špecifických častiach tela (brucho, kopytá)
 • kožné problémy
 • špecifické držania tela (laminitída)
 • hnačka
 • zadržiavanie moču
 • nadmerné močenie
 • nervozita

Neustále pozorovanie zvieraťa je mimoriadne dôležité pri diagnostike ochorenia. Musíte vedieť, že každá zmena v správaní niečo znamená. Preto je dôležité tráviť čas s koňom nielen počas tréningu, pretože vtedy sa najviac sústredíte na plnenie úloh. Nezabudnite tiež na prechádzky a pozorné sledovanie koní pri pasení.

Každá choroba má svoje štádiá. Niektoré choroby v prvej fáze nedávajú klinické príznaky, ale robia svoju neplechu a oslabujú telo koňa. Choroby koní sa taktiež ťažšie diagnostikujú, pretože kone neprejavujú bolesť ako napríklad psy, ktoré zvyknú zavýjať, keď sa im niečo nepozdáva. Hovorí sa, že kone trpia v tichosti. Až keď sú bolesti neznesiteľné a choroba postúpi do pokročilejšieho štádia, kôň nám dáva jasný signál, že niečo nie je v poriadku.

Chorý albínsky kôň.

Príčiny choroby koní

Príčina väčšiny chorôb koní spočíva v nedostatku vedomostí, pozornosti a domestikácii týchto nádherných zvierat. Prirodzeným domovom pre kone je príroda, nie stajňový box. Kone v prírode šetria energiu, nevykonávajú súťažné športy a netrénujú parkúrové skákanie. Hodiny sa pasú na pasienkovej tráve, sú neustále v pohybe a zhromažďujú sa v harmonických stádach.

Tí, ktorí mali to šťastie pozorovať voľné kone, sa zhodujú v tom, že medzi divými stádami nie je žiadne agresívne správanie. V stáde je pokoj a poriadok. Divoké kone však netvoria náhodné stáda a majú uspokojené svoje najdôležitejšie potreby. Medzi nimi zdôrazňujeme potrebu:

 • pohybu
 • veľa hodín pastvy
 • hry a socializácie
 • nadväzovať vzťahy, ktoré nie sú náhodné

Najčastejšie ochorenia koní spôsobuje:

 • nesprávna strava (t. j. taká, ktorá nie je prispôsobená životnému štýlu, veku alebo temperamentu koňa)
 • príliš málo pohybu (kone v prírode precestovali veľa kilometrov počas dňa)
 • stres (každá zmena miesta, silné emócie pri súťažiach alebo frustrácia pretekára narúšajú správne fungovanie organizmu koňa a skôr či neskôr vyústia do zdravotných problémov a problémov so správaním )
 • nesprávne hobľovanie alebo podkúvanie koňa
 • izolácia (kone sú stádové zvieratá, komunikácia a sociálne väzby sú pre nich veľmi dôležité. Kone nemajú radi náhodných spoločníkov v stáde)
 • baktérie a parazity

Kone trpia rôznymi chorobami. Medzi chorobami však rozlišujeme také, ktoré sa vyskytujú pomerne často. Teraz sa rýchlo pozrime na vredy, laminitídu a ich prevenciu. Vďaka nej ochránime svojich priateľov pred bolesťou a poskytneme im dobrú starostlivosť.

Zdravá strava = zdravý kôň

Potrava je jednou z najdôležitejších vecí v živote koňa. A nehovoríme tu len o druhu potravy, ale aj o spôsobe, akým ju kôň prijíma. Výživové chyby sú hlavnou príčinou chorôb. Kone sú prekŕmené alebo podvyživené – ich strava je zle vyvážená, takže nedostávajú živiny potrebné pre správne fungovanie organizmu, atď. Preto je pre prevenciu veľmi dôležité zabezpečiť kvalitné objemové krmivo (seno) a koncentráty. Seno, ktoré je staré, má v sebe veľa prachu, je menej výživné a je veľká šanca, že sa v ňom vytvoria plesne, ktoré u koňa spôsobujú alergie. Stojí za to minúť o niečo viac peňazí na dobré krmivo, ako tisíckrát viac na ošetrenie vášho koňa, nehovoriac o tom, že ušetríte jemu aj sebe stres a bolesť.

