40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aké ryby zvoliť do prvého akvária?

Gupky, Neónky alebo možno Akaru hnedú? Výber rýb do prvého akvárium je veľká úloha. Poradíme, ako na to a na čo si dať pozor.

Nevyberajte si rybu podľa vzhľadu.

Vzhľad je dôležitou vlastnosťou rýb, ale ak ste začiatočník je dobré venovať pozornosť jej potrebám a náročnosti chovu. Ak práve začínate svoju skúsenosť s akvaristikou, nepúšťajte sa do náročných a vzácnych druhov. Najdôležitejšie predsa je aby boli zdravé a žili dlho a šťastne.

Nie všetky druhy rýb naraz!

Snívate o farebnom akváriu s 2 rybami rôzneho druhu? Vyhoďte si to z hlavy. Musíte myslieť na to, že každý druh ryby má odlišné požiadavky na pH vody a jej teplotu. Neexistuje spôsob, ako vyjsť v ústrety všetkým. Preto na začiatok vyberte 1, 2 - maximálne 3 druhy s podobnými požiadavkami a pripravte im ideálne akvárium. Obávate sa, že to bude nuda? Pamätajte, že k akváriu patria aj rastliny a iné dekorácie, ktoré majú výrazný vplyv ne celkový vzhľad.

Viac miesta pre ryby

Ryby, majú rady priestor rovnako ako ľudia. Budú najšťastnejšie, keď akvárium nebude príliš preplnené. Každá ryba by pre seba mala mať aspoň 5 litrov vody.


Jednou z populárnych akvarijných rýb sú bojové ryby.

Aké druhy rýb sú najvhodnejšie pre začiatočníka?

Gupka dúhová (Pávie očko)

rybka, ktorá nie je veľmi náročná. Gupky sú pokojné, jemné a spoločenské rybky. Najlepšie sa cítia v spoločnosti Mečúňov a Poecolii. Optimálne podmienky pre chov sú: čistá, mierne zásaditá voda, ktorá má teplotu 22-24ºC, silné osvetlenie, rastliny a ozdoby poskytujúce úkryt

Mečúň mexický

tieto ryby žijú v pároch a vyžadujú veľké kryté akvárium s veľkým podielom vegetácie a ozdôb. Je dôležité vedieť, že v jednom akváriu môžu zostať najviac 3 - 4 samce rovnakého druhu, pretože sa môžu správať voči sebe agresívne.

Neolamprologus brichardi

je jedným z tých druhov, ktoré sa najlepšie chovajú vo veľkej skupine, a najlepšie v jednodruhovom akváriu. Môžu byť agresívni voči všetkým rybám, ktoré narušujú ich teritóriá. Ak ich chceme chovať v akváriu s inými druhmi, musia najskôr žiť v akváriu oni alebo byť väčšie pri pridávaní neolamprologusov.


Živorodka Trpasličia

ideálna a nenáročná ryba pre začiatočníkov. Odolajú teplotným poklesom vody až do 15 ° C a prispôsobujú sa širokej škále rozsahu pH. Rady sa skrývajú v porastoch a iných skrýšach - jediné čo vážne potrebujú je priestor. V preplnenej nádrži sa nebudú cítiť dobre.

Akara Hnedá

je ideálna pre tých, ktorí snívajú o tajomnom tmavom akváriu - táto ryba to miluje. Vyznačuje sa veľmi pokojnou povahou, takže ju môžeme pokojne odporúčať začiatočníkom.

Tetra neónová

je jedným z najobľúbenejších druhov v slovenských akváriách. Rovnako ako Akara hnedá sa najlepšie cíti v tienistých akváriách - ale tiež v takýchto akváriách vyzerajú najlepšie. Najlepšie sa cítia vo veľkých húfoch, a väčšinu malých druhov rýb tolerujú bez problémov.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.