Základom výživy koní je objemové krmivo s prídavkom koncentrovaného krmiva, neexistuje však jednotný recept na ideálnu stravu pre každé zviera, pretože strava závisí okrem iného od životného štýlu, intenzity tréningu, veku, temperamentu a zdravotného stavu koňa.

Dva kone sa chystajú.

Najčastejšie ochorenia koní:

1. Konské vredy

Vredy sú morové ochorenie. Týmto parazitom trpí až 90 % dostihových koní. Spomedzi športových koní zápasí s vredmi 80 % koní. Vredy sú najmenej časté u rekreačných koní, no čísla môžu byť stále desivé, pretože až 56 % rekreačných koní má diagnostikované vredy. Hlavnými príčinami vredov sú zlá výživa a stres koní. Kone produkujú veľmi veľké množstvo žalúdočnej kyseliny, preto potrebujú mať neustále niečo v žalúdku, aby kyseliny nedráždili steny žalúdka. Je obrovskou chybou kŕmiť svojho koňa zriedkavo a vo veľkých porciách. Seno a krmivo by sa nemalo nahrádzať koncentrovaným krmivom, pretože práve vláknité objemové krmivo je základom výživy koňa a spĺňa jeho prirodzené potreby.

Druhou hlavnou príčinou vredov u koní je stres. Všimnite si, že dostihové a športové kone sú najviac ohrozené týmto parazitom. V ich živote je veľa stresu: súťaže, emócie, doprava, zmena miesta, nervy na tréningu. Stres nie je dobrý pre kone, ktoré majú veľmi radi rutinu. Kôň navyše potrebuje vedomého vodcu, ktorý si s ním dokáže vybudovať vzťah a načúvať jeho potrebám. Každé silové cvičenie, napätie vo svaloch jazdca, stres a neovládateľné emócie kôň okamžite zachytí a spôsobí mu veľký stres.

Príznaky, pri ktorých by sme mali zavolať veterinára, sú: kolika, nechutenstvo, bolesti brucha, hnačka, poležanie, apatia, nervozita a nezvyčajné prehĺtanie.

Diagnóza vredov sa vykonáva gastroskopiou. V niektorých prípadoch sa počas liečby používajú tablety, ktoré znižujú sekréciu žalúdočnej šťavy. Dôležité je poskytnúť koňovi pokoj, aby si mohol oddýchnuť a vrátiť sa do psychofyzickej rovnováhy. Keď je príčinou choroby nevhodná strava, treba ju zmeniť a predovšetkým vysadiť ovos.

Choroby konských kopýt - laminitída

Laminitída je závažné ochorenie, ktoré spôsobuje zápal kopyta a vedie k deformáciám kopyt. Symptómy laminitídy sú:

 • deformácia a bolesť kopýt (pokročilá forma ochorenia)
 • vysoká telesná teplota
 • špecifická poloha tela: predkolenie natiahnuté dopredu
 • zvýšená teplota kopýt (horúce kopytá)
 • zvýšený pulz

Čím skôr spozorujeme príznaky choroby a zareagujeme na ne, tým väčšia je šanca na vyliečenie. Na diagnostiku je potrebné vykonať röntgenové vyšetrenie a nastaviť potrebné protiopatrenia. Nie každá liečba prináša želané výsledky, preto je prevencia ochorenia taká dôležitá!

Laminitídu môže spôsobovať:

 • zlá strava (nesprávny výber živín, príliš veľa cukru, prejedanie sa)
 • mechanické poškodenie pri hobľovaní alebo podkúvaní koňa
 • prílišné preťaženie – pohyb, práca na tvrdej zemi
 • málo pohybu, príliš veľa koncentrácie

Laminitída vyžaduje špecializovanú liečbu. Prvá vec, ktorú je potrebné urobiť je chladenie kopyta. V ranom štádiu ochorenia je vhodné poliať postihnuté miesto studenou vodou. Využíva sa aj farmakologická liečba.

2. Kolika u koní

Kolika je časté ochorenie koní. Ak sa nelieči, môže viesť dokonca až k smrti zvieraťa. Dokonca aj tie najmenšie príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť koliky, vyžadujú zásah lekára. Medzi príznaky zdravotných problémov, ktorých by ste sa mali obávať, patrí:

 • nedostatok chuti do jedla
 • apatia
 • ležanie a váľanie sa
 • potenie: od ľahkého po veľmi časté
 • zvýšená srdcová frekvencia v pokoji a zrýchlené dýchanie
 • distenzia hrudníka

Kolika je bolesť, ktorá pochádza z brušnej dutiny. Nemusí postihovať len orgány tráviaceho systému. Kôň môže trpieť ovariálnou, renálnou alebo črevnou kolikou.

Kone, ktoré pociťujú bolesť, sú často nepokojné alebo naopak apatické. Často sa tieto dva typy príznakov striedajú. Chorý kôň nemá chuť jesť. Súčasne v počiatočných štádiách ochorenia môže zviera jesť normálne a dokonca mať väčšiu chuť do jedla, potom v neskorších štádiách ochorenia odmieta jesť.

Kôň je trávu na pastvine.

3. Otrava koní

Na úplný záver chceme upozorniť na rastliny, ktoré rastú v blízkosti stajní a v domácich záhradách a sú pre kone nebezpečné! Musíte rátať s tým, že nie každá rastlina je pre koňa dobrá. Preto predtým, ako mu dovolíte trochu sa popásť v záhrade, skontrolujte ju a odstráňte rastliny, ktoré sú pre kone jedovaté. K tomu vám pomôžu nožnice na živý plot alebo jednoduché záhradnícke nožnice.

Jedovaté rastliny pre kone

Jednou z najnebezpečnejších rastlín pre kone je tis. Absolútne nemôžete dovoliť, aby váš kôň obhrýzal vetvičky tisu, pretože aj požitie malého množstva tejto rastliny ho môže zabiť! Pamätajte, že po odrezaní konárov tohto kríka ich ihneď odneste na bezpečné miesto. Jedovatý je aj buxus a tuja. Kone majú dobré inštinkty a vyhýbajú sa škodlivým rastlinám. Avšak, poznáme prípady, kedy došlo k smrteľným otravám, takže je lepšie zostať v bezpečí.

Niektorí majitelia koní púšťajú svojich zvieracích kamarátov do záhrady okusovať trávu. Lasts je prirodzené krmivo pre kone, no ak ho dávate svojmu miláčikovi, zabudnite na umelé hnojivá. O trávu sa môžete dodatočne postarať posypaním: bude svieža a šťavnatá.

Ak však nechcete svojho koňa pustiť do záhrady, posekajte trávu a dajte mu ju v týmto spôsobom. Pre menšie záhrady je na kosenie ideálna ekologická pojazdná kosačka, ktorá vám uľahčí prácu. Ak sú v blízkosti vašej záhrady alebo pastviny duby, pohrabte lístie a žalude, ktoré škodia koňom, a odneste ich na bezpečné miesto. Nezabudnite skontrolovať aj pastviny. Aj tam môžu rásť nebezpečné rastliny!

Súhrn chorôb u koní

Kone sú úžasnými spoločníkmi!. Inšpirujú nás k rozvoju, dávajú nám silu, radosť a posúvajú nás. V ich spoločnosti sa môžeme naučiť skvelému vedeniu. Zároveň kone, rovnako ako ľudia, môžu ochorieť. Ochorenie sa veľmi často objavuje v dôsledku porúch prirodzeného fungovania organizmu, napríklad v zle zloženom jedálničku. Nesprávna výživa, ktorá nezohľadňuje anatomickú stavbu koňa a jeho potreby je pre kone obzvlášť nebezpečná. Kľúčom k zdraviu našich koní sú vedomosti, pozorovanie a prístup k týmto citlivým zvieratám s empatiou a otvoreným srdcom.

Dominika Tarnacka